Musée d´art moderne - Muzeum moderního umění

24. června 2012 v 12:00 |  Muzea a galerie
Sbírky moderního umění najdeme v Paříži na více místech, tím nejvýznamnějším a nejobsáhlejším je ale Muzeum moderního umění (MAM), které má sídlo v levém křídle Palais de Tokyo - moderní budově z roku 1937, kam byla tato část sbírky přemístěná z Petit Palais.
Přestože se konkursu na stavbu muzea zúčastnily i kapacity jako Le Corbusier a Mallet-Stevens, provedení bylo nakonec svěřeno týmu, složenému ze dvou mladých a dvou zkušených architektů. Byli to Jean-Claude Dondel, André Aubert, Paul Viard a Marcel Dastugue, kteří ve svahu nad Seinou vytvořili monumentální budovu o dvou křídlech, kolmých na nábřeží, spojených kolonádou a terasou, z níž sestupují schody až k řece. Strohá budova nemá v interiéru vůbec žádné dekorace, ty jsou soustředěny na vnější prostranství a zdi. Vévodí jim bronzová socha Apolóna, boha umění, obklopeného kentaury a nymfami. Sochař Alfred Janniot vytvořil na jižní fasádě a na terasách basreliéfy Alegorie slávy umění a Legendu země a moří.

Ta muzejní restaurace v átriu se mi hodně líbila a strávili jsme tady spoustu času - před i po prohlídce
Sbírky muzea můžeme rozdělit na dvě části - na pařížskou část, kde je soustředěno umění od začátku 20. století do 60. let a můžeme tady vidět fauvismus, takzvanou Pařížskou školu (Marc Chagall, Chaïm Soutine a Amedeo Modigliani), dadaismus (Francis Picabia a Jean Crotti), meziválenou abstrakci, surrealismus, poválečný realismus, nový realismus a některé další směry. Druhá část je věnována zahraničním malířům, tvořícím v cizině od roku 1960 do dnešních dnů - abstrakce z let 1950-1970 a abstraktní a figurativní díla a instalace z následujících let.
Pohled do vstupní části sbírekJedním z malířů, kterému je věnován celý sál, je Henri Matisse s jeho triptychem Neukončený tanecDíla Roberta DelaunyhoKees van Dongen - Váza s květinamiJean Dunand - SportyMuzeum má také velkou sbírku maleb a kreseb Giorgia De Chirica. Ty první jsou nezvyklé, zatímco na dalších už vidíme jeho typický styl.


Bernard BuffetNechybí ani Lucio Fontana, ale upřímně - smyslu jeho rozřezaných pláten jsem asi ještě nedorostlaStejně tak mi občas uniká smysl některých instalací. Tady istalace Hybridní svědek, kterou vytvořil indonézský výtvarník Eko Nughoro.Co mě naopak baví, je vidět školní výpravy, které v muzeu opravdu pracují


Zajímavý je také monumentální obraz Raoula Dufyho Víla elektřina, který představuje vývoj elektřiny od samých počátků se všemi vynálezci a vědci, kteří se o něj zasloužili


Kromě stálých sbírek v muzeu probíhají i krátkodobé výstavy. Jejich program najdete TADY.


Musée des Arts modernes
16. obvod, 11 avenue du Président Wilson
otevřeno denně kromě pondělí a svátků od 10.00 do 18.00, ve čtvrtek do 21.00
vstup do stálých sbírek zdarma, krátkodobé výstavy 5 Euro
www.mam.paris.fr

Jak se tam dostat: metro Alma-Marceau nebo Iéna (linka 9) 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 24. června 2012 v 22:29 | Reagovat

C´est majestueux Hanna!
Bonne fin de dimanche
Bisous
Elisa, en Argentine

2 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 25. června 2012 v 1:49 | Reagovat

[1]: Merci Elisa, le musée vraiment vaut un détour!

3 alena alena | E-mail | 26. června 2012 v 18:49 | Reagovat

Díky za prohlídku musea,velmi výstizné komentáre! :-)

4 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 26. června 2012 v 22:06 | Reagovat

[3]: A já děkuji za milý komentář!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama