Musée de Montmartre - Muzeum Montmartru

4. prosince 2012 v 12:00 |  18. obvod
V jedné z klidnějších uliček na vrcholku Montmartru, kde tolik nebují turistický ruch, najdeme v příkré rue Cortot muzeum, věnované historii této čtvrti. Bylo zřízeno z iniciativy sdružení "le Vieux Montmartre", jehož cílem je už od roku 1886 ochrana historie a kultury Montmartru. V muzeu jsou vystaveny připomínky stovky let dlouhé historie Montmartru, počínaje benediktýnským opatstvím, které v minulosti zabíralo velkou plochu kopce, připomínky všech bojů, které se tady o město vedly, pařížské Komuny, ale také vzpomínky na umělecký život, na kabarety, tančírny a na bohému, která tady tvořila a díky níž se tato čtvrť zapsala do historie umění. Najdeme tady nejen umělecká díla, ale také dokumenty, fotografie, vývěsní štíty, plánky, maketu starého Montmartru a spoustu dalších předmětů, vztahujících se k této části města.Muzeum bylo zřízeno v roce 1960 ve statku ze 16. století, který je dnes nejstarším domem na Montmartru. V 17. století dům patřil herci Rosimondovi, členu Molièrovy divadelní společnosti. V posledních dvou stoletích v něm postupně bydlelo čtrnáct slavných osobností francouzské i světové kultury - žil a tvořil tady August Renoir, Suzanne Valadon se svým synem Mauricem Utrillem, Raoul Dufy, Poulbot a další, u nás možná ne tolik známí umělci.

Dnes si prohlédneme jen vstupní zahradu, dovnitř půjdeme až někdy jindy. Nový správce v současné době budovu rekonstruuje a rozšiřuje sbírky, muzeum ale pro veřejnost stále zůstává otevřené.

Renoirův ateliér se v letech 1875 - 1876 nacházel v zahradě poblíž vchodu - na jeho místě je teď umístěná informační cedule s vyobrazením jeho plátna Tanec v Moulin de la Galette - údajně si motiv v kabaretu jen načrtl a maloval právě zde v zahradě, kam mu tanečníci i další postavy, které jsou na plátně zobrazeny, chodily pózovat. Namaloval zde i další obrazy, jako například Houpačku, Akt v sluneční záři a další. Podle jeho obrazů byly údajně zvoleny i květiny, zasázené v zahradě.


Kromě stálých sbírek bývají v muzeu pořádány i krátkodobé výstavy - ta současná, která trvá do 13. ledna 2013, je věnována historii slavného kabaretu Chat Noir. Jsou na ní vystavována i díla Toulouse-Lautreca.

Do domu se dříve chodilo i přes zahradu ze spodní rue Saint-Vincent. Přístup je zde pořád, jen branka dole nebývá otevřená. Byly zde vytvořeny nové schody, ale ty staré, po nichž chodilo tolik generací obyvatel, zůstaly zachované.Muzeum v pohledu přes vinohrad, který se pod domem rozkládá


Musée de Montmartre
Montmartre, 12/14 rue Cortot
Otevřeno denně od 10 do 18 hod, v době současné krátkodobé výstavy (do 13. ledna 2013) ve čtvrtek do 21 hod
Vstupné: 8 euro, děti do 10 let zdarma, 10-17 let 4 euro, 18-25 6 euro

Jak se tam dostat: metro Lamarck Caulaincourt (linka 12) 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | Web | 4. prosince 2012 v 12:09 | Reagovat

Chodili jsme kolem , ale do muzea nezašli. Na tohle potřebuju být sama,  moje spolucestovatele tohle moc nebere a nechci je nudit. Tak příště...;-)

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 4. prosince 2012 v 20:40 | Reagovat

[1]:To chápu, přesně tak to dělám taky :-)

3 Elisa Elisa | E-mail | Web | 11. prosince 2012 v 23:14 | Reagovat

La honte! Je suis allée plusieurs fois à Montmartre, pourtant je n´ai jamais mis les pieds dans ce beau musée!
Bonne soirée Hanna
Bisous

4 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 11. prosince 2012 v 23:37 | Reagovat

[3]:Elisa, alors ça veut dire que ça sera pour la prochaine fois quand tu seras là :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama