Impasse Rolleboise

13. listopadu 2012 v 12:00 |  20. obvod
Dnes se vypravíme opět daleko z centra, tentokrát na východ města do čtvrti Charonne, kde jsme už v minulosti víckrát viděli nejrůznější průchody a úzké uličky. Ulička, do které se podíváme dnes, se jmenuje Impasse Rolleboise a najdeme v ní typické pařížské lucerny, zdi popnuté zelení, roztomilé malé domečky a na konci zvláštní dům s anglickou vlajkou.Všimněte si, prosím, po pravé straně bílého panáčka Jérôma Mesnagera, o kterém jsme tady už taky víckrát mluvili, a patníků, které chránívaly zdi domů před koly vozů. Ještě se k nim na konci tohoto příspěvku vrátíme.

Nedávno se mi dostala do ruky objemná fotografická kniha s názvem Paris retraversée (možná bych to trochu nepřesně přeložila Paříží křížem krážem). V ní fotograf Jean Mounicq publikuje fotografie některých míst, která fotil na přelomu 70. a 80 let, některá i dříve a vícekrát, takže fotografie dosvědčují, jak se jednotlivá místa měnila. Překvapilo mě, jak ještě v 80. letech některá místa vypadala zanedbaně, kdybych neznala datum pořízení fotografie, tipovala bych to spíš třeba na 50. léta. Stejně tak je zarážející, kolik takových míst bylo za posledních dvacet až třicet let zbouráno nebo k nepoznání přestavěno.
V knize jsem našla i fotografii této slepé uličky z března roku 1979. To, co je na ní vidět, se naštěstí od současnosti tolik neliší, snad kromě dlažby a nových kanálových poklopů.
Podobné staré fotografie, přefotografované z knihy, jsem přidala i ke svému staršímu příspěvku o dřevěných domech Eden Bio, které byly postavené na místě dřívějších dvou úzkých uliček přímo naproti Impasse Rolleboise. Najdete je TADY.
Pokud byste si knihu chtěli prohlédnout, najdete ji v knihovně Francouzského institutu ve Štěpánské.


Čtvrť Charonne, odbočka z rue des Vignoles


Jak se tam dostat: metro Buzenval (linka 9)

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 13. listopadu 2012 v 12:10 | Reagovat

Tak to už je daleko, tam jsem nikdy nezabrousila. Děkuji za informace .

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 13. listopadu 2012 v 16:52 | Reagovat

[1]: Ty předměstské čtvrti jsou zajímavé, protože jsou autentické, ale uznávám, že v centru je těch věcí k vidění tolik, že na cestu na okraj Paříže nezbývá čas (ale metrem to tak daleko zas není :-))

3 Martin Martin | 6. května 2013 v 15:35 | Reagovat

Wow, díky moc za tip, v sobotu jsem tam byl a mám obrázek na zeď. Ty patníky jsou naprosto úchvatné, škoda že jich tam není víc, ale i tak je to parádní. Jak jste na tu uličku narazila? :-)

4 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 6. května 2013 v 21:09 | Reagovat

[3]: Martine, doufám, že jste se podíval i do všech okolních uliček, je jich tam spousta. Myslím, že jsem na ně našla tip někde v nějaké knížce o 20e. A pak jsem šla po rue des Vignoles shora a brala jsem jednu uličku po druhé :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama