Crypte du martyrium St.Denis - Krypta umučení sv. Denise

29. prosince 2012 v 12:00 |  18. obvod
Dnes se podíváme na jednu památku nepamátku, kterou najdeme na Montmartru v blízkosti stanice metra Abbesses. Památku proto, že toto místo má bohatou a zajímavou historii, nepamátku proto, že nic z toho, o čem si dnes budeme povídat, už nemůžeme vidět. Nicméně pod přísnými vysokými zdmi kaple blízkého lycea z roku 1887, tak vysokými, že se v úzké ulici ani nemohou vejít do objektivu, můžeme navštívit kryptu, připomínající mučednickou smrt sv. Denise.


Než vejdeme těmito otevřenými dveřmi dál, musíme se ale ze všeho nejdřív vrátit velký kus zpátky do historie, tak daleko, až budeme mít pocit, že se spíš než o skutečné události jedná o pouhou pověst.
O tom, zda dnešní jméno Montmartru pochází z názvu Mons Mercurii, Merkurova vrchu, Mons Mars, Martova vrchu nebo Mont des Martyrs, Kopce mučedníků, se vedou spory, které už zřejmě nikdy nikdo správně neobjasní. Ta poslední možnost vychází z toho, že právě na tomto místě našli někdy mezi roky 250 a 272 svoji mučednickou smrt sv. Denis, sv. Rustique a sv. Eleuthère (o tom, jak sv. Denis popadl svoji uťatou, po prašné zemi se kutálející hlavu, a vyrazil s ní na několikakilometrový pochod na sever, kde definitivně padl a kde mu byla vystavená bazilika, která se stala pohřebištěm francouzských králů, jsme už četli TADY). Na místě stětí tří mučedníků vyrostla v roce 475 kaple, která se stala cílem mnoha poutníků, jejichž počet narůstal s tím, jak se kult sv. Denise šířil. Malá kaple už nestačila a proto byla na jejím místě ve 13. století postavena nová, větší, schopná pojmout přílivy poutníků, přicházejících často z velké dálky.
V té době už v horní části kopce stálo velké opatství ženského řádu benediktinek, založené v roce 1133 královnou Adélou Savojskou, manželkou krále Ludvíka VI., které kapli mučedníků spravovalo. Opatství vlastnilo v podstatě celý vrchol kopce a jejich klášteru s kostelem sv. Petra se říkalo "horní opatství", zatímco kapli s dalšími budovami "dolní opatství". V roce 1611 probíhaly v dolním opatství opravy po velkém požáru a při té příležitosti bylo objeveno dlouhé schodiště, vedoucí do hluboké zapomenuté krypty z doby merovejských králů, údajně pravého místa, kde byli popraveni a pohřbeni tři mučedníci. To ovšem vyvolalo další příliv poutníků (kryptu tehdy údajně navštívila i královna Marie Medicejská, druhá manželka Jindřicha IV.) a další rozšíření "dolního opatství".
V době teroru Francouzské revoluce byly jeptišky v roce 1792 vyhnány, jejich představené skončily pod gilotinou, veškeré budovy byly srovnány se zemí a pozemky rozprodány k výstavbě. Tyto události znamenaly konec nejen pro "horní opatrství", ale i pro kapli mučedníků s kryptou a veškeré budovy "dolního opatství".
Když pominulo revoluční šílenství a francouzský národ se přestal na svět dívat přes potoky krve, byla na místě bývalé kaple mučedníků postavená malá oratoř (1854), nahrazená v letech 1886-1887 malou podzemní kryptou, která všechny tyto události připomíná. Právě do ní teď vstoupíme.

Krypta je v podstatě jen malým podzemním prostorem s jednoduchým kamenným oltářem, vyrobeným údajně z kamene, který se našel při vykopávkách a pocházejícím z původní rozbořené krypty. Z ní také pravděpodobně pochází i basreliéf, který je vystavený v zadní části dnešní krypty.Basreliéf je datovaný do roku 1253 a je na něm zobrazen okamžik popravy sv. Denise


Objevení krypty sv. Denise na rytině, která je vystavená v dnešní kryptě

To, co bylo řečeno výše, není ovšem celý důvod toho, proč je krypta dnes připomínána. V době, kdy byla kaple v dolním opatství cílem mnoha poutníků, se udála další významná událost. Pozdě večer 15. srpna 1534 zabušilo na bránu horního opatství sedm černovlasých mužů, vedených španělsky hovořícím mladíkem s pronikavým pohledem. Matku představenou, která polekaně přiběhla otevřít, požádali o půjčení klíče od krypty sv. Denise. V ní pobyli celou noc a když druhý den ráno vraceli klíč, sdělili důvod návštěvy i svoje jména. Ten zarostlý mladík, který skupinku vedl, se jmenoval Ignác z Loyoly a společně s Františkem Xaverským a dalšími čtyřmi druhy v kryptě složil do rukou Petra Fabera, jediného z nich, který byl knězem, řeholní slib cudnosti a chudoby a předsevzetí pouti do Jeruzaléma. Té noci bylo takto v kryptě založeno Tovaryšstvo Ježíšovo, o šest let později uznané i oficiálně.
Celou událost nám připomíná rozměrné plátno, které je v kryptě vystaveno.Olej namaloval v 2. polovině 19. století montmartreský malíř Henri Patrice Dillon


Kryptu dnes spravuje jezuitská asociace, která zde pořádá kromě tradičních mší ve výročí sv. Ignáce (31. července) a sv. Denise (9. října) i koncerty a divadelní představení.

Crypte du martyrium de Saint-Denis
Montmartre, 11 rue Yvonne Le Tac

Otevřeno každý pátek a vždy první sobotu a neděli v měsíci od 15 do 18 hod
Vstupné 2,50 Eur

Jak se tam dostat: metro Abbesses (linka 12)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama