Église/Kostel Saint-Nicolas du Chardonnet

12. února 2013 v 12:00 |  5. obvod
Kostel " sv. Mikuláše z bodláčí", který leží jen pár kroků od bulváru Saint-Germain, pochází ze 17. století a přesto není nijak moc známý. Možná proto, že v té záplavě pařížských kostelů zaniká, možná ale také proto, že je v poměrně choulostivé situaci - a právě ta mě přiměla, abych se jím zabývala.
Vešla jsem do něj poprvé v jeden zimní den pozdě večer, aniž bych ho znala, něco jsem nafotila a když jsem potom doma hledala o kostelu podrobné informace, nestačila jsem se divit.
Než ale začneme s choulostivými zprávami, nejdříve si řekneme něco o jeho historii. Stojí na místě kaple ze 13. století, jeho současná podoba pochází z let mezi 1656 až 1763, kdy byl postupně přestavován. Zvonice o čtvercové základně byla postavená v roce 1625.
Při prorážení boulevardu Saint Germain stál kostel v cestě, jeho zadní část byla proto přestavěna a vchod byl přemístěn na dnešní místo. Současná fasáda pochází až z roku 1934.A teď k té zvláštnosti kostela. Je to totiž doslova a do písmene squatt a squattery jsou tady v tomto případě představitelé jedné z odnoží katolické církve.
V únoru 1977 v průběhu mše vtrhlo do kostela několik členů Kněžského bratrstva sv. Pia X., vyhnali faráře a pod vedením jednoho ze svých kněží zde odsloužili svoji mši v latině. Od té doby kostel ilegálně okupují a nikdo je odtud nedokáže dostat, ani přes několik rozhodnutí církevních i státních soudů.
Členové bratrstva, někdy také nazývaného Lefebvristé podle svého zakladatele, francouzského arcibiskupa Marcela Lefebvra, jsou zastánci katolického tradicionalismu, kteří odmítají změny, provedené v církvi po Druhém vatikánském koncilu v letech 1962-65 (další informace o nich najdete TADY).
Arcibiskup Lefebvre byl vůbec poměrně zvláštní. Se svým hnutím, původně založeným pro církevní účely, se vcelku rychle přeorientoval i na politiku a jako obdivovatel maršála Pétaina, diktátorských režimů generála Franca a Antonia Salazara podpořil v 70. letech minulého století i diktátorský režim v Argentině a před svou smrtí v roce 1991 otevřeně stranil Le Penově Národní frontě. Kostel se tak stal baštou extrémní pravice a podle některých informací, které jsem našla na francouzském internetu, zde bývaly dříve rozdávány brožurky s fašistickým obsahem, dokonce popírajícím holokaust. Dnes tam nic podobného veřejně přístupného už nenajdete, to ovšem vůbec nic neznamená...

Saint-Nicolas du Chardonnet
5. obvod, 23 rue des Bernardins

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 12. února 2013 v 12:14 | Reagovat

Je mi ctí tentokrát v komentáři předstihnout paní Gabretu. Opravdu zapomenutý, vypadá zajímavě zvenku i zevnitř a budu ho mít při příští návštěvě na paměti. Jinak se mi moc nezdá označení, že je někdo pěkný ptáček... ;)

2 Gavroche Gavroche | E-mail | Web | 13. února 2013 v 1:01 | Reagovat

Merci pour cet article, depuis le temps que j'en entend parler de cette église, je ne savais même pas à quoi elle ressemblait, bien qu'étant souvent passé devant. Sûrement une des églises les plus connues de France, mais pas en bien.

3 praga-magica praga-magica | 14. února 2013 v 12:31 | Reagovat

[1]: Pane Ptacku,omlouvam se, to se teda povedlo,nedoslo mi to,zmenim to nejak,az se vrarim do Prahy .

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 14. února 2013 v 12:38 | Reagovat

Merci pour le commentaire,Max,vous avez raison, cette eglise n´est pas connue trop positivement,mais parfois il faut montrer la face cachee de la ville aussi...

5 libuše libuše | 15. února 2013 v 10:28 | Reagovat

Děkuji za vaše vyprávění o Paříži. Patřím mezi dříve narozené a cestování pro nás bylo hodně nedostupné. Do Paříže jsem se dostala jen jednou a opravdu mě i mého muže okouzlila.S vašim povídáním se tam vypravím vždy když mám chvilku. Velmi oceňuji Vaše výlety do historie. Vždy se tak dovím něco nového. srdečně Vás zdravím

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. února 2013 v 17:20 | Reagovat

[5]: Děkuji za vzkaz, paní Libuše, těší mě, že se Vám můj blog líbí.

7 Michal Ptáček Michal Ptáček | 21. února 2013 v 12:11 | Reagovat

[3]: S tím "pěkným ptáčkem" to byla samozřejmě legrace... Bylo to výstižnější než ta změna. Zdravím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama