Autour de la place de Catalogne - Kolem place de Catalogne

20. ledna 2013 v 12:00 |  14. obvod
O place de Catalogne nad nádražím Montparnasse, které navrhl známý katalánský architekt Ricardo Bofill (autor, kromě jiného, také přestavby pražského domu na Loretánském náměstí, kde bude umístěná Knihovna Václava Havla, nebo některých budov v novém Karlíně), jsme už mluvili jednou TADY. Tehdy jsme viděli večerní fotografie osvětleného náměstí, dnes se podíváme, jak to na náměstí vypadá v plném slunci.Celé náměstí bylo postaveno v 70. letech, kdy celá oblast zažila přerod z ubohé části města, skládající se z malých domků a ateliérů, které byly zbourány, na moderní čtvrť. V domech, postavených do půlkruhu, bylo většinou vytvořeno sociální bydlení. Původní Bofillovy domy byly později ještě doplněny dalšími dvěma budovami a celé náměstí bylo po urbanistické stránce dokončeno až v roce 1986.Původně jsem se k tomuto tématu chtěla vrátit kvůli zvláštnímu bazénku - fontáně - kašně (nevím jak to správně česky nazvat), který je však absolutně nefotogenický (dobře zachytit by ho šlo snad jedině z nadhledu, ale to zrovna jaksi nešlo). Po nakloněné ploše stéká voda do příkopu, obkružujícího celý kruhový útvar. Ten byl uprostřed náměstí umístěný místo původně navrhovaného obelisku a jeho autorem je architekt Shamaï Haver.


Hned vedle place de Catalogne jsou umístěna dvě menší kruhová náměstí, dnes bohužel nepřístupná a viditelná jen přes mříže vstupní brány. To první a hezčí z nich, place de Seoul jsme TADY už také jednou viděli. Na skleněných plochách, členěných sloupy s dórskými hlavicemi, se zrcadlí obloha, budovy i park uprostřed náměstíčka.


Druhé náměstíčko, ležící hned vedle, se jmenuje place de l´Amfithéâtre. Stylem kopíruje place de Seoul, jen jsou tentokrát budovy zděné a členěné půlkruhovými balkóny.

I když většinou lituji bourání starých domů a jejich nahrazování novostavbami, tato dvě náměstíčka se mi líbí a myslím, že se jejich koncepce Ricardu Bofillovi povedla - zvlášť když celá oblast navazuje na pěší zónu s kostelem Notre-Dame-du- Travail (TADY) a navazující park Zelená promenáda, vedoucí podél rue Vercingetorix. Toho, že hned v sousedství vede nízko položené kolejiště nádraží Montparnasse, si v první chvíli člověk ani nevšimne.

Montparnasse, place de Catalogne a okolí

Jak se tam dostat: metro Pernety nebo Gaîté

 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | Web | 20. ledna 2013 v 12:27 | Reagovat

Byla jsem tam, už v r. 1992, takže děkuji za informace, nevěděla jsem o tom náměstí nic. Fotky jsou nádherné.

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 20. ledna 2013 v 19:49 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář. Kdybyste byla v okolí, určitě se tam podívejte. Mně se tam moc líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama