21. obvod

25. října 2012 v 12:00 |  Různé
Říkáte, co je to za nesmysl, že každý ví, že Paříž má jen 20. obvodů? To samozřejmě má, ale neznámý street artista (on tedy určitě neznámý není, jen jsem o něm nikde nenašla žádnou informaci) vytvořil i ten 21. V uličkách kolem Rue du Faubourg Saint-Antoine jsem na zdi našla tyto tabulky s názvy fiktivních ulic.Hned ta první přinutí nezasvěcené k tomu, aby kroutili hlavou. Ten trochu zasvěcenější má před sebou teď složitý úkol vysvětlit, proč zrovna pozpátku zrcadlově obrácené písmo. Je to narážka na jeden ze slangových způsobů pařížského dialektu, takzvaný "verlan", kterým mluví hlavně mladí lidé, většinou z určité sociální vrstvy, pocházející z chudších předměstí, kteří ve dvou a víceslabičných slovech přehazují slabiky a jednoslabičná slova rovnou čtou obráceně. Tento způsob mluvy údajně pochází z dávných dob, tvrdí se, že například filozof Voltaire si zvolil svůj pseudonym podle jména své obce Airvault, že se tento argot objevuje i ve Villonově Malém testamentu, nebo že už v díle o Tristanovi a Isoldě z 12. století je podle stejného principu vytvořená Tristanova přezdívka Tantris.
Verlan se rozšířil hlavně v 90. letech minulého století, především díky některým zpěvákům, kteří ho začali používat ve svých textech. Některé výrazy jsou dnes už běžnou součástí hovoru - můžete tak slyšet slova jako "tromé" místo "métro" , "meuf" místo "femme" (žena), "ouf" místo "fou" (blázen) nebo třeba "laisse béton" místo "laisse tomber" (něco jako vykašli se na to). Koneckonců i samotný výraz "verlan" je obrácenou fonetickou verzí slova "l´envers", nebo-li "obráceně". (Ponechávám stranou fakt, že na té zdi je slovo "verlan" foneticky zkomoleno a vytváří další slovní hříčku).
I další tabulky si hrají s jazykem, například dole je foneticky přepsáno "I love street".
(Mimochodem, omlouvám se za kvalitu obou fotek, přesně tady mi došla baterka ve foťáku a už jsem to fotila jen mobilem).
Věřím tomu, že se v ulicích Paříže dají najít ještě další zajímavé tabulky s podobnými bláznivými nápisy. Pokud byste na ně narazili, budu ráda, když se o ně podělíte :-)


Čtvrť Sainte-Marguerite, Rue de Candie
 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | E-mail | Web | 25. října 2012 v 12:25 | Reagovat

Bezvadný! Díky za pobavení i poučení :-)

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 25. října 2012 v 13:51 | Reagovat

[1]: A já děkuji za milý komentář :-)

3 Irena Irena | E-mail | 29. října 2012 v 15:40 | Reagovat

Take mam nejake ulice 21. obvodu ve sbirce - kam Vam je muzu poslat?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama