Monument à la Déclaration des droits de l'homme et du citoyen - Památník vyhlášení Deklarace práv lidských a občanských

20. července 2012 v 12:00 |  České stopy v Paříži
Je to pravděpodobně ten nejzvláštnější památník v Paříži. Narazila jsem na něj na Champs de Mars pod Eiffelovkou víceméně náhodou a ze všeho nejdřív mě zarazily nejrůznější zednářské symboly, kterými je pokrytý. Po důkladné prohlídce a vyfotografování jsem později začala pátrat na internetu, co jsem to vlastně objevila - a překvapení bylo o to větší, že se jedná o dílo českého sochaře Ivana Theimera.
Pomník byl vytvořený v roce 1989 k 200. výročí Velké francouzské revoluce a odhalil ho tehdejší prezident François Mitterrand. Pomník je inspirován egyptskými chrámy a je na něm upevněná bronzová deska s textem Deklarace práv lidských a občanských, která byla přijatá 26.8.1789. Stejně jako oba obelisky, které jsou jeho součástí, je celý pokrytý zednářskými znaky a symboly - rovnostrannými trojúhelníky, zednářským okem, pyramidami a různými texty.
Památník je v současné době ve špatném stavu - je posprejovaný a s ulámanými částmi plastik
Když se při pátrání po informacích o pomníku začnete probírat francouzskými odkazy, nemůžete minout nejrůznější stránky a blogy, zabývající se ezoterikou a zednářstvím, které dopodrobna rozebírají jeho význam pro světové zednářství a rozvíjejí nejrůznější teorie o spiknutích a tajných liniích, vedoucích v Paříži mezi jednotlivými památkami (a pomník prý právě na jedné takové stojí), které tvoří údajně pomyslný zednářský trojúhelník, nebo ještě lépe, zednářský znak kružítka a úhelníku. Do těchto teorií zaplétají i skleněnou pyramidu (sic!) v Louvru, nádvoří Královského paláce a další památky ve městě. Nejsem moc velký obdivovatel teorií o celosvětovém zednářském spiknutí o ovládnutí světa, vlastně je ani neberu vážně, ale pro toho, kdo se o tyto věci trochu zajímá, to určitě může být další materiál k přemýšlení. Samozřejmě včetně nejrůznějších umělých teorií o tom, proč právě Theimer a proč právě v době vlády prezidenta Mitterranda.
Mimochodem, Ivan Theimer, který žije a pracuje ve Francii (a střídavě i v Itálii) už od roku 1968, vytvořil v 80. letech i soubor obelisků právě pro zahradu prezidentského Elysejského paláce.


Jak se tam dostat: metro École Militairemapa
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 24. července 2012 v 1:49 | Reagovat

C´est magnifique Hanna! Dommage qu´il soit peint par graffs dans quelques parts.
Bonne semaine
Amitiés
Elisa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama