MHD v Paříži

16. června 2012 v 12:00 |  Praktické informace
Dnes se podíváme na to, jak se můžeme po Paříži dopravovat MHD. Dřív, než si půjdeme koupit jízdenku, musíme si ze všeho nejdřív spočítat pár čísel a odpovědět si na pár otázek.
Jsem ubytovaná v centru nebo na periferii?
Šetřím každý krok nebo ráda chodím? Opravdu ráda chodím po dlouhých nudných ulicích i po šesti hodinách pochodu centrem v horku?
Chci vidět jen základní památky nebo budu jezdit křížem krážem po městě?
Kolik dnů v Paříži vlastně strávím?
Musím šetřit nebo mě nějaké to euro navíc nezabije?

Teprve poté, co si ujasním tyto základní otázky, můžu začít přemýšlet o jízdenkách, kterých je poměrně velký výběr a správné rozhodnutí nám může ušetřit mnohdy i pár euro.


Jednorázová jízdenka Ticket+

Umožňuje cestování v celém kraji Ile-de-France ve všech dopravních prostředcích - metro, bus (s výjimkou Roissybus a Orlybus), tramvaj, RER (platí jen v zóně 1, v ostatních zónách je nutné koupit jízdenku BOD, viz níže), lanovka na Montmartre. Dá se s ní přestupovat, ale pouze následovně: metro/metro, metro/RER, RER/RER (v zóně 1), bus/bus, bus/tram, tram/tram. Znamená to, že ji nemůžete použít při přestupu metro/bus, metro/tram, RER/bus, RER/tram! Nelze také přestupovat na stejné lince (přestupy typu "vystoupím, dám si tady kafe a pak stejnou linkou pojedu dál").
Jako všechny psané průvodce, i já doporučuji koupit si takzvaný "carnet" deseti jízdenek. Stojí 14,10 Euro (dětská do 10 let 7,05 Euro), to znamená, že jedna jízdenka vyjde na 1,41 Euro. Pokud byste kupovali jednotlivé jízdenky, zaplatili byste za jednu 1,80 Eur, v autobusu u řidiče dokonce 2 Eur (a v tomto případě dokonce neplatí na přestupy). Carnet zahrnuje deset samostatných jízdenek, o které se může podělit více osob.
Jízdenka se označuje při každém nástupu a přestupu, platí 90 minut a tedy od prvního označení do posledního nesmí uplynout víc než 90 minut (to znamená, že když ji poprvé označím třeba v 8 hod, naposledy ji mohu označit v 9.29 hod).
Nedá se použít na cestu z a na letiště, ledaže byste jeli autobusy 350 a 351, v tom případě si musíte označit 3 jízdenky.
V nočních autobusech Noctilien platí jízdenka na první 2 zóny, za každou další zónu se označuje další jízdenka).


Jízdenka Paris Visite

Jedno- či vícedenní jízdenka, která platí na všechny dopravní prostředky jako nahoře, plus RER a vlaky Transilien na zakoupenou zónu, a ještě na ni dostanete slevu v některých muzeích a na některé akce. Jejich seznam se občas mění, ten současný najdete TADY. Cena jízdenky se odvíjí od počtu zón, na které si ji koupíte, to znamená buď zóny 1-3 nebo 1-5. Ceny vidíte v následující tabulce, ta žlutá část se týká zón 1-3, zelená zón 1-5.


Před první jízdnou je nutné napsat na jízdenku číslo kuponu a datum začátku a konce používání. I tuto jízdenku je nutné označit při každé jízdě v každém dopravním prostředku.


Navigo Découverte


Tramvajenka, kterou si koupíte za pět euro u každého okénka v metru a na jiných prodejních místech (fotku max 3,5 x 4,5 cm sebou). Kartu, podobnou té platební, máte napořád (samozřejmě i na další cesty) a na ni si nabíjíte jízdné prostřednictvím čipu, buď na prodejních místech nebo u automatů (u kterých můžete platit v hotovosti i kartou). Můžete si ji pořídit na rok, na měsíc nebo - což je asi případ většiny turistů - na kalendářní týden. Vyplatí se těm, kteří musí nebo chtějí po Paříži hodně cestovat a spočítají si, kolik jízd denně minimálně musí udělat, aby se jim tramvajenka vyplatila (většinou je to tak 5 - 6 jízd), zvlášť při kratším pobytu (já si ji kupuji i na 4 dny).

Od září 2015 byly kompletně změněny tarify Naviga. Byly sloučeny do jednoho jediného tarifu pro zóny 1-5 za 21,50 Eur (u týdenního tarifu). To je teď velmi výhodné, protože tento tarif zahrnuje nejen cestu na letiště a z něj, ale také do Versailles nebo do Disneylandu a v podstatě všude v rámci těchto zón.

Navigo platí na na všechny dopravní prostředky s výjimkou linky Orlyval a některých vlaků SNCF a tarifů Optile.

Týdenní tramvajenka se dá na ten který týden koupit jen od předchozího pátku do čtvrtka - pokud přijedete na prodloužený víkend v pátek, už ji na tento načatý týden mít nemůžete.


Jízdenka Ticket Mobilis


Jednodenní jízdenka, která platí na všechny dopravní prostředky v rámci zakoupených zón.
Tarify:
Zóna 1 - 2 7,00 Eur
Zóna 1 - 3 9,30 Eur
Zóna 1 - 4 11,50 Eur
Zona 1 - 5 16,60 Eur
Na letiště s ní nemůžete jet RER (ani když máte jízdenku na zóny 1-5), ale jen autobusy 350 a 351.
Před prvním použitím je nutné na ni napsat jméno a datum použití.


Ticket Jeunes Week-end


Jednodenní jízdenka pro mladé do 26 let platí pouze v sobotu, neděli a ve svátky. Platí na všechny dopravní prostředky a cena opět závisí na počtu zón.
Tarify:
Zóny 1-3 3,85 Eur
Zóny 1-5 8,35 Eur
Na letiště s ní nemůžete jet RER (ani když máte jízdenku na zóny 1-5), ale jen autobusy 350 a 351.
Před prvním použitím je nutné na ni napsat jméno a datum použití. Při eventuelní kontrole se vyžaduje předložení dokladu s datem narození.


Billet Origine-Destination (BOD)


Jízdenka, určená pro jednorázové cesty RER a vlaky v kraji Île-de-France. Využijete ji při cestě do Versailles, Disneylandu nebo dalších destinací mimo město. Můžete s ní přestoupit i na RER nebo na metro v Paříži.
Tarify v tomto případě nezávisí na zónách, ale na délce trasy.
BOD tam a zpět do Versailles stojí cca 9 Eur, do Disneylandu cca 15 Eur.
Pokud máte jízdenku Navigo Découverte na zóny 1-5, tuto jízdenku nebudete potřebovat a můžete se pohybovat v těchto zónách neomezeně.


Papírové jízdenky se v metru vsunou vpravo do turniketu, kterým projedou a nahoře vyjedou ven, v ostatních dopravních prostředcích se označují ve strojku u řidiče. Tramvajenka Navigo se všude pouze přiloží k fialovému kruhu na turniketu.
Jízdenky se označují při každém použití a při každém přestupu, to znamená, že nestačí jako u nás mít tramvajenku nebo celodenní jízdenku, ale je nutné ji při každém nastoupení do dopravního prostředku buď prohnat turniketem (v metru), vložit do strojku (v autobuse a tramvaji) nebo přiložit k fialovému kruhu (v případě Naviga).
Pokud jedete RER, musíte při výstupu znovu vsunout použitou jízdenku do turniketu, jinak se nedostanete ven.

Všechny jízdenky se prodávají u přepážek nebo v automatu na všech stanicích metra nebo RER, na některých stanicích autobusu či tramvaje a v některých trafikách, knihkupectvích apod. (jsou označeny zelenou tabulkou Ratp). Na stejných místech se pořizuje a nabíjí i Navigo Découverte. Koupíte je také rovnou na letišti CDG buď u přepážky nebo v zeleném automatu v hale před stanicí RER.

Mapku tarifních zón najdete TADY. Další informace najdete na stránkách pařížského dopravního podniku RATP ve francouzštině, angličtině i dalších jazycích. Z těchto stránek jsem také stáhla všechny připojené obrázky.

V poslední době se vyskytly problémy s padělky, nikdy proto nekupujte jízdenky od jiných osob. Někdy se může stát, že vás platný lístek nepustí do metra, nepropadejte panice a obraťte se na úředníka za přepážkou, zkontroluje ho a pustí vás.

Všechny výše uvedené informace a tarify byly aktualizovány k 1.9.2015.


Bohužel musím definitivně zavřít diskuzi pod tímto článkem (a na dotazy na dopravu nebudu moci odpovídat ani mailem). Mám v poslední době velmi málo času a pokud si na blog nějaký čas udělám, strávím ho většinou vyhledáváním odpovědi pro jednoho nebo dva jedince, místo abych psala článek pro všechny ostatní čtenáře. Navíc se dotazy často opakují, takže přečtením stávající diskuze můžete najít odpověď i na svoji otázku.

Pokud si nejste jistí tím, jakou jízdenku koupit, stačí se zamyslet, jak moc budete po Paříži jezdit (také s ohledem na umístění hotelu a vašich cílů). Většinou se jednodenní nebo vícedenní jízdenka vyplatí v případě, že denně pojedete MHD více než 5 - 6x. Pokud chcete jet do Versailles, do Disneylandu a hodně jezdit po Paříži, vyplatí se nové Navigo Découverte na zóny 1-5, která zahrnuje i dopravu z letiště a na letiště. Pokud potřebujete jen dojet z letiště a na letiště, bydlíte blízko centra a chcete hodně chodit pěšky, kupte si jízdenku za 10 eur z letiště; na sem tam nějakou cestu metrem stačí jízdenky Ticket+.

Pokud potřebujete najít cestu z letiště do hotelu, doporučuji najít si na google mapách nejdříve místo určení a nejbližší stanici metra nebo RER. Tuto stanici si potom najdete na plánu metra (bývá uvedený v každém průvodci, nebo ho najdete TADY) a snadno si potom vyhledáte spojení. Totéž platí, samozřejmě, i při hledání jakýchkoliv jiných cílů ve městě.

 


Komentáře

Zobrazit vše (345)
Zobrazit starší komentáře

301 Peter Peter | 15. dubna 2014 v 16:11

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať od Štvrtku budeme ubytovaný v Paríži, najbližšia stanica metra je Porte de Versailles. Máme záujem dostať sa do
Musée de l'Air. Poprosil by som o najvýhodnejšiu cestu. Ďakujem :)

302 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 15. dubna 2014 v 21:53

[301]: Peter, úplně nejjednodušší je to od Porte de Versailles metrem 7 na konečnou v Porte de la Chappelle a odtud dvě stanice autobusem 350, zastávka by měla být přímo u muzea. Je to autobus, který jede na letiště a jezdí po cca 15-20 minutách. Tady máte jízdní řád: http://www.ratp.fr/informer/pdf//orienter/f_horaire.php?loc=bus_banlieue/300&nompdf=350&fm=pdf&default=h&lang=fr&partenaire=ratp
Na cestu budete potřebovat 2 jízdenky Ticket+ (jednu na metro a jednu na autobus, nedá se s ní z metra na autobus přestoupit), pokud ovšem nebudete mít nějakou celodenní nebo vícedenní jízdenku (v tom případě by musela být na  zóny 1-3).

303 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 15. dubna 2014 v 21:55

[301]: Ještě jeden vzkaz, zdá se podle jízdního řádu, že je to jen jedna zastávka autobusem a ne dvě (i když dvě uvádějí na stránkách muzea), tak je potřeba si to pohlídat, abyste nepřejeli nebo nevystoupili moc brzo :-)

304 Peter Peter | 17. dubna 2014 v 9:02

Ďakujem :)

305 Vasek Vasek | E-mail | 19. dubna 2014 v 23:12

Dobrý den,
jako všichni tady díky za Vaše informace, ale přesto mi to nedá. Nenašel jsem nikde, jak jsou rozdělené zony MHD v Paříži. Pojem centrum je pro mne velmi široké.
Konkrétně budeme bydlet v hotelu Hotel Le Laumière (kousek od stanice Laumière na lince 5.) Dopravu z letiště mám zmáknutou. RER + přestup na Nordu. Ale co s dalšími dny. Přilétáme ve středu večer - plánuji jen lístek za 9,5 Euro do hotelu. (platí to RER + jeden přestup na metro.) Odlétáme v sobotu odpoledne. Takže plán byl na dvoudenní lístek ale na kolik zon? Poslední den to vidím zpátky na RER s přestupem. Možná ještě nejaký jednorázový lístek.
V jaké zoně je vlastně stanice Laumiere?
Druhá otázka je jak dlouho bude metrem trvat cesta z hotelu do města, Vidím to tak na 30 minut. Je to tak?
Prosím tedy o ujištění, případně o odkaz na mapu MHD se zonami. Díky moc.

306 Tom Tom | 22. dubna 2014 v 11:05

Dobrý den, taky díky za výše uvedené informace. :-) Stejně jako mnozí výše bych se jen rád ujistil, že vše chápu správně. Letíme do Paříže na 6 dní (út - ne)s příletem na CDG. Pohybovat se budeme převážně v centru (zóna 1-2) a jeden den chceme podniknout cestu do Versailles. Jako nejvhodnější a nejlevnější se mi jeví tato možnost.
Po příletu na letišti koupíme týdenní Navigo Découverte pro zóny 1-5 za 34,20 a nemusíme se o nic starat. Z letiště a na letiště použijeme RER. Při cestě do Versailles si jen doplatíme rozdíl v ceně a použijeme opět RER. Pochopil jsem vše správně? :-) Děkuji.

307 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 22. dubna 2014 v 12:07

[305]: Vašku, odkaz na mapku zón najdete v článku nahoře v předposledním odstavci. Stanice Laumiere je v zóně 1, stejně jako celé centrum až po okružní bulvár - périphérique. Bude Vám tedy stačit bohatě jízdenka na zóny 1-2. Pokud budete jezdit MHD málo, stačily by možná jen lístky Ticket+, pokud počítáte s větší přepravou (tak od 5-6 jízd denně, vyplatí se celodenní lístek. Místo dvoudenní Paris Visite doporučuji spíš 2x Mobilis na zóny 1-2, vyjde to levněji, ten 3. den když tak doplnit Ticketem+. Pokud plánujete jezdit opravdu hodně, vyplatilo by se možná Navigo na zóny 1-5, které by Vám pokrylo veškerou dopravu v centru + cestu z a na letiště (k ceně, uvedené nahoře je nutné připočítat 5 eur za vystavení, musíte mít také sebou fotku).

308 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 22. dubna 2014 v 12:10

[306]: Tome, chápete to dokonale. Navigo Vám pokryje cestu z a na letiště a veškerý pohyb v centru, ale také cestu do Versailles bez doplatku (je to zóna 4). K vystavení Naviga musíte počítat s příplatkem 5 euro (pak už ho máte i na eventuální další budoucí cesty bez příplatku, dobíjí se jen jízdné). Nezapomeňte na fotku.

309 Tom Tom | 22. dubna 2014 v 12:22

Ohledně toho Versailles jsem to taky zjistil. :-) Děkuji moc!!!!

310 Lenka Lenka | 23. dubna 2014 v 8:29

Prosím, nemáte někdo dva lístky na RER? Letíme za 10 dní a nebudeme mít čas je koupit, abychom stihli poslední vlak.
Nebo jestli někdo máte tip, jak je koupit např. přes net.

Pište na lines@mybox.cz
díky!!!!
Lenka

311 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 23. dubna 2014 v 21:30

[310]: Lenko, bohužel lístky nemám, ale určitě je koupíte v automatu přímo před vstupem do RER. Jde to docela rychle.

312 Lenka Lenka | 27. dubna 2014 v 0:20

Dobrý večer chtěla bych se jen ujistit jestli jsem si našla tu nejlepší cestu z letiště.

Přiletíme 30.6. ve 22.40 na Orly Sud. Náš hotel se nachází blízko stanice Belleville. Našla jsem si že jede z letiště bus 183. Ale nevím jestli čtu správně v řádu, že odjíždí v 23.19 -směr Porte de Choisy
http://www.ratp.fr/informer/pdf/orienter/f_horaire.php?loc=bus_banlieue/100&nompdf=183&fm=pdf
cesta by měla trvat 40 minut, tak bych měla stihnout přestup na Porte de Choisy M 7 0:27 potom přestoupím na Chatelet na M 11 a pak vystoupím na Belleville asi v 1:00
http://www.ratp.fr/itineraires/fr/ratp/resultat-detaille/start/Porte+De+Choisy+%28METRO%29%2C+Paris/end/Belleville+%28METRO%29%2C+Paris/is_date_start/1/date/2014-05-05/time/00%3A25%3A00/route_type/plus_rapide
Je to tak správně? Moc děkuji za odpověď

313 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 1. května 2014 v 14:07

[312]: Lenko, myslím, že jste se dívala na opačný směr na odjezd z Porte de Choisy, pro odjezdy z Orly platí až ta spodní tabulka dole. Autobus jede večer jen ve 22.50, 23.35 a 0.20. Určitě je ale lepší jet z letiště tramvají 7 na metro Villejuif Louis Aragon (odjíždí z letiště ve 22.50,23.10,23.30,23.50, 00.10 a 00.30),trvá to jen 20 minut a jste na stejné lince 7 jako při cestě autobusem. Přestupy v centru jste si našla dobře, jen Chatelet je dost nepřehledný a jsou tam dlouhé přechody. Pokud Vám nevadí přestupovat 2x, volila bych radši přestup z linky 7 na Place d´Italie na linku 5 a potom na République na linku 11.
Nejrychlejší (a bohužel nejdražší)je ale Orlybus.
Všechny možnosti dopravy z Orly mám tady:http://pariz-pro-pokrocile.blog.cz/1404/do-parize-s-leteckou-spolecnosti-transavia

314 Zuzana Zuzana | E-mail | 1. května 2014 v 21:50

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Váš blog je super, jsem na něm teď v podstatě denně :) Moc díky za něj :)
Ještě bych se jenom chtěla zeptat a upřesnit. Při cestě z Paříže do Versaille koupím jízdenku BOD za cca 9 EUR, která bude platit na cestu tam i zpět (nezáleží na čase kdy vyjedu a kdy pojedu zpět?) Tento lístek platí i na metro? Do Versaille bychom vyjížděli ze stanice Parmentier. Jaká by byla trasa?
Ještě ohledně Versailles - navštívili bychom ho buď ve čtvrtek nebo pátek, jak je to se vstupným? Na webu jsem se dočetla, že se může koupit vstupenka buď na prohlídku zámku, nebo do zahrad a vesničky Marie Antoinetty nebo na vše dohromady... (jestli jsem to tak správně pochopila :) Tady v dotazech jsem však zahlédla, že vstup do zahrad, je zdarma (pokud nejsou v provozu fontány), můžete mi prosím přiblížit jak to tedy je? Plánujeme si totiž prohlédnout nejspíše zámek pouze zvenku, zahrady a hlavně vesničku Marie Antoinetty.
Moc děkuji za odpověď.

315 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 4. května 2014 v 3:19

[314]: Zuzano, jízdenku si koupíte jednu na cestu tam a jednu na cestu zpět (není to tedy jedna jízdenka tam a zpět dohromady), takže můžete jet tam i zpět kdy chcete. Pokud pojedete RER, doporučuji jet z Parmetier na République, tam přestoupit na linku 5 (směr Place d´Italie) a dojet na Gare d´Austerlitz, kde nastoupíte na RER C. Jízdenku si koupíte už na Parmetier a můžete na ni jet už odtamtud.
Druhá možnost je jet na konečnou metra 9 a tam přestoupit na autobus 171, který jede přímo k zámku. Je to levnější, na cestu tam potřebujete jen 2 jízdenky Ticket+, jednu na metro a jednu na autobus (a totéž zpět). V tom případě byste opět jeli na République a tam přestoupili na 9, kterou byste jeli až na konečnou Pont de Sevres (nebo byste místo na Parmentier seběhli o kus níž na metro 9 Oberkampf a nemuseli byste už přestupovat).
Vstup do zahrad je opravdu zdarma pokud se Vám podaří trefit do dne, kdy nejsou tzv. Grands Eaux musicales nebo Jardins musicales. Je to většinou o víkendu a v úterý,ale i v jiné dny, seznam najdete TADy (dá se tam překliknout na jiné jazyky:http://www.chateauversailles.fr/preparer-ma-visite/toutes-les-informations/billets-et-tarifs/billets-et-tarifs/les-grandes-eaux-1
Zahrada je otevřená od 8 do 20.30.
Malý Trianon s vesničkou M.A. stojí 10 eur, a pozor, je otevřený až odpoledne od 12 do 18.30.

316 Johí Johí | E-mail | 4. května 2014 v 14:35

Dobrý den, mám dotaz jestli nevíte zda u jízdenky Jeunes Week-end pro mladé do 26 let platí i 26 let včetně nebo jen do dovršení 25let.

Děkuji za odpověď.

317 Veronika Veronika | E-mail | 4. května 2014 v 21:08

Dobrý den,
chtěla bych se zaptat jak se dostat z města Argenteuil do centra Paříže, jsme ubytování v tomto městě poblíž vlakového nádraží. Památky chceme navštívit ve třech dnech, tak prosím i o radu jakou si koupit jízdenku na metro.
Děkuji za opověď.

318 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 6. května 2014 v 1:00

[316]: Bohužel, na stránkách dopr. podniku píšou, že to platí před  26. rokem (a tedy do dne 26. narozenin).

319 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 6. května 2014 v 1:08

[317]:Veroniko, z Argenteuil jede vlak na Gare St.Lazare, trvá to cca 10 minut. Všechny informace včetně tarifů najdete tady: http://www.transilien.com/itineraire/rechercheitineraire/recherche?searchType=0&typeDepart=STOP_AREA&depart=ARGENTEUIL++&typeArrivee=STOP_AREA&arrivee=GARE+DE+PARIS+SAINT-LAZARE++++&sens=1&heure=9&minute=0&jour=06%2F05%2F2014&jourDate=06&moisAnnee=05%7C2014&typeVia=STOP_AREA&via=&typeItineraire=1&x=42&y=13&_cbRERA=on&_cbRERB=on&_cbRERC=on&_cbRERD=on&_cbRERE=on&_cbTRAINH=on&_cbTRAINJ=on&_cbTRAINK=on&_cbTRAINL=on&_cbTRAINN=on&_cbTRAINP=on&_cbTRAINR=on&_cbTRAINU=on&_cbMETRO1=on&_cbMETRO2=on&_cbMETRO3=on&_cbMETRO4=on&_cbMETRO5=on&_cbMETRO6=on&_cbMETRO7=on&_cbMETRO8=on&_cbMETRO9=on&_cbMETRO10=on&_cbMETRO11=on&_cbMETRO12=on&_cbMETRO13=on&_cbMETRO14=on&_cbTRAMWAY1=on&_cbTRAMWAY2=on&_cbTRAMWAY3a=on&_cbTRAMWAY3b=on&_cbTRAMWAY4=on&_cbTRAMWAY5=on&_cbTrain=on&_cbRER=on&_cbMetro=on&_cbTramway=on&_cbBus=on

Jak vidíte, vztahuje se na dospělé ten "Billet plein tarif", buď jednotlivý za 3,45 nebo carnet 10 lístků za 27,60 (v tom případě byste potom v centru jezdili na Ticket+), eventuálně jednodenní Mobilis 1-4 za 11,20, který zahrnuje veškerou celodenní dopravu po městě (pokud Vám není 26 let, tak Ticket Jeunes). Paris Visite 1-5 na 3 dny za 46,50 je, myslím, zbytečně drahý.

320 Lenka Lenka | 10. května 2014 v 13:46

Moc děkuji za odpověď. Můžu se zeptat jesli mi bud stačit z letiště na metro 7 Ticket+ Nebo si musím koupit nějaký jiný?

Děkuji

321 Lenka Lenka | E-mail | 10. května 2014 v 21:16

Dobrý den, přiletíme do Paříže v sobotu a odlétáme ve středu z CGD. Jsme dva dospělí. Myslíte, že se nám vyplatí koupit si Paris Visite 1-5 na 5 dní? Chceme jet jeden den do Versailles, jinak se budeme dopravovat převážně metrem v první zoně - bydlíme tam taktéž. Uděláme asi 4 jízdy metrem denně. + tedy cesta na letiště tam i  zpět. Moc děkuji za radu! Zdravím z Brna

322 Gábina Gábina | E-mail | 11. května 2014 v 9:31

Dobrý den,
pochopila jsem dobře, že z centra Paříže do Disneylandu zaplatím na osobu 15 euro?
Je to i zpáteční nebo zpět zaplatím zase 15 euro? Jedeme 3 a 90 euro jen za dopravu se mi zdá příliš, exituje nějaká levnější alternativa (ne pěšky :-) děkuji za odpověď

323 magda magda | E-mail | 11. května 2014 v 23:25

Dobrý den,jakou si máme prosím koupit kartu na přepravu po Paříži (centrum) na pátek+sobota. V neděli se musíme po obědě už přepravovat zpět na letiště.Dočetla jsem se ve vaší diskusi, že by bylo výhodné koupit 2xMobilis. Kde je možné ji koupit a kolik stojí?

324 Stáňa Stáňa | E-mail | 12. května 2014 v 10:01

Ahoj, chci vznést dotaz ohledně Ticket t+, jednorázových vstupenek po Paříži. Dost dobře jsem nepochopila systém s přestupy. Pokud mám cestu s dopravou a musím vylézt ven z metra, přejít na povrchu a přestoupit na další, musím si označit druhou jízdenku.
Díky

325 Lenka Lenka | E-mail | 13. května 2014 v 9:07

Dobrý den, 22/5 letíme s AIR FRANCE do Paříže. Přílet máme v 11:40 /dopol/ a chceme se k hotelu dopravit linkou RER. Vzhledem k tomu, že máme hotel v ulici Rue De La Cossonnerie, vychází mi ideálně vystoupit na stanici Chatelet Les Halles a dojít ten kousek pěšky. Bohužel jsem právě našla v mapě tarifních zón a stanic, na kterou zde máte odkaz, že má být právě v této stanici nějaká výluka či co. Nejsem schopná si to z francouštiny rozluštit, mohu Vás tedy poprosit o dešifrování :-). Moc Vám děkuji Lenka

326 Jitka Jitka | E-mail | 13. května 2014 v 9:50

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jízdenka Paris Visite pro zóny 1-5 mohu použít při cestě z letiště RER, přípradně pro cestu do Versailes. Případně zda mohu do Verailes využít Jízdenka Ticket Mobilis pro zóny 1-4, která by pokryla i cesta tam i zpět.

A ještě jedna otázka, La Defence je jaká zóna?
Děkuji
Jitka

327 Anna Anna | E-mail | 13. května 2014 v 21:31

Dobry den. Vdaka za vsetky informacie. Predsa by som sa chcela opytat celkom konkretne:
Do Pariza priletim v piatok a potrebujem sa dostat z CDG do centra -zistila som si RER B3 + M10. Na druhy den si chcem pozriet Pariz, cize nejaky listok pre centrum (snad spominanych 10 jazd). V den odchodu opat metro + RER B3. Viete mi poradit, ake konkretne listky by boli najvyhodnejsie? Dakujem.

328 Jitka Jitka | 13. května 2014 v 21:53

Ještě jsem se chtěla zeptat, když pojedeme z letiště RER a pak potřebujeme přestoupit na metro, tak na to metru už potřebujeme novou jízdenku?

329 Martin Martin | 14. května 2014 v 10:29

Dobrý den,

Nejdříve bych chtěl pochválit Váš blog, protože je perfektní a našel jsem zde plno důležitých informací.

Rád bych se Vás ještě zeptal na pár otázek, abych si upřesnil či potvrdil informace.

Do Paříže letíme s přítelkyní na týden. Přilétáme v sobotu a odlétáme další sobotu (letiště Charled de Gaulle). Budeme bydlet v apartmánu na rohu ulic Rue de Buci a Rue de Siene. Každý den budeme poměrně dost cestovat po centru města a plus máme naplánováno navštívit Versailles a Disney land.

1. Rád bych Vás poprosil o popis co nejlepší cesty z našeho apartmánu do těchto dvou míst.

2. Jaká pro nás bude nejvýhodnější jízdenka? Předpokládám, že to bude týdenní Navigo Découverte na pásma 1-5. Popřípadě, dá se jízdenka zakoupit i na méně než týden? A dají se někde zjistit ceny? Nevadí nám totiž chůze po blízkých památkách a těch je v okolí našeho apartmánu poměrně hodně.

3. Od kdy nám bude tato zakoupená jízdenka platit s ohledem na náš čas příjezdu a odjezdu? Zda se dá zakoupit od soboty do soboty?

Předem Vám mockrát děkuji za pomoc a omlouvám se, pokud mám moc otázek.

330 Martin Martin | 14. května 2014 v 10:46

Ještě jsem zapomněl napsat, že potřebuji, aby jízdenka platila i na metro, což si teď nejsem jist, zda Navigo Découverte platí?

331 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 14. května 2014 v 23:45

[320]: Lenko, bude Vám stačit Ticket+, ale ani z autobusu, ani z tramvaje se s ní nedá přestupovat na metro, budete tedy na cestu potřebovat 2x Ticket+ (v metru u na tu druhou můžete přestupovat jek chcete).

332 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 14. května 2014 v 23:54

[321]: Lenko, když to srovnáte, tak Paris Visite stojí 59,50 eur, zatímco pokud si koupíte Ticket+ v carnetu, bude Vás 1 jízda MHD stát 1,37 eur x 4 jízdy = 5,48 eur denně, krát 5 dnů = 27,40 eur, + cesta z a na letiště 19 eur + Versailles 9 eur, celkem 55,40 eur. Velký rozdíl to není, záleží na tom, jestli opravdu uděláte ty 4 jízdy denně, když bydlíte v centru, nebo jestli naopak některý den nebudete jezdit víc. Podle toho bych volila to, co se víc vyplatí.
A děkuji za pozdrav z Brna, mého rodného města :-)

333 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 0:05

[322]:Gábino, 15 eur stojí cesta tam i zpět. Bohužel nic jiného než RER A tam z centra nejede. Pokud byste měli nějakou jízdenku na zóny 1-5 (Mobilis, Paris Visite, Navigo), tak je tato trasa v ceně (Disneyland je zóna 5).
Veškeré info najdete v angličtině tady:http://parisbytrain.com/rer-train-paris-to-euro-disney/

334 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 0:08

[323]: Magdo, všechny informace o jízdence Mobilis najdete nahoře v článku (cena se odvíjí od počtu zón, na pohyb v centru stačí zóny 1-2, pokud byste ji chtěla použít i na cestu z a na letiště autobusem, musíte mít zóny 1-5). Jízdenku koupíte v každé stanici metra i na jiných místech, uvedených nahoře v článku.

335 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 0:15

[324]: Stáňo, pokud budete přestupovat s jízdenkou Ticket+ jen z metra/RER na metro/RER,  stačí Vám jedna jízdenka. Jízdenka platí hodinu a půl a můžete s ní v rámci této doby vylézt na povrch kolikrát chcete.
Zřejmě je nejpravděpodobnější, že budete jezdit jen metrem, v tom případě tedy můžete na jednu jízdenku jezdit s přestupy hodinu a půl.
Pokud byste ovšem přestupovala z busu/tramvaje na metro/RER, musíte použít dvě jízdenky.

336 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 0:32

[325]: Lenko, ta výluka se týká provozu linky RER D mezi stanicemi Chatelet a Gare de Lyon v noci mezi 23 a 01 hod.
Linky RER B, kterou přijedete z letiště (navíc ve dne), se to nijak netýká.

337 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 0:35

[326]: Jitko, ano, Paris-Visite 1-5 můžete použít na cestu z a na letiště (zóna 5) i do Versailles (zóna 4 a tedy zde můžete použít i Mobilis 1-4). La Défense je zóna 3.

338 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 0:41

[327]: Anna, nejlepší by opravdu asi bylo z letiště (a na letiště) jet na jízdenku za 9,50 eur (platí na RER i následný přestup na metro, stejně tak při odjezdu ho můžete použít už v metru a přestoupit na RER) a pro pohyb v centru používat jízdenky Ticket+. Eventuálně, pokud byste chtěla ten druhý den hodně jezdit, mohla byste uvažovat o jednodenní jízdence Mobilis na zóny 1-2 (pro pohyb v centru bohatě stačí).

339 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 0:46

[328]: Jitko, jízdenka z letiště platí i na  následný přestup na metro, jen mezi tím nesmíte vyjít ven (přestup musí navazovat). Stejně tak i na zpáteční cestu na letiště můžete jet na tu jízdenku už metrem a pak na ni přestoupit na RER.
Klidně si už při příletu můžete na letišti koupit hned dvě jízdenky, abyste ji měla rovnou i na zpáteční cestu a nemusela se pak zdržovat při odjezdu (já to tak taky vždycky dělám).

340 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 1:09

[329]: Martine, Navigo platí jen na kalendářní týden a tedy vždy jen od pondělí do neděle. Budete tedy muset pokrýt jiným způsobem jak cestu z letiště v sobotu (lístek za 9,50), tak i první dva dny po městě (Mobilis nebo Ticket+ nebo pěšky, vzhledem k tomu, že bydlíte v centru a máte vše na dosah) a potom si můžete koupit Navigo od pondělka. Můžete s ním jezdit úplně všemi dopravními prostředky v rámci zón, které si koupíte (a samozřejmě tedy i metrem). Všechny ceny Naviga najdete nahoře v článku, týdenní na zóny 1-5 stojí 34,20 eur+5 eur za vystavení (fotku sebou!).
Do Versailles jede RER C ze stanice Saint-Michel. Nejlepší bude dojít tam pěšky (je to z rue de Buci kousek), eventuálně můžete jet metrem ze stanice Mabillon (metro 10) 2 zastávky na Saint-Michel a tam přestoupit na RER C. Pojedete vlakem, který jede na konečnou Versailles Rive Gauche a ne Versailles Chantiers.
Pokud jde o cestu do Disneylandu, jede tam RER A ze stanice Chatelet, kam se dostanete metrem 4 ze stanice St.Germain des Prés (směr Porte de Clignancourt). Stanice Disneylandu se jmenuje Marne la Valée Chessy. Pro další podrobnosti se, prosím, podívejte na odkaz, který jsem pod číslem 333 psala Gábině.
Pokud budete mít Navigo 1-5, tak Vám platí, samozřejmě, jak do Versailles, tak do Disneylandu.

341 Paříž-pro-pokročilé Paříž-pro-pokročilé | 15. května 2014 v 1:17

[320]: Lenko, bohužel z letiště se RER na Ticket+ nedá jet, musíte mít jízdenku za 9,50 eur, ta Vám potom platí i na přestup na metro.

342 Mirek Mirek | E-mail | 16. května 2014 v 11:09

Dobrý den, ještě se chci zeptat, zda lze koupit jízdenku Paris Visite (zona 1-5 na pět dní) přímo na letišti (a to ještě kolem 23.00 hod). Děkuji...

343 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 18. května 2014 v 2:31

[342]: Ano, přepážka je otevřená až do odjezdu posledního RER a navíc jsem přímo před vstupem do RER automaty, kde si můžete jízdenku koupit i bez fronty.

344 Bart Bart | 21. května 2014 v 12:51

Prosím vás, rozumí tomu všemu někdo? Takhle přece nejde strávit dovolenou,leda se pořádně stresovat a uhonit.

345 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. května 2014 v 1:11

[344]: ???

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama