Musée Picasso - Picassovo muzeum

27. července 2012 v 12:00 |  Muzea a galerie
Předesílám, že vás dnes zvu na něco, co nemůžete navštívit, alespoň prozatím. Picassovo muzeum je totiž v rekonstrukci a bude otevřeno až v průběhu příštího roku. Potom se určitě podíváme dovnitř, dnes jen pár slov, ke kterým mě inspirovala hlavně knížka, kterou jsem nedávno dočetla. Jde o vzpomínky Picassovy vnučky Mariny, která bez obalu popisuje svého slavného, ale sebestředného, sobeckého a neomaleného dědečka, který psychicky deptal nejen své děti (kterým dával s radostí pociťovat, že nejsou nic než jen Picassovi potomci), a svého vnuka (a Marinina bratra) Pablita dokonce dohnal k sebevraždě (samozřejmě údajně podle Mariny).
Marina popisuje, jak žili v bídě z almužny, kterou jim Picasso občas přidělil. Někdy chodila se svým psychicky křehkým otcem Paulem (který byl Picassovým jediným synem z manželství s ruskou tanečnicí Olgou Chochlovou) a bratrem Pablitem dědečka navštěvovat. Přestože měli vždy návštěvu dlouho předem domluvenou, museli pokaždé čekat venku před vilou, jestli bude Mistr v dobrém rozpoložení a přijme je. Často se stávalo, že jim vzkázal po domovníkovi nebo po své tehdejší družce Jacqueline Roque, že je unavený a nechce je vidět. Popisuje všechna ponížení, která Picasso připravil Olze Chochlové (nikdy se s ní nerozvedl, aby jí nemusel vyplácet podíl na majetku, ale nežil s ní a měl mnoho jiných žen) i jim, popisuje, jak odmítal legitimizovat své další děti z dalších vztahů (s Marie-Thérèse Walter měl dceru Mayu a s Françoise Gilot dceru Palomu a syna Clauda) a odmítal se s nimi stýkat.
Knižka tak trochu zavání vyřizováním účtů, ale hlavně terapií psaním, kterou si Marina zřejmě naordinovala, aby se vyrovnala se svým dětstvím. I tak je ale zajímavá svým pohledem na to, že život s géniem někdy může být nesnesitelný.Ať už byl Picasso jakýkoliv, nic to nemění na velikosti jeho díla. Díky tomu, že jeho dědicové zaplatili dědickou daň tak, že věnovali státu ohromný soubor jeho děl (která si stát sám z pozůstalosti vybral), máme možnost se s jeho dílem seznámit v pařížském muzeu, které bylo zřízeno právě z této kolekce z dědické daně. A jsem opravdu zvědavá, jak bude muzeum po rekonstrukci vypadat.Takto najdeme Picassovo muzeum dnes - bez označení, ale také už bez viditelných stop po nějakých pracích na rekonstrukci (ty jsou vidět jen zezadu ze zahrady)A takto vypadalo v roce 2006


Musée Picasso
Marais, 5 rue de Thorigny
zavřeno do jara 2013
Jak se tam dostat: metro St. Sébastien Froissart nebo Chemin vert
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 29. července 2012 v 14:39 | Reagovat

Magnifique Hanna! Je ne le connais pas encore, une excuse de plus pour revisiter Paris!
Bon dimanche
Amitiés
Elisa, en Argentine

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 30. července 2012 v 18:14 | Reagovat

Elisa, pour aller à Paris il faut chercher tous les prétextes! Attention, le musée est fermé pour les travaux jusqu'à l'année prochaine!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama