Passage du Caire - Káhirská pasáž

15. listopadu 2012 v 12:00 |  2. obvod
Uprostřed čtvrti Sentier, ve které sídlí mnoho drobných i větších výrobců, překupníků a velkoobchodníků konfekce, galanterie, obuvi a kožené galanterie, včetně různých tajných a poloilegálních multietnických textilních dílniček, najdeme několik ulic a náměstí, které evokují starý Egypt. Připomíná se tady Káhira, Nil, Alexandrie i Abukir, místa, kde probíhala v letech 1798 - 1801 Napoleonova egyptská kampaň nebo kde svedl vítězné bitvy. Egyptské hlavní město tady má dokonce tři zastoupení - najdeme tady rue du Caire, place du Caire - a také passage du Caire, do které se podíváme dnes.Jeden ze vchodů této členité kryté pasáže ústí na place du Caire, Káhirské náměstí. Dům se vchodem do pasáže je inspirován Egyptem - na fasádě najdeme hlavy bohyně Hathor, znázorňované s kravskýma ušima, a další egyptské ornamenty. Tři sta šedesát metrů dlouhá pasáž byla postavená v roce 1798.

Na rozdíl od bohatých a mondénních krytých pasáží u velkých bulvárů v západní části 2. obvodu, tato nikdy nebyla a ani dnes není místem, kam by Pařížané chodili na procházku nebo za zábavou. Dříve v ní sídlili tiskaři, kteří byli s rozmachem textilní výroby v okolních ulicích nahrazeni malo- a velkoobchodníky s konfekcí. Najdeme tady i krámky, ve kterých se prodávají figuríny do výkladů, regály, stojany, štendry a další vybavení obchodů.
Milovníky staré Paříže bude možná zajímat, že tyto budovy s pasážemi byly postavené v těsné blízkosti takzvaného Grande Cour des Miracles, Velkého dvora zázraků, jak byl ironicky nazýván komplex dvorů a polorozpadlých budov, přiléhající ke klášteru Filles-Dieu, v nichž žila mezi 16. a 18. stoletím ta nejhorší pařížská spodina - zloději, prostitutky a žebráci. Podobných dvorů bylo tehdy v Paříži celkem dvanáct a jejich název vznikl údajně z toho, že žebráci, kteří na ulici předváděli ta nejhorší postižení, aby vyvolali soucit, se po návratu do svého obydlí jako zázrakem opět uzdravili, chybějící údy jim dorostly, vředy a rány se zahojily a ti, co údajně nemohli chodit, se postavili na nohy. Prostředí Dvora zázraků prý bylo dokonale organizované, obyvatelé mluvili svým vlastním nářečím - argotem, docházelo tady k strašným zločinům a bylo tady tak nebezpečno, že se sem bála jak policie, tak i vojsko. Věrný popis Dvora zázraků můžete ostatně najít v Hugově Chrámu Matky Boží v Paříži. Dvůr zázraků byl srovnán se zemí na základě královského výnosu v roce 1784, na jeho místě bylo vytvořeno tržiště (kde kvůli pověsti nikdo nechtěl prodávat) a později byly plocha zastavěná.


Cour des Miracles na ilustraci autora Gustava Doré z Hugovy knihy Chrám Matky Boží v Paříži.
Obrázek Wikipedia


Čtvrť Sentier, passage du Caire
Otevřeno od pondělí do pátku od 7,00 do 18,30 hod

Jak se tam dostat: metro Sentier (linka 3)

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 15. listopadu 2012 v 12:11 | Reagovat

Tak to jsem byla hodně zvědavá...Tohle je fakt pro pokročilé..., začínám mít depku ;-), že jsem pěkný břídil, když tohle místo není, soudě podle mapky, tak vzdálené od centra a já to neznám. Zajdu, určitě. Děkuji.

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 15. listopadu 2012 v 21:07 | Reagovat

[1]:To je na Paříži to zajímavé... víte, kolik takových míst je v centru, které taky neznám? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama