Musée des Arts et Métiers - Muzeum umění a řemesel

3. listopadu 2012 v 12:00 |  Muzea a galerie
Dnes vás pozvu na návštěvu muzea, jehož název by se dal přeložit také jako Uměleckoprůmyslové muzeum, a které je podle mě jedním z nejkrásnějších v Paříži. Je důkazem toho, že Francouzi mají při vytváření muzeí nekonečnou invenci a inspiraci. Technické exponáty, které by při jiné prezentaci a v jiných prostorách působily možná nudně, jsou tady rozmístěny tak, že některé sály prostě berou dech. A to mě technika vůbec nezajímá a čekala jsem, že pro mě muzeum bude pěkná nuda. Nebyla.Muzeum je součástí Národní konzervatoře pro umění a řemesla (Conservatoire National des Art et Métiers), založené už v roce 1794 jako škola pro techniky a inženýry, která od roku 1798 sídlí v bývalém královském převorství Saint-Martin-des-Champs (sv. Martina v polích). Muzeum bylo založeno jako výukové a jsou v něm shromážděny různé přístroje, stroje, modely, technické plány a nákresy od 18. století do dnešních dob. Celkem obsahuje asi 80 tisíc položek, z nichž je vystavená pouze zhruba jedna dvacetina.Kromě budov bývalého převorství zabírá muzeum i dávno odsvěcený kostel Saint-Martin-des-Champs. Jak uvidíme níže, právě tam se nachází srdce sbírek.Před vchodem do muzea stojí jeden z modelů sochy Svobody, o které jsme už mluvili TADY, díla sochaře Bartholdiho, na jejíž nosné konstrukci spolupracoval i tým francouzských inženýrů, vedených Gustavem Eiffelem.Interiér kostela. V jeho lodi je zavěšený model Foucaultova kyvadla, kterým jeho tvůrce prokazoval otáčení Země (a jehož originál visí v kopuli Panthénu, viz TADY). Čtenáři Umberta Eca si možná vzpomenou, že právě tady začíná také jeho román Foucaultovo kyvadlo. Na jeho začátku najdete také sugestivní popis muzea.

Po celé jedné straně prostoru bývalého kostela je vybudována ocelovo-skleněná rampa, na které jsou umístěny rozměrné exponáty starých automobilů (a nejen starých, najdete tady taky jednoho Renaulta jako Formuli 1) a různých parních strojů, pod stropem jsou potom zavěšeny první letouny. Na rampu se dá vystoupat a dostat se tak až téměř pod strop kostela - tento pohled z výšky pro mně byl bez pochyby jeden z nejsilnějších dojmů.


Rampa začíná další další sochou Svobody - jde o původní model v měřítku 1:16, který muzeu odkázala manželka sochaře Bartholdiho po jeho smrti v roce 1904

Ve výšce můžeme z rampy zblízka obdivovat i vitrážová okna a další výzdobu bývalého kostelaKostel není ovšem jediným prostorem muzea, kde najdeme takové nadměrné exponáty. I nad čestným schodištěm na nás čeká první model vrtulníku z roku 1841Sbírky muzea se člení do sedmi tématických skupin - vědecké přístroje (měřidla, váhy, ale také theodolity a podobné přístroje), materiály, stavebnictví, komunikace, energie, mechanika a doprava. Jsou zde představeny modely nejrůznějších strojů, počínaje ozubeným kolem, přes tkalcovský stav, tiskařské rotačky, turbíny, parní stroje až po lunární vozítko, a celé kompletní dochované vědecké laboratoře slavných francouzských fyziků minulosti.
Každý rok bývá v muzeu instalována i dočasná výstava - v současné době jsou jejím tématem roboti.
Myslím, že při cestě do Paříže s většími dětmi to může být dobrá alternativa na některé deštivé odpoledne. Výstavní prostory bývalého kostela a některé další sály si ostatně můžete virtuálně prohlédnout na stránkách muzea TADY.


Musée des Arts et Métiers
Čtvrť Arts et Métiers, 60 rue Réaumur
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hod, ve čtvrtek do 21 hod
Vstupné 6,50 Eur, do 26 let zdarma,
první neděli v měsíci a ve čtvrtek od 18 do 21 hod zdarma pro všechny

Jak se tam dostat: metro Arts et Métiers (linka 3) nebo Réaumur-Sébastopol (linka 4)
 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 12:07 | Reagovat

Díky! další místo, které si zapisuju do svého plánovacího diáře :-), do takových podrobností jsem se ještě nedostala. Jak tak koukám, znám Paříž jen tak letem světem a to jsem se cítila "odbornicí " ;-)

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 3. listopadu 2012 v 17:09 | Reagovat

[1]:Hanko, nic si z toho nedělejte, já mám taky často pocit, že čím víc to město poznávám, tím míň ho znám :-)

3 Jana Jana | 4. listopadu 2012 v 14:13 | Reagovat

Len opravujem,ze aktualna docasna vystava je o robotoch. ;-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 4. listopadu 2012 v 15:35 | Reagovat

[3]: Aha, děkuji. Připravovala jsem článek už před delší dobou ještě podle starých informací a uniklo mi, že od 30. říjnabude nová výstava. Děkuji, hned to opravím :-)

5 Elisa Elisa | E-mail | Web | 6. listopadu 2012 v 23:20 | Reagovat

Quel beau souvenir Hanna!
Ma dernière fois à Paris, en février, j´étais tout près de ce musée:)
Bonne soirée
Bisous
Elisa, en Argentine

6 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 7. listopadu 2012 v 21:11 | Reagovat

[5]: Merci, Elisa, pour ton commentaire!
Bises Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama