Église de Notre Dame du Travail - Kostel Notre-Dame du Travail

29. září 2012 v 12:00 |  14. obvod
Kostel Notre-Dame-du-Travail ve čtvrti Plaisance jsme tady už jednou viděli, když jsem se do něj podívala jednou večer někdy před loňskými vánoci, takže o jeho historii si můžete něco přečíst ve starém příspěvku. Tentokrát ho uvidíme v letním poledni a v plném světle, kdy vynikne jeho kovová industriální konstrukce.
Kostel byl postavený na konci 19. století v tehdy velmi chudé dělnické čtvrti, architekt i stavitel se proto snažili na stavbě co nejvíc ušetřit. I přesto stojí kostel za návštěvu, stejně jako jeho okolí, které bylo ve 20. století postaveno prakticky úplně znovu, z vysokých a poměrně nudných činžáků. Dříve se tato čtvrť skládala z nízkých chudých domů, často s malými dílnami a ateliéry ve dvoře, které po rekonstrukci čtvrti většinou zmizely - a s nimi i památky na místa, kde pracoval Paul Gauguin nebo Celník Rousseau. Pokud ovšem zajdeme víc do hloubi dnešních ulic, pár vzpomínek na tuto dobu přece jen najdeme.Kostel je vyzdobený secesními freskami a pestrými vitrážovými oknyFalešná neobyzantská mozaika na tympánu nad vstupem je jen malba pod sklemNo čekali byste takovou sochu v kostele?Čtvrť Plaisance, 59 rue Vercingetorix nebo 36 rue Guilleminot


Jak se tam dostat: Metro Pernety

 


Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | 17. října 2012 v 18:45 | Reagovat

Oba příspěvky o tomto skromném a zajímavém kostele byly vyčerpávající, snad jen drobnost na okraj - zvon byl ukořistěn v Sevastopolu v roce 1854 během Krymské války a kostelu ho daroval Napoleon III.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 17. října 2012 v 21:41 | Reagovat

[1]: Děkuji za doplnění :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama