Devant la Sorbonne - Před Sorbonnou

1. září 2012 v 12:00 |  5. obvod
Dnes se podíváme na rue des Écoles, před budovu jedné z neslavnějších světových univerzit. O ní si teď ale povídat nebudeme, její chvíle nadejde tehdy, až se mi podaří dostat dovnitř a vyfotit si prostory sálů a kaple. Už několikrát jsem se o to snažila, ale prohlídky jsou organizované tak, že mi to ještě ani jednou nevyšlo.
My se zatím podíváme jen do malého parčíku na square Paul Painlevé přímo naproti Sorbonny. Hned před vstupem do parku stojí socha filozofa Michela de Montaigne, autora slavných Esejů.Sochu vytvořil sochař Paul Landowski a Paříži ji daroval v roce 1934 jistý doktor Armengaud. Zajímavé je, že socha byla původně z bílého mramoru a že byla v roce 1989 nahrazena touto bronzovou kopií, která lépe snáší studentskou tradici, podle níž je nutné si před zkouškou pohladit filozofův střevíc, který je proto ohlazený do zlata.Hned vedle sochy je vstup do parčíku. Ten v roce 2000 prošel rekonstrukcí a je údajně koncipován podle středověkého vzoru. Není divu, za ním se totiž tyčí středověké zdi muzea středověku Musée de Cluny.V parčíku najdeme několik zajímavých soch - jednak je to socha francouzského pedagoga Octava Gréarda z roku 1909...... potom také socha malíře Pierra Puvis de Chavanne z roku 1924...... ale tou nejzajímavější je možná socha římské vlčice, kojící Romula a Réma, kterou Paříži jako svému družebnímu městu věnoval v roce 1962 Řím. Obě města tuto družbu navázala s heslem, že "jen Paříž je hodna Říma a Řím je hoden Paříže". Trochu domýšlivé, ne?
Čtvrť Sorbonne, Square Paul Painlevé

Jak se tam dostat: metro Cluny-La Sorbonne (linka 10)

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 2. září 2012 v 4:40 | Reagovat

Merci Hanna!
Merci pour ton petit mot!
Maintenant, je suis en voyage aux États-Unis, peu de temps... seulement le temps de trier quelques belles images et de rediger un petit article pour les partager. Tu es trop gentille.
Gros bisous.
Elisa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama