Monument à Jean Moulin - Památník Jeana Moulina

11. listopadu 2012 v 12:00 |  8. obvod
V dolní části avenue des Champs-Elysées, téměř před bránou zahrady Elysejského paláce, stojí uprostřed trávníku bez povšimnutí pomník, postavený jedné z nejznámějších postav francouzského odboje. Jean Moulin (1899 - 1943), prefekt departmánu Eure et Loire v Chartres, začal ihned po vypuknutí 2. světové války pracovat v odboji, později v roce 1941 musel opustit Francii a spolupracoval v londýnském exilu s Charlesem de Gaullem. Vrací se do Francie, zakládá Národní radu odboje, jejímž se stává předsedou, koordinuje odboj a funguje jako spojka s londýnským exilem. V červnu 1943 je zatčen, vyslýchán a mučen. Zemřel 8. července 1943 na nádraží v Metz, ve vlaku, který ho odvážel do Německa, kde měl být dále vyslýchán. Jeho tělo sice nebylo identifikováno, ale jeho fiktivní hrob - kenotaf - se nachází v Panthéonu.
Pomník vytvořil sochař Georges Jeanclos, vlastním jménem Jeankelowitsch, v roce 1984, kterému byla zakázka přidělena pravděpodobně z iniciativy prezidenta Mitterranda, který byl jeho přítelem.
Pět sloupů, rozmístěných v polokruhu, představuje "Slzy", "Šepot odporu", "Tiché uvěznění", "Smrt" a "Znovuzrození".Stejný sochař je autorem fontány v parčíku na Square Viviani v blízkosti chrámu Notre-Dame,viz TADY.


Čtvrť Champs-Elysées, Jardin de Champs Elysées


Jak se tam dostat: metro Champs Elysées-Clémenceau (linka 1 a 13)

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 17:17 | Reagovat

Ano, bez povšimnutí, nikdy jsem si ho nevšimla :-(( A dokonce jsem se teď dozvěděla, že autor je tentýž, kdo dělal fontánu v parčíku nedaleko ND, ten mám moc ráda, i fontánu. Díky.

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 11. listopadu 2012 v 22:32 | Reagovat

[1]: Nic si z toho nedělejte, ani Pařížané o těch sochách nevědí, jak jsem zjistila :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama