Musée de la Vie romantique - Muzeum romantického života

25. srpna 2012 v 12:00 |  Muzea a galerie
Název Muzeum romantického života zní hrozně a chápu, že se především někteří pánové mohou dokonce osypat, když ho uslyší. Možná lepší překlad by byl Muzeum romantismu, ve smyslu uměleckého hnutí, v jehož době dům vznikl. Ani tak jsem ovšem v minulosti neměla podle názvu v toto muzeum moc velkou důvěru a i když jsem později podle fotografií věděla, jak vypadá a co v něm hledat, s jeho návštěvou jsem nijak nepospíchala. Samozřejmě to byla chyba. Když jsem se tam konečně při své poslední cestě podívala, byla jsem nadšená atmosférou. Ani ne tak muzeem a exponáty, i když jsou zajímavé, ale především samotným domem a jeho zahradou. Zkrátka romantika každým coulem, přesně podle názvu.
Najdeme ho jen kousek od Cité Pigalle, kde jsme si minule prohlíželi dům, ve kterém kdysi bydleli bratři van Goghové. Na konci úzké aleje vedoucí mezi domy z rue Chaptal se dostaneme na dlážděný dvůr před malebný jednoposchoďový domek, který opravdu splňuje všechny požadavky na to, jak by romantika v Paříži měla vypadat. Dům s monetovsky světle zelenými okenicemi a tepaným zábradlím je celý ponořený do zeleně a malá zahrada se starým skleníkem, ve kterém je dnes umístěná kavárna, je přímo oázou pro oči i duši.


Dům si v tehdy módním italském stylu nechal v roce 1830 postavit holandský malíř Ary Scheffer (1795-1858), který tady žil a tvořil. Dům zůstal ve vlastnictví rodiny Schefferů až do roku 1983, kdy byl převeden na město a stalo se z něj muzeum. V přední části podél aleje, vedoucí k domu, jsou umístěny dva ateliéry, kde pracoval Ary Scheffer a jeho bratr Henri, a kde se v době Červencové monarchie (1830 - 1846) scházela politická a intelektuální elita - Delacroix, Rossini, Thiers, Dickens, Liszt, Berlioz - a také George Sandová a její milenec Fryderik Chopin.
Právě George Sandové, vlastním jménem Aurore Dupinové, je věnována expozice, umístěná v přízemí domku (i když tady nikdy nebydlela). Najdeme tady především její obsáhlou sbírku šperků, kterou zdědila po své babičce, její nábytek, obrazy, některé další dekorační předměty - a také odlitek její i Chopinovy ruky. V prvním patře domku je potom umístěná expozice, spojená s Ary Schefferem - především jeho obrazy a některé bytové zařízení a vybavení.
Salón George Sandové, ve kterém je vystavený obsah její šperkovnicePortrét George Sandové...


... a její pramen vlasů v briliantovém medailónuOdlitek Chopinovy rukyV prvním patře jsou vystaveny obrazy Aryho Schaeffera a některých jeho přátel, stejně jako malířské pokusy George Sandové

Takto dům vypadal v roce 1865 na obraze A. J. Lamma, který v domě také najdetePohled z 1. patra do zahradyRokokový skleník, ve kterém je dnes umístěná kavárna


Přestože zahrádka a dvorek nejsou velké, najdeme tady spoustu malebných míst a pohledů. A já už dnes vím, že až budu příště pod Montmartrem hledat kavárnu, rozhodně nepůjdu do žádného turistického podniku na bulváru Clichy, ale kousek si zajdu a tu kávu si dám tady (kavárna je otevřená od konce dubna do poloviny října).
Musée de la Vie Romantique
Čtvrť Saint-Geoges, 16 rue Chaptal
www.vie-romantique.paris.fr

Otevřeno denně kromě pondělí a svátků od 10 do 18 hod
Vstup zdarma do trvalých sbírek, placený na dočasné výstavy (bývají konané jen dvakrát ročně, v současné době žádná neprobíhá)


Jak se tam dostat: metro Pigalle (linka 2 a 12) nebo Saint-Georges (linka 12) nebo Blanche (linka 2)

 


Komentáře

1 Jana V. Jana V. | 26. srpna 2012 v 23:04 | Reagovat

Muzeum (dům a zahrada), atmosféra a přiznám se, že i hned samotný název mě nadchly a rozhodně se tam při své příští návštěvě Paříže podívám! Takové místa mám ráda - knížka, káva a chvíli klid v prostředí, kde se jakoby zastavil čas, přitom kolem rušné velkoměsto.

2 Et un couteau dans le coeur de Paris... Et un couteau dans le coeur de Paris... | 27. srpna 2012 v 13:51 | Reagovat

Někdy mi až přijde, že když se vysloví nahlas slova jako romantik, romantika, že to pro někoho hraničí až s nadávkou:-). Je hodně dobře, že je ještě spousta lidí, kteří si dokáží užít významu těch slov a nestydí se za to. Venku mi připadá to ještě místo daleko hezčí a je jen škoda, že teď piju kávu před monitorem a ne tam, u stolku před muzeem... přesto opět - díky.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. srpna 2012 v 22:31 | Reagovat

[1]:Jano, určitě se Vám tam bude líbit!

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. srpna 2012 v 22:32 | Reagovat

[2]: Taky se mi víc líbí venku a jestli se tam vrátím, tak jen kvůli té kávě u zahradního stolečku :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama