Les bouquinistes - Bukinisté

1. února 2013 v 12:00 |  Osobnosti
K romantické atmosféře pařížských nábřeží Seiny přispívají určitě i prodavači starých knih, časopisů, grafik, map, plakátů, pohlednic a jiných antikvárních tisků, kteří mají celý svůj krámek složený v zelené bedně, umístěné na zábradlí nábřežní zdi. Najdeme je na obou březích řeky, na levém břehu od Latinské čtvrti až k Pont des Arts a na pravém břehu od Hôtel de Ville až po Louvre. Čím blíž rušným turistickým cílům, tím víc je i výběr jejich zboží ovlivněný tím, aby zaujali návštěvníky města, zatímco ti, kdo hledají literární cennosti a skvosty, se přehrabávají v policích s knihami na méně frekventovaných místech.
První bukinisté se na nábřežích řeky oficiálně objevují po Francouzské revoluci, ale už od 16. století Paříží procházeli se svými vozíčky sběratelé a prodavači starých knih. Umístění prvních zelených beden na zábradlí bylo povoleno v roce 1891. Dnes je jich v Paříži 900, spravuje je 240 obchodníků, mezi něž se nový dostane jedině zděděním nebo odkoupením licence. Jejich činnost je strikně upravena vyhláškou - obchodník musí být na místě nejméně čtyři dny v týdnu za jakýchkoliv klimatických podmínek a vzhled bedny, její rozměry, vzdálenost mezi nimi a jejich obsah je přísně regulován a kontrolován, aby se bedny nezměnily ve sbírku turistických cetek, matrjošek a ruských čepic (ano, i ty se v Paříži rozmáhají, nejsme v tom sami).
Zelené krabice bukinistů přispívají nejen k oživení břehů Seiny, ale představují také literární a historické dědictví, které je od roku 1991 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Když bukinisté večer zavřou krám, teprve potom zjistíme, že krabice vypadají dost ošuntěle. Skoro bych řekla, že jde pořád ještě o ty původní z konce 19. století. Údajně v současné době probíhá nějaké výběrové řízení na nové bedny, tak se necháme překvapit. Jen aby to nebyla změna k horšímu.
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | 1. února 2013 v 12:13 | Reagovat

No já nevím, v tomhle jsem trochu rozpolcená. Přehrabovat staré knihy a staré časopisy, to je ještě fajn, to má romantiku , ale když už tam visí plakáty a kalendáře a "cetky", které jsou všude, tak to už mě moc nebaví. Ani na pohled. Takže to mě nebere a nezajímá.  Nevadí mi patina ošuntělosti, myslím si, že nové "bedny" už nebudou ono. Ale po pravdě řečeno, stejně nevím...nic krásného to není ani teď :-(

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 1. února 2013 v 23:08 | Reagovat

Máte pravdu, že je to čím dál víc turistická záležitost a že mě taky moc nebaví se tady v tom šuntu přehrabovat. Ale ke koloritu Paříže to přece jen patří :-)

3 Elisa Elisa | E-mail | Web | 3. února 2013 v 14:05 | Reagovat

Super Hanna, tellement parisien ce paysage de la Seine. Tu me donnes envie de trouver mes propres photos pour les partager sur mon blog!
Bon dimanche hivernal! J´imagine le froid chez toi, brrrr
Bisous

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. února 2013 v 17:59 | Reagovat

[3]:Merci, Elisa - alors j´ai hâte de voir tes photo.
Tu as raison, il fait très froid ici... et je te rappelerai ton commentaire en juillet quand il fera froid chez vous :-)
Bonne semaine H.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama