Cimetière des Batignolles - Hřbitov Batignolles

7. září 2012 v 12:00 |  17. obvod
Hřbitov Batignolles najdeme na severozápadě města, kde se 17. obvod v blízkosti Porte de Clichy dotýká okružního bulváru. Byl založený už v roce 1833 a jeho plocha byla zpočátku malá, jen tak aby stačila malé obci Clichy. Po připojení obce k Paříži v polovině 19. století byl hřbitov postupně rozšiřován až na dnešních jedenáct hektarů, které z něj dělají čtvrtý (podle některých pramenů třetí) největší pařížský hřbitov.Bohužel při stavbě okružního bulváru byla severní část hřbitova překryta vyvýšenou vozovkou a jeho klid narušuje pekelný hluk aut, které se po periferiku valí ve dne i v noci.
Jako na všech pařížských hřbitovech, i tady najdeme mnoho známých osobností. Tím zřejmě nejnavštěvovanějším hrobem je hrob slavného básníka, který zemřel na konci 19. století.Paul Verlaine leží v blízkosti vchodu a jeho jednoduchý hrob, lemovaný kovaným řetězem, je jedním z nejnavštěvovanějších a nejopečovávanějšíchDalším básníkem na hřbitově je André Breton, jehož nízký náhrobní kámen se zlatým písmem je korunovaný podivnou cípatou hvězdouNa rozdíl od některých starších hřbitovů tady nenajdeme mnoho vysokých pomníků, hrobek a kaplí, na většině hrobů leží jen prosté nízké kameny. Jeden z těch vysokých pomníků stojí na hrobě hudebního skladatele Paula Vidala, který zemřel v roce 1931.
Z dalších známých osobností tady odpočívá například třebas zpěvák René Dorin, hudební skladatel Ray Ventura, spisovatel Blaise Cendrars, novinářka Marguerite Durand, rodina lékaře Emila Calmetta (ano, toho, díky kterému chodíme s dětmi na kalmetizaci), nebo malíř Edouard Vuillard. Byl tady pohřben i ruský zpěvák Fedor Šaljapin, jeho tělo však bylo v roce 1984 převezeno do Moskvy.
Některé z těchto hrobů jsem na hřbitově našla, ale kromě Verlaina jsem sem kvůli nim nevážila cestu. Zajímal mě vlastně jen hrob, ve kterém by tady měla být pohřbená malířka Toyen. Bohužel zaměstnanci hřbitova ho na oficiálním seznamu nenašli a hledat ho na jedenácti hektarech nazdařbůh bylo nad moje síly. Podle roku úmrtí Toyen (1980) jsem odvodila, že by mohla ležet v zadní novější části, a poctivě jsem prošla celá dvě poslední oddělení. V pětatřicetistupňovém poledním červencovém horku mi to zabralo více než dvě hodiny a nápis Toyen nebo Marie Čermínová jsem nenašla ani na jednom z hrobů. Pokud by někdo z vás náhodou věděl, v kterém oddělení ho hledat, nebo by se vám ho podařilo najít, budu ráda, když mi dáte vědět. A kdybyste ho hledali, tak 31. a 32. oddělení jsem už marně prošla.A perlička nakonec do sbírky kuriózních náhrobků - "Pro tebe tento tank, vášeň tvého života".

Cimetière des Batignolles
Čtvrť Epinettes, 8 rue Saint-Just

Jak se tam dostat: metro Porte de Clichy

 


Komentáře

1 suarez suarez | E-mail | 20. listopadu 2012 v 12:28 | Reagovat

Dobry den, félicitations pour la qualité de votre site. Je peux vous indiquer l'emplacement de la tombe de Toyen (qui mériterait d'être restaurée) au cimetière des Batignolles. Elle n'est pas facile à trouver car bien discrète. Je peux également vous envoyer quelques photographies. Bien à vous. bruno suarez.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama