Rue Saint-Rustique

27. prosince 2012 v 12:00 |  18. obvod
Úzká venkovská ulička na vrcholku Montmartru leží sice v těsné blízkosti všech turistických tras na kopci, ale většinou je příjemně prázdná. Turisté do ní moc nezacházejí, pravděpodobně proto, že na rozdíl od okolních ulic tady nenajdou žádné obchody s turistickými cetkami - a pouhé venkovské kouzlo starého Montmartru je netáhne. Tím líp pro nás, kteří si dokážeme vychutnat půvab starých dlažebních kostek, ošuntělých zdí, oprýskaných dveří a slepých oken, vedoucích kdovíkam.
Tato sto metrů dlouhá ulička je nejstarší na Montmartru, pamatuje už víc než devět století. Ve středověku byla jen úzkou udusanou hlinitou stezkou, která tvořila hranici mezi panstvím Montmartre a Saint-Denis. Od 16. století se jmenovala rue Notre-Dame a teprve až od roku 1867 nese jméno jednoho z mučedníků, kteří zemřeli společně se sv. Denisem. V 18. století, v době přestavby Paříže baronem Hausmannem, měla být asanována a rozšířena až na dvanáct metrů, k tomu ale naštěstí nikdy nedošlo.
Zajímavé je také to, že se v roce 1973 stala první pěší zónou v Paříži.
Na svém západním konci je tato jednoduchá rustikální ulička lemovaná dvěma tradičními montmartreskými restauracemi - Consulat a Auberge de la Bonne Franquette (vlevo). V ní se scházívali umělci jako Toulouse-Lautrec, Renoir, Monet, Degas, později Picasso, Utrillo a další a právě tady, na její stinné zahradě, namaloval Vincent van Gogh svůj obraz La Guinguette.

Obchod s potřebami pro výtvarníky pořád ještě připomíná slavnou uměleckou tradici Montmartru z dob před tím, než se z něj stal Disneyland


Jak se tam dostat: metro Abbesses (linka 12)


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama