Jardin Atlantique

7. října 2012 v 12:00 |  15. obvod
Kolejiště a nástupiště nádraží Montparnasse jsou překryty tříapůlhektarovým parkem, ze všech stran obklíčeným skleněnými věžáky kancelářských nádražních budov a hotely. I přesto tady vznikl zajímavý prostor jak pro zaměstnance z okolních budov, kteří tady tráví polední pauzu, tak pro cestující, kteří čekají na svoje spojení (a kteří jsou dostatečně odvážní, aby si labyrintem chodeb a schodišť našli nahoru do parku cestu).
Pamatuji si, že když jsem byla na nádraží poprvé v létě 1989, procházelo se v podstatě staveništěm po dřevěných lávkách nad výkopy a po parku tady ještě nebylo ani památky. Byl vytvořený až v roce 1994 a spojuje tak okolní beton a sklo s přírodou.


Park byl původně koncipovaný jako připomínka Atlantiku, k němuž míří vlaky ze zdejšího nádraží, takže zelené plochy vytvářely vlny a mobilář parku připomínal lodní vybavení. Dnes je park hodně zarostlý a mobilář je částečně zničený, ale pořád ještě tady najdeme dětské hřiště, pingpongové stoly, tenisový kurt i přírodní posilovnu.


Uprostřed parku je umístěna dnes nefunkční Fontána ostrova Hesperidek, nesoucí stejně tak nefunkční meteorologickou stanici, které dominuje ohromné otáčivé zrcadlo. Dnes je celý objekt ve špatném stavu, je zahrazen ochranným plotem a čeká na rekonstrukci.


Kolem poledne je v parku vždycky plno

Na konci zahrady u východu směrem k náměstí před nádražím, se za záhony levandule skrývá Muzeum odboje a osvobození Paříže Musée du Géneral Leclerc de Hauteclocque et de la Libération se Paris - Musée Jean Moulin.Jardin Atlantique v zimě 2008 přes sklo z posledního patra Tour Montparnasse

Montparnasse, vstup po schodištích přímo z nádraží nebo z druhé strany z place des Cinq Martyrs du Lycée Buffon

Jak se tam dostat: metro Montparnasse-Bienvenüe (linky 4, 6, 12, 13)

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 7. října 2012 v 15:13 | Reagovat

C´est tellement joli ce jardin Hanna!
Bisous de dimanche

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama