Cimetière de Picpus - Hřbitov Picpus

6. srpna 2012 v 12:00 |  12. obvod
Dnes vás pozvu do východní části Paříže na místo, které má tak pohnutou a zajímavou historii, že stojí za to si sem ke vzdálenému náměstí place de la Nation zajet.
Na místě u bývalých městských hradeb se před Francouzskou revolucí rozkládala ohromná zahrada kláštera sv. Augustýna, který byl během revoluce zrušen a budovy i s pozemky byly znárodněny. V roce 1794 byla zahrada vybrána jako tajné pohřebiště obětí, které byly popravovány gilotinou na blízkém place du Trône Renversé (dnešní place de la Nation). Od 13. června až do 27. července 1794, kdy byl popraven sám Maximilien de Roberspierre, hlavní organizátor těchto hrůz, se každou noc z náměstí do zahrady bývalého kláštera vydávaly vozy s těly obětí. Do dvou hlubokých jam tady byli pochováváni muži a ženy, popravení pod často smyšlenými a zanedbatelnými záminkami (například stařičká, ochrnutá, hluchá a slepá abatyše Luise de Montmorency-Laval z benediktýnského kláštera na Montmartru byla obviněná z toho, že "hluše a slepě" osnovala komplot proti revoluci). Svůj život tady ukončili příslušníci té nejvýznamnější pařížské aristokracie a kléru, například vikomt Beauharnais, první manžel císařovny Josefíny, nebo babička, matka a sestra manželky generála de La Fayette, ale i básníci André Chénier a Jean Antoine Roucher. Celkem tady bylo popraveno 1306 osob ve věku od 16 do 85 let. Místo jejich posledního odpočinku bylo objeveno jen díky odvaze jedné dámy, která potají v noci sledovala vůz s ostatky svého popraveného otce a bratra.
Krátce po ukončení doby Teroru se ty nejvýznačnější šlechtické rodiny potají dohodly a společně odkoupily nejen pozemek tajného hřbitova, ale i okolní části čtvrti, kde byl vytvořen hřbitov s pietním místem, na němž jsou od té doby pohřbíváni potomci popravených. V areálu působí Kongregace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a Panny Marie. Soukromý hřbitov s kaplí a zbytky původního kláštera je zpřístupněn veřejnosti.Vstupní nádvoří areálu s kaplí, studnou a budovami z doby Ludvíka XIII., které jsou jedinými pozůstatky bývalého kláštera sv. Augustýna

V kapli Notre Dame de la Paix de Picpus jsou po obou stranách oltáře umístěny mramorové desky s vyrytými jmény všech obětíZa kaplí začíná rozlehlé pietní místo - trávník obklopený růžemi


V druhé části pietního a meditačního místa najdeme alej vysokých stromů a prostor, uprostřed kterého stojí socha sv. Michaela


Vstup na hřbitov najdeme až v zadní části. Od jeho založení na začátku 18. století jsou tady umístěny pamětní desky některých popravených a jsou zde pohřbíváni výhradně jejich potomci. Proto je četba nápisů na hrobech současně přehledem jmen těch nejvýznačnějších francouzských šlechtických rodů.
Na hřbitově najdeme vzpomínku i na ty, kteří by sem patřili, ale hrob zde nemají, protože zemřeli v koncentračních táborech 2. světové válkyNěkteří členové šlechty jsou zde pohřbíváni dodnes, poslední pohřeb se tady uskutečnil v únoru letošního roku a jak je vidět, rodina si připravila prostor možná i na další dvě století dopředuV zadním rohu hřbitova najdeme hrob generála La Fayette, kterému se čest být pohřben na tomto místě dostala právě proto, že zde skončily ostatky předků jeho ženy. Generálovi, který se stal hrdinou americké války za nezávislost, vlaje na hrobě americká vlajka, která je údajně jedinou americkou vlajkou na světě, která není nikdy stahována, je jen pravidelně měněna vždy 4. července při příležitosti oslav amerického Dne nezávislosti, kdy se tady koná velký ceremoniál za účasti amerického velvyslance a nejvýznamnější politiků. Ceremoniál není bohužel veřejný, o možnost účasti je nutno žádat americké velvyslanectví v Paříži.

Ze hřbitova vede modrá zamčená branka, za kterou se teprve nachází pietní místo s vyznačením dvou jam, do kterých byly vhazovány ostatky popravených


Pamětní desky slavných básníkůV těsné blízkosti hřbitova je umístěná brána bývalé klášterní kaple, v níž si tehdejší hrobníci zřídili kancelář, a kde se pořizovaly soupisy oblečení, z něhož byli popravení svlékáni. Vedle bývalé kaple byly v roce 1929 objeveny základy třetí pohřební jámy, která byla prázdná.A jen jako perlička - u staré kamenné zdi, která odděluje obě části pietního místa, jsou umístěny úly. Med z Picpusu, údajně ten nejlepší, který je v Paříži produkován, si můžete koupit ve vstupní kanceláři areálu.

Cimetière de Picpus
Čtvrť Picpus, 35 rue de Picpus
otevřeno denně od 14 do 18 hod
vstupné 2 euro

Jak se tam dostat: metro Nation (linky 1, 2, 6 a 9), RER A 


Komentáře

1 Et un couteau dans le coeur de Paris... Et un couteau dans le coeur de Paris... | 8. srpna 2012 v 8:54 | Reagovat

Zrovna jsem se díval na ten zajímavý nápad - bianco náhrobní kámen a v tom mě udeřil do uší bujarý hlas paní, jež mi přinášel zvěst o slevě na polštáře a spol. v IKEA.
V duchu jsem najednou uviděl náhrobní kámen s nápisem REKLAMA:-)
Ale procházka těmi místy byla velmi zajímavá. Díky.

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 8. srpna 2012 v 15:15 | Reagovat

[1]: Hezký výraz, bianco náhrobní kámen :-) Děkuji za komentář!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama