Mémorial de la Rafle du Vel d´Hiv - Památník razie z Krytého velodromu

18. srpna 2012 v 12:00 |  15. obvod
Francie si letos připomíná jedno neblahé výročí, vztahující se k 2. světové válce. V červenci to bylo 70. let, kdy došlo k největšímu zátahu na židovské obyvatelstvo, o kterém se ve Francii dlouho mlčelo - nikomu se příliš nechtělo do konstatování, že deportace byly sice přikázány nacistickým Německem, ale že horlivými vykonateli byla policie a četnictvo francouzské vichystické vlády. Poprvé o tom veřejně promluvil prezident Chirac až v roce 1995.
I když k zatýkání židovských obyvatel docházelo už od roku 1941, ten největší a nejznámější zátah na Židy, většinou uprchlíky z jiných zemí, proběhl v noci ze 16. na 17. července 1942 a je připomínán jako la Rafle du Vel d´Hiv, Razie z krytého velodromu. Zpráva se sice díky některým spřáteleným četníkům předem vynesla ven, takže někteří židovští muži uprchli a schovali se, nikdo ovšem nepočítal s tím, že se tentokrát zátah nebude týkat jen mužů, jako vždy předtím, ale že budou sebrány ženy a dokonce i děti. Někteří ze zadržených, které pařížští četníci sebrali, byli ihned odvezeni do sběrného tábora v Drancy na severu města, zatímco ostatní byli sváženi autobusy na krytý velodrom, kde čekali pět dnů v nelidských podmínkách v horku, bez jídla a s jedním jediným vodovodním kohoutkem k dispozici. Některým z více než sedmi tisíc lidí, kteří tady byli internováni, se podařilo uprchnout, jiní na místě spáchali sebevraždu. Ti, co přežili, byli postupně převezeni do Drancy a odtud putovali dobytčími vagóny do Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborů.
Jen během tohoto jediného zátahu bylo v Paříži zadrženo a odvezeno 12 884 osob (z toho 4051 dětí, 5802 žen a 3031 mužů), z nichž vyhlazovací tábory přežilo jen 25 dospělých a několik dětí.Krytý velodrom sloužil po válce ještě několik let ke sportovním účelům, dokonce i pro módní přehlídky nebo býčí zápasy. V roce 1959 byl zbořen a na jeho místě byly postaveny obytné a kancelářské budovy. Jedná se o oblast, kterou vidíme na fotografii, u dnešního náměstí place des Martyrs Juifs du Vélodrome d´Hiver u stanice metra Bir Hakeim.Na zdi budovy, která stojí na místě bývalého velodromu, byla umístěná pamětní deska. Další pamětní desku najdeme přímo i ve stanici metra Bir-Hakeim.Jen o kousek dál, na nábřeží nad přístavištěm Port de Grenelle, je v malém parčíku od roku 1994 umístěný další památník - sousoší, vytvořeném polským sochařem Walterem Spitzerem, který sám přežil holokaust, a architektem Mariem Azagurym. Nakloněná plocha pomníku, na které jsou umístěny jednotlivé sochy trpících Židů, připomíná plochu velodromu.Když jsem se před časem zajímala o celou dokumentaci, týkající se této události, narazila jsem na fotografii, která mě překvapila. Společně s generálním tajemníkem Francouzské policie René Bousquetem, ředitelem pro židovskou otázku německé Bezpečnostní služby (SD) Dannekerem a šéfem německé policie ve Francii Obergem, je na ní i čtvrtý, zde bezejmenný muž. My ovšem Reinharda Heydricha poznáme hned.


Fotografie převzata ze stránek www.d-d.natanson.pagesperso-orange.fr
 
Heydrich přijel do Paříže 6. května 1942, aby z Himmlerova pověření uvedl Oberga do funkce. Společně potom všichni diskutovali o podrobnostech plánovaného zátahu. Není divu, jako ředitel protektorátní policie (RSHA) byl Heydrich jedním z autorů plánů na "konečné řešení židovské otázky", jejichž koordinace byla projednána v lednu 1942 na konferenci ve Wannsee, které Heydrich předsedal, a sem do Paříže přijel zřejmě zkontrolovat jejich provádění. Nikdo ze zúčastněných tehdy netušil, že za tři týdny už bude mít úplně jiné starosti ...


Čtvrť Grenelle, quai de Grenelle (ve vyvýšeném parčíku u Seiny)

Jak se tam dostat: metro Bir Hakeim (linka 6)
 


Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | 19. srpna 2012 v 6:53 | Reagovat

Moc Vám děkuji, zase jsem se dozvěděla další podrobnosti.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 19. srpna 2012 v 23:57 | Reagovat

[1]:Díky, ale Vy o tom taky přece víte všechno :-)

3 Et un couteau dans le coeur de Paris... Et un couteau dans le coeur de Paris... | 20. srpna 2012 v 8:15 | Reagovat

Vracet se zpět do času je uprostřed letního dne zdánlivě vyrušující. Ale právě ten předěl, ten střih, dovede rychle přenést myšlenky blíž k pocitům bohužel zúčastněným.
  Třeba právě dnes, jeden den před
21. srpnem.
  Tu a tam odlepit žvýkací gumu "zpráv" prime time tv stanic z očí a uší. A duší... Očistit opatrně prach z těch zažloutlých, potrhaných fotografií.
Děkuji.

4 replica rolex watches replica rolex watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 21:10 | Reagovat

I enjoyed this. Do you have a RSS feed?.
http://www.writewatches.com/

5 Renesmé Renesmé | Web | 6. února 2013 v 15:20 | Reagovat

Píšu článek o filmu klíč k minulosti a v souvisti s tím nacházím tuto stránku. Děkuji za informace, až zase někdy budu v Paříži, tohle bude jeden z mých hlavních cílů.

6 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 6. února 2013 v 19:21 | Reagovat

[5]: Děkuji za komentář, pokud Vás toto téma zajímá, podívejte se v Paříži i do Památníku holokaustu (Mémorial de la Shoah), kromě informací a památek ze sběrného tábora v Drancy jsou tam i info o atentátu na Heydricha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama