Château de Vincennes - Zámek Vincennes

7. listopadu 2012 v 12:00 |  Za okružním bulvárem
Dnes se podíváme jen kousek východně za Paříž, kam nás ještě doveze metro, na pevnost, která stojí na svém místě už od 14. století. Byla postavena na místě, kde už předtím ve 12. a 13. století za krále Filipa Augusta stával lovecký zámek Kapetovců. Král Ludvík Svatý, který zde zahájil stavbu Svaté kaple podle vzoru té pařížské na ostrově Cité, právě odtud odjel na svoji poslední křížovou výpravu, ze které se už nevrátil. Až do konce středověku byl zámek dále zvelebován a rozšiřován. Král Filip IV. z Valois ho nechal obehnat silnými hradbami a postavit donjon, obytnou věž, v níž se francouzští králové mohli cítit bezpečně.
Největší rozmach zažil zámek za krále Karla V., který se tady v roce 1338 narodil a později si z něj udělal svoje hlavní sídlo i sídlo své vlády. Práce na stavbě zámku pokračovaly i v dalších stoletích, každý z králů nechal zrekonstruovat nebo přistavět další části. Tou nejrozsáhlejší přístavbou, dílem královského architekta Louise Le Vau, byly dva paláce v jižní části areálu, Pavillon du Roi a Pavillon de la Reine, postavené v polovině 17. století pro Ludvíka XIV. Když se král později rozhodl, že přesídlí s celým dvorem z Louvru do Versailles, na Vincennes už mu nezbýval čas, ale přestavba zámku byla i přesto dokončená, včetně monumentální jižní brány a úprav zámeckého parku, které provedl významný zahradní architekt Le Nôtre, autor téměř všech královských palácových zahrad té doby.
Poté, co po roce 1670 králové Vincennes definitivně opustili, se z pevnosti stalo vězení, kde byl vězněn například i markýz de Sade, Denis Diderot nebo hrabě Mirabeau.
V první polovině 18. století v zámku fungovala manufaktura na porcelán, která později přesídlila do města Sèvres.
V roce 1796 byl v zámku zřízen arzenál zbraní. V té době byly zbořeny některé historické budovy, jako například zbytky původního loveckého zámku z doby Ludvíka Svatého, a byly postaveny nové vojenské budovy, které v areálu existují dodnes.Vstupní bráně v mohutných hradbách nechybí ani padací most, kterým se do zámku vstupuje přes hluboký příkopNa levé straně dnešního rozlehlého nádvoří stával dříve lovecký zámeček, jak potvrdily vykopávky v 80. letech minulého století. To je dobře vidět na plánku z roku 1654, kde je tento zámek zvýrazněn světle modrou barvou, Svatá kaple červenou a donjon tmavě modrou. Vstupní brána, kterou jsme vešli, je uprostřed pravé části hradeb.


Plánek je převzatý z oficiálních stránek www.chateau-vincennes.frZa bývalými vojenskými budovami, dnešním provozním zázemím zámku, jsou vidět staré původní hradby ze 14. stoletíSainte-Chapelle, Svatá kaple, ve slohu pozdní gotiky. Její stavba trvala téměř dvě stě let. Dokončena byla až v roce 1552 za krále Jindřicha II. Na rozdíl od svého předobrazu v centru města nemá dvě patra, ale pouze jedno, je stejně vysoká, ale delší a širší. Původně v ní měla být uchovávána část relikvií, především Kristovy trnové koruny, ty však nakonec skončily všechny v Sainte-Chapelle na ostrově Cité.Barevné vitráže pocházejí z let 1555-1556, bílá okna v lodi byla naopak vytvořena až po 2. světové válce. Některá z nich byla poškozena při bouřce v roce 1999 a jsou tedy zcela nová.


Kaple je samozřejmě zcela prázdná, z její výzdoby se nedochovalo vůbec nic. Dvířky v přední části se můžeme dostat na kůr, odkud máme nejen výhled do celé stavby, ale také na zdobený strop a rozetové okno nad vstupem. To znázorňuje motiv krále Slunce - Ludvíka XIV.Zdobený svorník klenby


V levé zadní části kaple můžeme projít do královské oratoře, v níž je nyní hrobka vévody d´Enghien, který byl v roce 1804 ve Vincennes souzen Napoleonovým soudem za údajné spiknutí s Agličany proti Francii, a popraven v hradním příkopu.V kapli je vystavený původní zvon ze zvonice kaple z doby Karla V.V kapli jsou také vystaveny makety celého areálu. Tato nám ukazuje situaci kolem roku 1650, ještě před stavbou dvou jižních křídel, ke které došlo na konci 17. století. Odpovídá tedy plánku nahoře.Přímo proti kapli leží takzvaný donjon, pevnost, obklopená příkopem a hradbami s padacím mostem, ve kterém se nacházela samotná královská rezidence. Zatímco v přízemí věže a tedy pod úrovní terénu byly sklady potravin a vody, místnosti krále se nacházely v 1. a 2. patře, ve vyšších patrech - dnes, bohužel, zřídkakdy přístupných - potom bydlelo služebnictvo.Věž má jednoduchý půdorys čtverce s kamennými, přes tři metry silnými zdmi. V každém patře se nachází jedna centrální místnost s klenbou, nesenou sloupem, ve třech rozích jsou potom umístěny menší místnosti a ve čtvrtém točité schodiště.


V době, kdy donjon sloužil jako vězení, byly prý okenní výklenky zazděny a každý z nich sloužil jako samostatná celaPřestože v 16. století králové přebývali většinou v Louvru, tady v donjonu ve Vincennes se často skrývali v době náboženských válek. V roce 1574 tady ve druhém patře zemřel král Karel IX., neblahý strůjce svatobartolomějské noci, při níž byli v Paříži povražděni hugenoti (i když se má spíše za to, že to byl nápad jeho matky Kateřiny Medicejské). Po vraždě Jindřicha IV. Navarrského v roce 1610 se tady skrývala i Marie Medicejská se svým synem, budoucím králem Ludvíkem XIII., který zde strávil velkou část svého dětství a mládí.Z doby, kdy věž sloužila jako vězení, se na zdech zachovaly vyryté nápisy a obrázky, které zde zanechali vězni. Někteří z nich svoje dílo dotáhli do dokonalosti, jako v té cele dole, v níž byl vězněn Napoleonův zpovědník Monseigneur Boulogne. Údajně byl ve stejné cele vězněn i Mirabeau.


Z terasy věže na úrovni prvniho patra je krásný výhled na arkády a novější přístavby z poloviny 17. století. Jižní branou je potom možné projít do parku Vincennes - ale to už by bylo na jiné, také dlouhé povídání, protože na jeho 995 hektarech můžeme najít spoustu zajímavostí.


Vincennes, Avenue de Paris
Otevřeno:
od 21. května do 22. září od 10 do 18 hod, Sainte-Chapelle od 10 do 12 hod a od 14 do 17.30 hod
od 23. září do 20. května od 11 do 17 hod, Sainte-Chapelle od 11 do 12 hod a od 15 do 16 hod
Vstupné 8,50 euro, do 18 let zdarma


Jak se tam dostat: Metro Château de Vincennes (linka 1)


 


Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 13:10 | Reagovat

I dnes děkuji za vyčerpávající informace :-)Na Vincennes jsme vždy parkovali ( ještě když jsme se báli jezdit autem až do města ;-) ) a metrem jeli do města. Nikdy nás nenapadlo, jít dovnitř...Tolik míst, která jsem minula, kdy já si jen to stačím vynahradit? ;-)

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 7. listopadu 2012 v 15:09 | Reagovat

[1]: [1]: Já jsem taky Vincennes pořád odkládala a nakonec výsledek předčil očekávání. A pořád to říkám, že do Paříže se musí jezdit tak často, jak to jde :-))

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 7. listopadu 2012 v 15:22 | Reagovat

[2]: Mám setrvale zabaleno ;-)...jen čekám na příležitost... a vzhledem k tomu, že v lednu,únoru jsou takové volnější měsíce...tak asi prostě na zimu, když podzim nevyšel :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 8. listopadu 2012 v 0:15 | Reagovat

[3]: Zima je taky dobrá! :-)

5 Michal Ptáček Michal Ptáček | 8. listopadu 2012 v 12:28 | Reagovat

Senzační nová otevírací fotka blogu, gratuluju!
Jinak koukám, že tu oherárnu před vchodem do vincenneské kaple snad nehodlají nikdy odstranit...

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 8. listopadu 2012 v 22:58 | Reagovat

[5]:Děkuji:-) A taky jsem nepochopila, co ten červený rám má znamenat...

7 Elisa Elisa | E-mail | Web | 11. listopadu 2012 v 13:33 | Reagovat

Quelle merveille que ce château!
Une visite que je dois faire Hanna, absolument!
Bon dimanche chez toi avec bisous
Elisa, en Argentine

8 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 11. listopadu 2012 v 22:30 | Reagovat

[7]: Merci pour le commentaire, Elisa. C´est vrai, le chateau vaut le détour, absolument!
Bises Hana

9 Hana Hana | 9. února 2013 v 13:38 | Reagovat

Obracím se na Vás opět s prosbou o radu: měla jsem v plánu v březnu navštívit Vincennes, protože budeme bydlet nedaleko, trochu mě ale vyděsily otevírací hodiny uprostřed dne... Nevíte, prosím, jestli se dá jít aspoň na nádvoří nebo se už v hlavní bráně platí vstupné a otevírá se až v 11? Předem mockrát děkuji za odpověď a skvělé blogy, na kterých jsem si už vypěstovala závislost :). H.

10 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 9. února 2013 v 17:52 | Reagovat

[9]: Dobrý den, bohužel nevím, v kolik ráno otvírají brány areálu, ale vstupné se platí až uvnitř na nádvoří (budova po pravé straně). Podle mě budou otvírat dřív, stejně jako večer zavírají později (my jsme odtud odcházeli až kolem půl 7, přestože kaple, donjon, pokladna i  obchod byly už zavřené, areál byl stále otevřený)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama