Cyril a Metoděj

5. července 2012 v 12:00 |  20. obvod
Ne že bych vám tady musela ukazovat každý kostel, na který v Paříži narazím, tento mě zaujal vlastně jen proto, že je zasvěcený "našim" slovanským svatým Cyrilovi a Metodějovi. No a protože dnes slavíme jejich svátek, na jejich kostel ve čtvrti Charonne se podíváme zblízka. Upřímně řečeno, zvenku jako žádný významný monument nevypadá, lehce ho v okolní zástavbě přehlédnete a dokonce i když o něm víte, může se stát, že nenajdete vchod - ten se totiž nachází v 1. patře, zatímco v přízemí je nějaký společenský sál.
Stavba tohoto původně luteránského kostela byla zahájená už v roce 1932 a grandiózní projekt předpokládal postavení vysoké věže a velkého vchodu se sochami obou světců. Bohužel práce na stavbě se zastavily během války a když byly v roce 1950 obnoveny, hlavní architekt Vidal zemřel. To opět zpomalilo práce a změnilo projekt, který nakonec nebyl dotažen do konce a kostel byl dostavěn v podobě, která dokonce vedla místní radnici v 70. letech k úvaze, že ho zboří, protože příliš hyzdí čtvrť. Kostel zachránil příchod chorvatské menšiny do čtvrti Charonne, která ho v roce 1991 přestavěla (snížením jeho výšky vznikl onen divný sál v přízemí) a zřídila tady Chorvatskou katolickou misii.


Vitrážová okna pocházejí z roku 1962 a vytvořil je P. PeugniezOltář, křtitelnice a ostatní mramorové předměty v kostele byly vytvořeny Chorvaty z mramoru z ostrova Brać


Protože v kostele nebyla žádná socha ani obraz sv. Cyrila a Metoděje, mladý chorvatský malíř Veljko Vidak namaloval tento obraz, který byl odhalen 14. února 2009, kdy oba svatí slaví svůj svátek podle francouzského kalendáře. Na obraze je hlaholicí napsaný text Otčenáše.


Čtvrť Charonne, 124 Rue de Bagnolet

Jak se tam dostat: metro Porte de Bagnolet
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 6. července 2012 v 3:03 | Reagovat

Les vitraux sont merveilleux. J´adore Hanna.
Bisous du soir
Elisa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama