Église Saint-Jean de Montmartre - Kostel Saint-Jean de Montmartre

10. ledna 2013 v 12:00 |  18. obvod
Vysoké průčelí červeného cihlového kostela přitáhne naši pozornost hned, jak vystoupíme z metra na stanici Abbesses na Montmartru. Nejvyšší čas podívat se dovnitř.
O stavbě dalšího kostela na Montmartru bylo rozhodnuto na konci 19. století poté, co tehdejší jediný farní kostel sv. Petra na vrcholku kopce už nestačil pojmout narůstající obyvatelstvo. Kostel byl postavený v letech 1894-1904 a jeho architekt Anatole de Baudot byl první, kdo poprvé použil na církevní stavbu armovaný beton. Moderní betonová stavba, obložená cihlami tehdy vyvolala nesouhlas, bouřili se proti ní umělci i obyčejní obyvatelé a přezdívali jí posměšně Saint-Jean des brique, Svatý Jan cihlový. K všeobecnému odmítání přispěl i fakt, že ho tehdejší farář nechal postavit bez povolení a po velkých bojích a zastavení prací byl dokonce v roce 1900 vydán příkaz, že má být stavba zbořena, s odůvodněním, že armovaný beton není bezpečný. To církev odmítla a za podpory a dobrozdání některých dalších architektů se jí nakonec podařilo stavbu dokončit.


Detail vstupu zdobený keramikou a sochami, které vytvořil Pierre RocheI přes šedou barvu použitého betonu kostel nepůsobí nijak industriálně. Jeho secesní výzdoba mu společně s velkými okny a ohromným prostorem dodává lehkost. A kdybych tam sebou měla lepší foťák, tak by bylo vidět krásné vitrážové okno v chóru, znázorňující Ukřižování.Levý boční oltář, zdobený keramikouV levé boční lodi stojí uprostřed bílá socha sv. Jana Evangelisty, obklopená čtyřmi nástěnnými malbami, jejichž autory jsou malíři Thierry a Plazeau. Kostel je v horní části lemovaný řadou čtyřiceti osmi malovaných trojúhelníkových oken s tématikou litanie Panny Marie, nad nimi jsou potom další velká vitrážová okna.

Ježíše umírajícího na kříži namaloval Eugène ThierryPohled do zadní části kostela s varhanami z roku 1852


Od odmítání až k pomníku přímo před kostelem - toho všeho se dočkal architekt Anatole de Baudot. Pomník je zdobený stejně jako fasáda a části interiéru barevnými keramickými kolečky.


Montmartre, 19 rue des Abbesses


Jak se tam dostat: metro Abbesses (linka 12)


 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | 10. ledna 2013 v 12:04 | Reagovat

Tenhle kostel se mi líbil, hned jak jsem ho poprvé viděla a vloni v létě jsem tam svoji "skupinku" opět dovedla. Náměstí Abbesses je taky moc pěkné místo a nedaleký parčík se Zdí lásky...a keškou :-)), mám to tam moc ráda. Díky za alepoň písmenkové návraty :-)

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. ledna 2013 v 17:54 | Reagovat

[1]:Kde je tam keška? Nemáte nějaké souřadnice nebo nápovědu? To mě zajímá :-)

3 Gabreta Gabreta | E-mail | 10. ledna 2013 v 18:05 | Reagovat

:-) tady...http://hanama.blog.cz/1107/v-parizi-odloveno

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. ledna 2013 v 20:57 | Reagovat

[3]:Děkuji,jdu do toho!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama