Église Saint-Séverin - Kostel Saint-Séverin

20. listopadu 2012 v 12:00 |  5. obvod
Pozdně gotický kostel uprostřed staré Latinské čtvrti pochází ze začátku 15. století, kdy byl přestavěn předcházející kostel, který velikostí už nestačil své farnosti, tvořené především studenty z Latinské čtvrti. Jeho definitivní stavba trvala až do 17. století. Po Velké francouzské revoluci v něm bylo zřízeno skladiště střelného prachu, kostel však nebyl poškozen a byl znovu vysvěcen v roce 1803.
Je zasvěcený sv. Severýnovi Pařížskému, poustevníkovi, který na tomto místě prý přebýval v malé oratoři už v 6. století.
Gotický portál kostela pochází z 13. století a je lemován na každé straně šesti sloupy a květinovým dekorem. V tympanonu ze začátku 19. století je zobrazená Panna Marie s Ježíškem a dvěma anděly.Zatímco první třetina lodi pochází z původního kostela z 13. století, zbytek byl přistavěn v 15. století. Dobře to vidíme podle dvou typů sloupů, ty kulaté s hlavicemi s květinovým dekorem pocházejí z původního kostela (na fotce vidíme jeden na každé straně), zatímco ty žebrové byly vytvořeny v 15. století, stejně jako celá horní galerie.Les sloupů v kněžišti, včetně nádherného středového zatočeného sloupu, pochází z 15. stoletíVitrážová okna byla vytvořená většinou v 19. století. Znázorňují život Krista a apoštolů. Některé z oken v první a tedy starší třetině kostela mají zachovány vitráže ze 14. století, zatímco abstraktní vitráže v presbytáři jsou současné, poválečné.


Freska s Ježíšovým rodokmenem v jedné z bočních kaplí pochází z roku 1858Varhany, umístěné ve skříni z roku 1745, jsou současné

Po pravé straně vedle vchodu do kostela můžeme vidět arkádový dvůr (bohužel jen přes plot, málokdy bývá přístupný). Uprostřed prostranství bývala společná pohřební šachta, do které byli pohřbíváni chudí lidé. V době, kdy byl kostel založen, si svůj hrob mohli dovolit jen ti nejbohatší, kteří byli pohřbíváni právě pod arkádami.


Čtvrť Sorbonne, Rue des Prêtres Saint-Séverin

Jak se tam dostat: metro Saint-Michel (linka 4), RER B a C

 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 20. listopadu 2012 v 12:47 | Reagovat

Děkuji, snad příště zajdu, teď jsem ho nějak minula :-(
(PS. Všimla jste si, že máme podobný design blogu? - to je můj druhý ;-) )

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 20. listopadu 2012 v 20:14 | Reagovat

[1]: Kostel určitě stojí za návštěvu, navíc je pěkně při ruce. A s tím designem máte pravdu! Už jsem si ten Váš blog prošla, máte tam nádherné fotky z jižní Francie. Díky.

3 Martin Martin | E-mail | 21. listopadu 2012 v 19:39 | Reagovat

Dobrý den, neustále narážím na Váš informacemi úžasně nabitý blog a mám na Vás neskromný dotaz. Nejprve kontext. Píši ve volných chvílích na wikipedii články o Paříži, abych ji trochu zpropagoval (ne že by to zrovna ona potřebovala), ale hlavně abych se o ní co nejvíce dozvěděl. Neskromně podotýkám, že momentálně je to (samozřejmě až po Praze) nejpokrytější město na české wikipedii. Otázka pro Vás - nechtěla byste se na této bohulibé a nijak honorované práci spolupodílet? Zrovna budu vylepšovat článek o kostele sv. Severína a koukám, že Vy ho tu od včerejška máte. Vedle Saint-Étienne-du-Mont je to můj nejoblíbenější. A ještě druhý můj dotaz. Pokud o toto nemáte zájem, nechtěla byste alespoň některé své obrázky uvolnit právě pro wikipedii? Máte záběry, které nevyfotili ani kolegové z fr. wikipedie a já se do Paříže zase dostanu bůhvíkdy. To je asi tak všechno. Kontakt jsem na stránkách nikde nenašel, takže píši sem. Díky předem i za negativní odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama