Autour de la Madeleine - Kolem Madeleine

23. října 2012 v 12:00 |  8. obvod
Většinou vás zvu na procházky po okrajových čtvrtích Paříže, kde mě baví objevovat zapadlé uličky a kouty. Samozřejmě je mi jasné, že ne každý stojí o courání po předměstích, takže dnes se pro změnu vydáme přímo do centra, do okolí kostela Sainte Marie-Madeleine, který je z dálky vidět díky svému řeckému sloupoví a trojúhelníkovému frontonu nad vchodem. Pokud se od kostela podíváme směrem k jihu, uvidíme stejné sloupy přímo naproti za řekou na budově Senátu na Palais Bourbon.Do žádných podrobných informací se tady nebudu pouštět, kostel najdete v každém, i tom nejútlejším průvodci, stačí, když si řekneme jako zajímavost to, že novoklasická budova původně vůbec neměla být kostelem, ale monumentálním pomníkem vítězství Velké armády Napoleona I. z roku 1806. Z budovy se stal kostel až v roce 1847 poté, co bylo změněno rozhodnutí vybudovat z ní první pařížské nádraží. Dovnitř se určitě podíváme někdy příště, dnes si dáme procházku kolem kostela na stejnojmenném náměstí.


Náměstí leží uprostřed čtvrti s typickými domy Haussmannova stylu, s kovovým tepaným zábradlím, vysokými okny a štukem bohatě zdobenými fasádami. Okolí je plné luxusních obchodů a restaurací. skrytých dvorů, dlážděných mramorem a vyzdobených sochami a květinami.Přímo před průčelím kostela na konci levé strany rue Royale nás, co milujeme pasáže a průchody, přitáhne určitě nápis Le Village Royale. Za ním najdeme krásný dvorek s kavárnami a luxusními obchody, kterému se také někdy říká starším názvem Cité Berryer.
Dvorem projdeme do rue Boissy d´Anglas, ale jen o pár metrů dál nás krásný dřevěný šedý portál zavede zpátky do vnitrobloku. Je to další z pasáží v tomto okolí, Galerie de la Madeleine.

To už jsme se octili zase zpátky u kostela Madeleine a pokračujeme v naší procházce kolem náměstí ve směru hodinových ručiček. V severní části za kostelem najdeme spoustu luxusních obchodů s potravinami. A když říkám luxusní, myslím tím opravdu lanýže, kaviár, šampaňské a další vybrané lahůdky.Ne každý samozřejmě hodlá utratit peníze za jídlo u Hediarda nebo u Fauchona a raději hledá nějakou levnější variantu. V tom případě existuje na náměstí zajímavá restaurace Le Foyer de la Madeleine. Najdete ji za těmito zelenými dveřmi přímo na boční straně podstavce kostela, vpravo z čelního pohledu.Jde o charitativní restauraci farnosti Madeleine, která ze svých výdělků financuje stravování bezdomovců. Dámy, které tam obsluhují, nejsou servírky, ale dobrovolnice. Restaurace nabízí denní menu za cenu 8 euro, ovšem jen pro zaregistrované členy, kterými se můžete stát tak, že přímo na místě zaplatíte roční paušál 5 euro - na jeho základě máte právo přijít kdykoliv za uvedenou cenu 8 euro. Cena je samozřejmě bezkonkurenční nejen v celém bohatém okolí, ale dokonce snad i v celé Paříži a vyplatí se i v případě, že přijdete jen jednou a bude vás to stát i s paušálem 13 euro. Bohužel, když jsem se tam vypravila v srpnu s fotoaparátem, abych pořídila fotky pro blog, bylo zavřeno a z dřívějška žádné fotografie nemám, takže se dovnitř podíváme někdy jindy. Další informace najdete ve francouzštině TADY.Tím jsme obešli celé náměstí dokola a dostali jsme se opět před kostel. Bohužel secesní podzemní toaleta, kterou jsem vám už ukazovala TADY, je už víc než rok zavřená a neví se, jestli ji vůbec ještě někdy znovu otevřou, takže si budeme muset najít odskočiště někde jinde.

Čtvrť Madeleine, place de la Madeleine

Jak se tam dostat: metro Madeleine (linka 8, 12 a 14)
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | Web | 23. října 2012 v 12:08 | Reagovat

Už musím do Paříže ! A hned! :-)

2 ♥ Toclík s.r.o. ♥ ♥ Toclík s.r.o. ♥ | Web | 23. října 2012 v 17:31 | Reagovat

Miluješ památky? Big ben, Tower bridge, London Eye, Buckingham palace, Eiffel tower, Notre-Damme, Vítězný oblouk, Colloseum, Šikmá věž v Pise, ...

Přihlaš tvou oblíbenou památku do mé soutěže ;) Hraje se o 3 měsíční reklamu na mém blogu a další zajímavé věci. Proč to nezkusit? ;) Pokud máš zájem, můžeš se přihlásit na níže uvedeném odkazu.

http://miss-veronique.blog.cz/1210/prihlaska-soutez-o-nejhezci-pamatku

Díky za tvůj čas! ;)

PS.: MILUJI PAŘÍŽ!!! ♥

3 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 23. října 2012 v 21:09 | Reagovat

[1]: Gabreto, tak tomu rozumím. Je to zkrátka návykové :-)

4 Elisa Elisa | E-mail | Web | 27. října 2012 v 16:50 | Reagovat

Salut Hanna!
Impossible de rattraper mon retard sur mes blogpotes! Grrrrr!
Les alentours de la Madeleine: Fauchon est mon favori. Pourtant, je ne connaissais pas la galerie! Quelle honte!
Bisous de weekend:)
Elisa

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 28. října 2012 v 21:40 | Reagovat

Merci, Elisa, pour ton commentaire. Tu vois il y a toujours tant de choses à découvrir à Paris :-) Bises Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama