Paris Museum Pass ano nebo ne?

25. července 2012 v 12:00 |  Praktické informace
Nedávno se mě jeden můj čtenář ptal, zda se vyplatí koupit Paris Museum Pass, průkazku, kterou se dá předplatit vstupné do některých muzeí v Paříži a jejím okolí. Vstup může být opakovaný a v některých muzeích je přednost bez čekání ve frontě. Průkazka se dá koupit na 2 dny (za 39 Eur), 4 dny (za 54 Eur) nebo 6 dní (za 69 Eur).


Nikdy jsem tuto možnost nevyzkoušela a ani jsem o ní nepřemýšlela, takže si nejsem jistá, že dokážu odpovědět stoprocentně kvalifikovaně, ale protože tato věc možná bude zajímat víc čtenářů, zkusíme se na ni podívat spolu a rozebrat si jednotlivé aspekty.
Opakovaný vstup pro mě nemá cenu. Když si koupím vstupenku na 2, 4 nebo i 6 dnů, nepůjdu během několika dnů víckrát za sebou do stejného muzea (leda snad do Louvru, pokud ho chci vidět důkladně, ale v tom případě už nestíhám nic jiného).
Zajímavě zní informace o přednostním vstupu. Když si vzpomenu na hodinovou frontu do Sainte Chapelle, určitě bych tehdy uvítala, kdybych v ní nemusela stát (jenže když si koupíte vstupenku spojenou s Conciergerie a půjdete nejdřív tam - tam takové fronty nebývají - máte pak do Sainte Chapelle přednostní vstup tak jako tak). Problémem je, že přednost neplatí ve všech muzeích. Při mé smůle by byla dlouhá fronta zrovna tam, kde přednost neplatí. Výhoda je to tedy při nejmenším sporná.
A teď otázka ceny. Když vezmeme průměrnou cenu vstupného do muzea 8 Euro (někde 10, někde 5), aby se mi to vyplatilo, musela bych při dvoudenní vstupence navštívit za dva dny 6 muzeí, při čtyřdenní za čtyři dny 7 muzeí a při šestidenní za šest dnů 9 muzeí. Chci jich vůbec tolik vidět? Nedovedu si představit, že bych u té dvoudenní vstupenky měla stihnout 3 muzea denně - zřejmě bych běhala po Paříži s vytřeštěnýma očima, abych to zvládla, žádné muzeum bych si neužila a neviděla pořádně, po dvou dnech by mi splývala a nestihla bych už vůbec nic jiného. A kde mám potom dopolední kafíčko, oběd s kamarádkou a podvečerní apéro, kde mám parky, kde mám courání po předměstích? Kde mám ostatní muzea a výstavy?

Další věc je seznam muzeí, kde Paris Museum Pass platí. Najdete ho TADY. Jsou tam zajímavé objekty, jenže... když půjdu do Louvru, Musée d´Orsay, Centre Pompidou nebo pojedu na zámek ve Vincennes, je to otázka minimálně půl dne a nestíhám nic dalšího a tedy se mi to nevyplatí. Přitom existuje spousta dalších zajímavých muzeí, která na seznamu nejsou a která mě třeba zajímají víc než některé z těch ze seznamu. Zajímá mě třeba Poštovní muzeum (mě ne, i v tom pražském jsem byla jen jednou) nebo Muzeum kanálů (ne, jsem klaustrofobik) nebo Tropické akvárium (ale ano, jen proč zrovna v Paříži), nebo bych tam šla jen proto, že to mám předplaceno v ceně?
Další negativum je, že pokud budu běhat po muzeích, kam jsem si předplatila vstup, nedostanu se nejen do dalších placených muzeí, ale ani do těch, kam je běžně vstup zdarma a kde tedy toto srovnání ztrácí smysl.
Průkazka navíc neplatí pro krátkodobé výstavy, ale jen pro trvalé sbírky. Přesto jsem si původně myslela, že bych si ji při příští cestě do Paříže (zrovna teď, kdy čtete tento článek) pořídila na dva dny a vyzkoušela ji. Po tomto zamyšlení už mám jasno a vím, že to neudělám. Celkový vstup do muzeí, které jsou na seznamu a které chci ještě vidět, mě vyjde na cca 33 Euro. Do těch ostatních musím zaplatit tak jako tak. Když si budu vstupenky kupovat, můžu si rozložit prohlídky na celý týden a nemusím se dva dny honit - a navíc můžu jít třeba do Musée Arts et Métiers na večerní prohlídku, kdy je od 18 hod vstup zdarma.

Jak jsem předpokládala, nedokážu odpovědět jednoznačně, zda se Paris Museum Pass vyplatí, každý si to musí spočítat sám. Pro mě osobně je ale tato otázka vyřešená. Ve světle všeho, co jsem uvedla výše, si muzea samozřejmě neodpustím, ale bez Paris Museum Pass. Platí to samozřejmě ale jen pro mě. Určitě existují nadšenci, kteří ten maratón rádi absolvují a díky Paris Museum Pass ušetří. Máte s tím zkušenosti?

Další podrobné informace najdete na http://www.parismuseumpass.com/
 


Komentáře

1 Dana Böhmová Dana Böhmová | E-mail | 25. července 2012 v 13:52 | Reagovat

Paris-pass - ano či ne

Já jsem byla v Paříži již 4 x a pokaždé jsem Paris-pass využila. Jsme totiž hodně rozvětvená rodina a vždy sebou vezu někoho, kdo tam ještě nebyl. Věšinou to musí být nadšenci co chtějí vidět vše, pak se to vyplatí. Myslím, že největší pozitivum to má ve Versailles, protože když člověk vidí tu frontu, tak ho třejde chuť jít do zámku. Dříve se mohlo volně do vesničky M.Antoinety, ale teď do Trianonu a do vesničky jen se vstupenkou. A pak jsou po Paříži památky, ne tak náročné na čas, kterých se dá zvládnout za den víc např. Museé rodin, Napoleonova hrobka,Vítězný oblouk, Musée Cluny, l'Orangerie, Panthéon, Saint-Denis. Také se nám stalo, že si dcera koupila v D'Orsey knížku a zjistili jsme, že jsme některé sály minuli a zrovna něco co nás zajímalo, tak jsme se vrátili. Také do Louvru jsme si zaběhli do samoobslužné restaurace jen na jídlo. Je pravdou, že teď když jsem vše viděla již několikrát, tak bych si Paris-pass nekupovala. Ostatně je to každý rok o něco dražší. Ten kdo tam ale jede poprvé a chce toho hodně vidět tak se mu to vyplatí.

2 Lenka Lenka | E-mail | 25. července 2012 v 18:52 | Reagovat

Myslím, že hodně záleží na tom, co chce člověk vidět. Byle jsem před krátkou dobou v Paříži s kamarádkou, která si Paris Museum Pass koupila a dva dny si vyčlenila jen příslušné pamětihodnosti. Jeden den Oranžérie, Musée d’Orsay a Musée Rodin (chce to výdrž, ale lze to stihnout pěšky),  druhý den Sainte Chapelle, Conciergerie, Cluny a Panthéon včetně výhledu. ani v tomto případě nejsou vzdálenosti velké. Bohužel se nedostala na věž Notre Dame, byť to v pasu bylo avizováno. Pokud někoho zajímají právě tyto skvosty, tak se pas vyplatí, hlavně úsporou času - žádné čekání. Faktem ale je, že je v Paříži i spousta nádherných muzeí zcela zdarma

3 Bára Bára | 25. července 2012 v 21:34 | Reagovat

S Paris Museum Pass nemám zkušenost. Ještě v ČR si kupujeme časové vstupenky na krátkodobou výstavu, a to do Louvre a Centre Pompidou. Přijdeme pak na daný čas a můžeme volně chodit po muzeu až do zavíračky. Zjistila jsem, že studenti z EU mají v Louvre vstup volný, nestůjte ve frontě, ale běžte rovnou dál. Je třeba doložit příslušnost k EU (občanka, pas). Lístek do Sainte Chapelle stál před měsícem 8,5 eur. Kdo chcete navštívit tuto kapli, doporučuji přečíst knížku Kristova trnová koruna, ve které se dozvíte mnoho zajímavostí a faktů. V kapli pak vše vnímáte úplně jinak.

4 Elisa Elisa | E-mail | Web | 26. července 2012 v 18:41 | Reagovat

Cou cou Hanna,
Je vais passer le Google Translator, lol!
Bisous
Elisa

5 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 30. července 2012 v 18:18 | Reagovat

Děkuji za všechny komentáře, myslím, že se shodneme na tom, že Paris Museum Pass se vyplatí spíš pro ty, co většinu muzeí ještě neznají, a hlavně pro ty, kteří jsou ochotni a schopni absolvovat za jeden den více prohlídek a zvládnout cesty mezi nimi.

6 Michal Ptáček Michal Ptáček | 2. srpna 2012 v 21:42 | Reagovat

Pro a proti dobře popisuje článek i některé komentáře. Protože jsem při všech svých čtyřech návštěvách tento Pass měl (na různý počet dnů), doplním vlastními zkušenostmi. Samozřejmě je pořízení průkazky věcí úvahy, propočtu a naplánování - zvlášť my Češi jsme zvyklí si za svůj paušál užít do mrti a může nastat extrém, kdy lítáme po pařížských muzeích hlava-nehlava, jen abychom si přišli na své. Přitom jen Louvre je pro seriózního návštěvníka na týden, i když prakticky tu déle než tři hodiny nevydržíte. Máte-li morálku navštívit tři čtyři muzea za den, pak se dvoudenní Pass za 39 euro vyplatí, neboť za vstupné dáte zhruba po 8 eurech, takže šest návštěv je již bohatě »ziskových«. Je to trochu náročné, ale jednou v životě (nebo třeba za pět let) k vydržení. Doporučuji Pass využít ve středu a ve čtvrtek, kdy mívají muzea prodlouženou otevírací dobu. Začněte v muzeích, která otevírají již v 9.00 - je jich málo, patří mezi ně např. Orangerie (popř. Louvre či zámek Versailles) nebo od 9.15 Cluny. Oba tyto dny jsou přístupny poněkud netypické atrakce s excentrickou otevírací dobou, ve středu Égouts (prohlídka podzemí Paříže), ve čtvrtek Chapelle Expiatoire. Do 21 hodin je otevřeno v Centre Pompidou, do 21.45 ve středu v Louvru, ve čtvrtek v d’Orsay; jen počítejte s tím, že dobrou půlhodinu před koncem budete poměrně nemilosrdně vyháněni z muzea pryč. Do 23 hodin můžete vystoupat na Vítězný oblouk. (Pokud Pass využijete v pátek a sobotu, pak je prodloužená doba v pátek v Louvru a během sezony v sobotu lze jít do 23 hodin na věže Notre-Dame.) Co se týká přednostního vstupu s průkazem, funguje v Louvre, v Orangerii, v d’Orsay, v Centre Pompidou, na Vítězný oblouk = Arc de Triomphe, do Quai Branly, do Panthéonu, do Dôme a vojenského muzea, do Rodinova muzea, do versailleského zámku (kde jsou o víkendech nebývalé fronty). V muzeích, která jsem však nejmenoval, obvykle nával nebývá a dostanete se dovnitř tak jako tak celkem rychle. Bohužel, opravdu i s Passem musíte vystát frontu před Sainte-Chapelle a na věž Notre-Dame. - Jak říkám, naučíte-li se s kartou žít, docela klidně si ji pořídíte i příště, protože muzeí je v Paříži tolik, že vždycky zbyde něco na příště a nebývá ani od věci se vrátit tam, kde už jste byli... A ve zbývajících dnech pobytu si klidně tu a tam podle chuti navštívíte některé z muzeí přístupných bezplatně.

7 simple wedding gowns simple wedding gowns | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 6:11 | Reagovat

Q. What sort of star is dangerous?
http://www.sentdresses.com/

8 Marie Vytrhlíková Marie Vytrhlíková | 27. prosince 2012 v 12:02 | Reagovat

Byla jsem v Paříži na prodloužené Velikonoce. Muzejní pass jsme koupili na 4 dny. Předem jsme měli plán, které výstavy a sbírky chceme vidět. Bohatě se nám to vyplatilo, úžasný je ten fakt, že na mnoha mistech máte s passem prioritní vstup bez front a to bylo zvláště v čase Velikonoc velkou časovou úsporou. Jednoznačně doporučuji. Mělíi jsme to jako kulturní zájezd. V únoru jedeme znovu a celý týden a pass budeme určitě kupovat.

9 Mondulka21 Mondulka21 | 3. srpna 2013 v 14:53 | Reagovat

My do Paříže jedem za 3 týdny. Na památky mám vyčleněných 5 dnů, takže Pas rozhodně kupuji. První den mám v plánu zajít jen na Eifelovku + okolní parky. Tři dny budu chodit po muzeích a památkách a poslední den Versailes.Za památky(v rámci pasu) bych dala celkem 106,5 Eur, takže pas za 54 eur se mi rozhodně vyplatí.

10 Hladisek Hladisek | E-mail | 4. listopadu 2013 v 18:09 | Reagovat

Paris museum pass rozhodně ano, Koupili jsem ho hned v sobotu ráno na Gare de Est‎ a vyrazili do muzeí. Hned při druhém vstupu jsme ho přejmenovali na kouzelnou kartičku. Louvre s pasem pouze pyramidou ale bez fronty, pak Sainte Chapelle (přednostně), Notre-Dame krypta. U věže byla hrozná fronta ale vstup je zadarmo jen není přednostní, to jsme vzdali. Muzeum d’Orsay přednostně a bez fronty, pak jsme se rozhodli pro muzeum Orangerie, tam jsme čekali nejdéle cca 15 minut ale také přednostně. Pěšky jsme vyrazili k Invalidovně (v muzeu jsme nebyli) a Napoleonova hrobka zavřela už v 17:00. Místo toho jsme se vypravili nafotit Operu a Galeries La Fayette. Pak vítězný oblouk, zadarmo a přednostně, to už byla tma. Na 20:00 jsme měli koupenou Eiffelovku a ve 20:15 už jsme byli ve výtahu. Nemá smysl tam být dřív, na bezpečnostní kontrolu nás pustili stejně v 19:55 ani o minutu dříve. Měli jsme štěstí, když jsme vyjeli až nahoru, foukali tolik, že vršek zavřeli a pouze vozili lidi dolů. Ve 21:20 jsme byli dole a vyrazili do hotelu. Hrozně jsme litovali, že je první týden v měsíci, protože první neděli je většina muzeí zadarmo. Škoda že k Versailles jsme se dostali až v 9:45 a to fronta byla už neuvěřitelná. Prošli jsme zahrady a vrátili se do Paříže. Vyrazili na Sacre Coeur, do baziliky, krypty a kopule. Znovu jsme se vrátili do Napoleonovy hrobky (není zadarmo), takže jsme použili kouzelnou kartičku a byli vevnitř. Při nákupu museum pass nám pán zaškrtl muzea, která nemají bezplatný vstup v neděli abychom ho mohli ještě využít). Rozhodně chci jet do Paříže znovu a Paris Museum Pass si určitě koupím zase, ale už NIKDY nepojedu první víkend v měsíci. Na celodenní cestování vlakem a metrem jsme použili Mobilis 1-2 zone, rychlé, levné a v pohodě.

11 Ivan Ivan | E-mail | 3. března 2014 v 12:34 | Reagovat

V prvom rade sa chcem poďakovať autorke blogu za rôzne super tipy a zaujímavosti, ktoré uviedla na svojej stránke. Boli veľmi nápomocné a fajné, keďže rád vyhľadám rôzne iné zákutia, nie len tie hlavné veci.
Taktiež vďaka tomu blogu som sa dozvedel o tom Museum Pass. Najskôr som nad tým ani neuvažoval, až keď som si uvedomil, že už nie som študent tak som si to študoval na ich oficiálnej stránke a nakoniec sme si to s priateľkou kúpili na 4 dni.
A musím povedať, že sa to určite oplatí. 2-dňový podľa mňa nie, lebo to je zbytočná naháňačka a by som si pripadal ako ázijskí turisti, ktorí napr. v Louvri nabehli s plánikom, dobehli k tipom podľa plánu odfotili a išli za ďalším :)
So 4-dňovým to bolo úplne super, všade prednostný vstup tak to šetrilo hodne času, a vôbec sme sa nehonili ale všetko si v kľude prezreli. Keď som potom pozeral čo by nás normálne stáli vstupy vyšlo by to okolo 131€ + nekonečné čakanie v rade, čiže 56€+prednostný vstup (okrem veže Notre Dame) je super investícia

12 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 4. března 2014 v 13:13 | Reagovat

[11]: Ivane, děkuji za komentář, myslím,že právě v takových případech, jako jste popsal Vy, má pass význam - pokud tam člověk jede na víc dnů a chce navštívit všechna dostupná muzea.

13 Tom Tom | 22. dubna 2014 v 12:56 | Reagovat

Nevíte prosím náhodou jak se uvedený počet dní počítá? Pokud mám pass na 4 dny a označím ho ve středu ve 12:00, tak bude platit do neděle 12:00 a nebo jeho platnost skončí v sobotu večer? Děkuji.

14 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 23. dubna 2014 v 22:11 | Reagovat

[13]: Tome, dny se počítají jako kalendářní, to znamená, že když si Paris Pass označíte poprvé ve středu ve 12.00, počítá se středa jako 1. den a platnost končí v sobotu o půlnoci. Víc najdete v angličtině tady:
https://www.parispass.com/how-it-works/index.html#.U1gduFV_uSo

15 Zuzana Zuzana | E-mail | 5. května 2014 v 22:37 | Reagovat

Boli sme tento vikend, od 1.do 4. Maja a mesto bolo plne turistov. Paris pass som doporucila kupit sesternici a jej manzelovi, my s manzelom sme si nekupili. Manzel ma ZTP preukaz a riskla som to dufajuc ze ho budu akceptovat. A vsade kde sme isli tak si precitali jedinu anglicku vetu na zadnej strane preukazu a naozaj nas pustili vsade prednostne a bez platenia.  Takze ZTP preukaz a paris pas nam usetril kopu casu . Treba si skratka rozmysliet, kolko toho realne kto stihne a prepocitat si ci sa to oplati, ale aj  usetri cas. Kazdemu doporucujem sa urcite spytat ci akceptuju ZTP  , ucetri cas a aj peniaze.

16 Jiřina Jiřina | E-mail | Web | 25. srpna 2014 v 10:07 | Reagovat

Doporučuji vybírat muzea s různým zaměřením a střídat s jinými zajímavostmi - hrobky, Opera, podzemí  atd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama