Toyen v Paříži

27. listopadu 2012 v 12:00 |  České stopy v Paříži
O tom, jak jsem v červenci hledala na hřbitově Batignolles v 17. obvodu hrob Toyen, jak o něm zaměstnanci nenašli nikde žádnou zmínku a jak jsem marně prošla dvě oddělení a těch třicet ostatních jsem v poledním vedru vzdala, jsem už psala TADY. Několik z vás se mi ozvalo, že jste také hledali a také marně. Měla jsem tak trochu v plánu kontaktovat českou ambasádu v Paříži a poptat se, jestli by oni neměli nějakou stopu, ale dřív, než jsem to stihla udělat, mi došel mail od jednoho francouzského návštěvníka těchto stránek, znalce českého surrealismu, který byl vytrvalejší a hrob nedávno našel. Jak jsem se obávala, je zanedbaný a opuštěný a my se na něj spolu teď podíváme.Hrob má číslo 31 a najdete ho v 2. oddělení, 2. řada

Autorem všech fotografií je pan Bruno Suarez, kterému tímto znovu děkuji za souhlas s jejich použitím a za všechny informace, kterými mě zahrnul.
Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, se narodila v Praze 21. září 1902. Vystudovala dekorativní malbu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a společně s Jindřichem Štyrským, se kterým se seznámila ve svých dvaceti letech, se stali členy Devětsilu. Společně také odjeli do Paříže, kde žili v letech 1925 - 1934. Po návratu do Československa se stali jedněmi ze zakladatelů Skupiny surrealistů v ČSR, společně s Karlem Teigem, Vincencem Makovským, Bohuslavem Broukem, Vítězslavem Nezvalem a Jaroslavem Seifertem. Seifert je také autorem jejího pseudonymu, o jehož původu a významu se dodnes vedou spory.
Jindřich Štyrský zemřel v roce 1942 a i když Toyen po válce mohla opět vystavovat a tvořit, v předtuše komunistické budoucnosti opouští Prahu definitivně v roce 1947 a odjíždí do Paříže s básníkem Jindřichem Heislerem, se kterým žije až do jeho smrti v roce 1953. V Paříži pokračuje ve své tvorbě a přátelí se s francouzskými surrealisty, především s básníky André Bretonem, Paulem Eluardem a Benjaminem Péretem. Toyen zemřela 9. listopadu 1980. Podrobný životopis najdete na Wikipedii TADY.Toyen s André Bretonem a Benjaminem Péretem v roce 1956 (foto Wikimedia)Obraz Jitro jsem vyfotila v Moravské galerii v Brně letos na jaře


V roce 2005 natočil režisér Jan Němec film o životě Toyen v hlavní roli se Zuzanou Stivínovou. Film jsem neviděla, upřímně řečeno, ani jsem o něm nevěděla, tak si ho jdu sehnat. Podrobnější informace o něm najdete TADY. Jak je vidět na jedné z fotek, které jsou k článku o filmu přiložené, Zuzana Stivínová je u hrobu vyfotografovaná, takže zas až tak zapomenutý a ztracený nebyl. Už v roce 2005 byl ale ve stejně nedůstojném a žalostném stavu jako teď.


Cimetière des Batignolles
Čtvrť Epinettes, 8 rue Saint-Just

Jak se tam dostat: metro Porte de Clichy

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 27. listopadu 2012 v 12:35

Věděl jsem, že to dokážete! (Internet je mocný čaroděj...)
K zanedbanému hrobu se nabízí úvaha: Když sešlo z přestěhování ostatků Fr. Kupky, což chystalo dokonce i ministerstvo kultury, jestlipak by tento úřad nenalezl pár euro ke zvelebení hrobu Toyen? Asi prostřednictvím ambasády v Paříži? Francouzi si svých zemřelých osobností dost hledí, ukažme jim, že i my patříme do vyspělé Evropy...

2 Gabreta Gabreta | E-mail | Web | 27. listopadu 2012 v 17:19

Děkuji za info, velmi zajímavé. Mám to ráda, taky všude kde jsme hledám české stopy a někdy jsem hodně překvapená. I na ty hřbitovy chodím, poklonit se památce svých oblíbených. Jestli je to obecný jev, ža si Francouzi hrobů svých osobností víc hledí si netroufám posuzovat, ale viděla jsem pár hrobů, které vypadaly celkem podobně, a popravdě, nějaká ta malá zanedbanost prostě hrobu sluší ;-) Byla jsem se vloni poklonit v Lourmarin u hrobu Bosca a Camuse ( pravda, vedly k jejich hrobům směrovky, takže hledat se nemuselo ), myslím, že to byli velcí umělci a rozhodně na ně v Lourmarin nezapomínají, ale hroby vypadaly skoro stejně. Kdežto hrob Gérarda Philipe v Ramatuelle byl hodně opečovaný, ale řekla bych, že díky českým turistům, hlavně turistkám, které ho zbožňovaly, mně nevyjímaje :-)

3 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 27. listopadu 2012 v 20:57

[1]: Michale, pátrala jsem i za Vás :-)
O možnosti obrátit se kvůli úpravě hrobu  na příslušné orgány přemýšlím, trochu problém je v tom, že na hrobu je padesát let tzv. koncese (a tedy do roku 2030) a podle fr. práva v té době na něj nikdo jiný než dědicové nesmí sáhnout. Předpokládalo by to nějakou dohodu s nimi a nevím, jak by se do toho min. kultury hrnulo, právě i s ohledem na ztroskotání plánu na repatriaci Kupkovy urny (z ní údajně sešlo proto, že on sám  se před smrtí vyjádřil, že si to nepřeje).
A jen mimochodem, abych se vrátila k naší dřívější korespondenci, ten pán z Paříže zjistil také, že Toyen neleží v hrobě s J. Heislerem, ten byl pochovaný na hřbitově Pantin s koncesí na 30 let, takže v roce 1983 byl hrob převzatý někým jiným.

4 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 27. listopadu 2012 v 21:07

[2]:Hanko, máte pravdu, právě při hledání hrobu Toyen, kdy jsem to brala opravdu hrob za hrobem, jsem jich viděla spoustu v podobném stavu. To ovšem neznamená, že by si Toyen nezasloužila něco lepšího.
A v Ramatuelle jsem taky jednou přiložila kytku :-)

5 Gabreta Gabreta | E-mail | Web | 27. listopadu 2012 v 21:15

Souhlasím, pochopitelně.

6 Naďa Naďa | 4. prosince 2012 v 20:58

Zítra letím a chci se tam zastavit. Toyen teď "visí" v Olomouci (Květena spánku) a chodím na ni mrkat :) Nějaké úkoly? :)

7 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 4. prosince 2012 v 21:18

[6]: Naďo, díky za zprávu a přeji hezký pobyt! "Úkoly" žádné nemám :-), snad jen zapálit svíčku. Ten pán, co hrob našel, ho teď přes víkend očistil a koupil kytky a svíčky, takže teď vypadá mnohem líp.

8 Naďa Naďa | E-mail | 11. prosince 2012 v 10:45

Zdravím, protože jsem jednou pochodovala po Bd. des Batignolles, hledala jsem metro v mapě a že rychleji čtu než myslím :), dojela jsem na Place de Clichy. Takže jsem došla na hřbitov (Montmartre). Ale nevadí, mám ráda Zolu, který tam leží. Pak jsem ale zkoumala, kdeže je ten pravý hřbitov. Mít stanici Place i Porte na jedné lince je matoucí :) Co se týká hrobu Toyen, tak mě rozhodilo, že Avenue Centrale je za plechovým plotem. Hrob jsem nějak nemohla najít, nepochopila jsem, jak jsou hroby číslované a co je které oddělení, dokonce jsem vyšla před hřbitov a koukla za ten plot, byla tam jen cesta. Nakonec se podařilo, pán fanoušek si dal s hrobem opravdu práci a  teď je vlastně jedním z nejhezčích v okolí. Pro další návštěvníky mám radu, aby došli k plechovému plotu vpravo do místa s onou cedulí. Pak se drželi ve druhé řadě. Vlevo téměř úplně naproti stojí budova firmy Toshiba. Hrob Toyen je mezi ostatními hroby "utopen". Vyfotila jsem ho, když tak mi napište na email. Co se týká svíček, přivezla jsem si je z domu, ani jednom hřbitově jsem neviděla nějaký automat nebo prodejnu.

9 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 11. prosince 2012 v 17:45

[8]: Děkuji za skvělé zprávy,  Naďo, napíšu Vám na mail.

10 Martin Pros Martin Pros | E-mail | 5. srpna 2013 v 0:03

Zdravím z Paříže a děkuji za vynikající článek. Zrovna včera jsem pátral v Batignolles po jejím hrobě, říkal jsem si, že to bude někde u Bretona (který je ostatně taky špatně značený v oficiálním plánku) a nic. Nakonec jsem ho našel pomocí internetu a tím i Vašeho článku. Hrob vypadá pořád stejně, neudržovaně, ale jde vidět, že má občasné návštěvníky - Francouze, protože na něm byly dvě koláže od Toyen.

11 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | Web | 5. srpna 2013 v 1:02

[10]: Martine, děkuji za zprávu. Ty dvě koláže s epitafem Toyen, napsaným písmem, které vymyslel J. Heisler (jsou v bílém rámečku?) vytvořil a dal tam někdy v zimě ten pán, kterého fotky jsou uveřejněné v článku :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama