Pointe Trigano a nejkratší pařížská ulice

8. srpna 2012 v 12:00 |  2. obvod
V minulém příspěvku jsme si připomněli místo, kde zemřel a kde je pochován básník André Chénier (30.10.1762 - 25.7.1793), a dnes se podíváme na místo, kde před svým zatčením bydlel. Dům, který má svůj název Pointe Trigano napsaný na tabulce v průčelí, najdeme v blízkosti Porte Saint-Denis, tam, kde začíná čtvrť Sentier, plná maličkých obchodů s oblečením, které často slouží jen jako velkoobchodní vzorkovny, a současně taky podivných polotajných dílen a dílniček na výrobu oblečení.Vysoký úzký dům, u kterého se od rue de Cléry odděluje rue de Beauregard, má díky svému zvláštnímu tvaru i zvláštní vnitřní dispozici - jsou v něm jen čtyři místnosti, v každém patře jedna (zato ale budou hodně světlé, protože dům má okna i z bočních stran). V přízemí býval obchod, dnes zavřený, a v suterénu kuchyně.
Básník André Chénier, jehož pobyt v tomto domě připomíná pamětní deska, byl zatčen 7. března 1794 za údajné "přechovávání dokumentů španělského velvyslance", ve skutečnosti ale pro svůj odpor proti jakobínům. Byl odvezen do věznice Saint-Lazare a popraven 25. července 1794 (neboli podle revolučního kalendáře 7. thermidoru roku II). Spolu s ním zemřel i básník Jean Antoine Roucher a baron von Trenck, bratranec "našeho" brněnského barona Trencka.
Jen kousek za tímto domem najdeme nejkratší ulici v Paříži. Jmenuje se rue des Degrés, Schodová ulice, a spojuje rue de Cléry a rue de Beauregard. Nevedou do ní žádná okna ani dveře a je tvořena - jak napovídá název - jen schodištěm dlouhým (nebo krátkým?) pět a tři čtvrtě metru. Čtrnáct strmých schodů, širokých 3,30 metru, dalo název uličce už v roce 1650.
Čtvrť Bonne-Nouvelle, rue de Cléry a rue des Degrés

Jak se tam dostat: metro Strasbourg - St. Denis (linky 8 a 9)A - Pointe Trigano, B - rue des Degrés

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama