Musée Cognacq Jay

20. května 2012 v 12:00 |  Muzea a galerie
Bylo to pro mě jedno z největších překvapení minulé cesty do Paříže. Muzeum, za jehož názvem by někdo mohl čekat výstavku lahví s alkoholem, mě nikdy moc nelákalo, zabloudila jsem tam jen proto, že jsem šla zrovna kolem a měla jsem hodinu prostoj do další schůzky. Nakonec jsem byla tak příjemně překvapená, že si návštěvu určitě ještě zopakuji.
V muzeu je vystavená sbírka umění, kterou za svůj život shromáždil Ernest Cognacq, zakladatel obchodního domu Samaritaine a Grands magasins. Byl milovníkem umění 18. století a přál si, aby po jeho smrti byla sbírka zpřístupněná. Jeho žena Marie-Louise Jay, jejíž jméno také muzeum nese, po jeho smrti v roce 1928 instalovala sbírku v paláci, těsně sousedícím se Samaritaine, ale když byl obchod zavřen a poté v roce 1974 prodán, sbírka, která se mezitím dostala do vlastnictví města, byla přestěhována do paláce Donon v Marais, kde je otevřená pro veřejnost od roku 1990.Velký salon v 1. patřeErnestu Cognacqovi se podařilo za pomocí odborníků vytvořit homogenní sbírku významných děl nejen z malířství a sochařství, ale i dobového nábytku a dekoračních předmětů. Ty jsou vystaveny v celém paláci tak, že dávají ucelenou představu o umění 18. století. Z nejvýznamnějších malířů je tady zastoupený Fragonard a la Tour, Tiepolo a Canaletto, Boucher i Watteau.


Nejcennějším plátnem ve sbírce je Rembrandtův obraz Oslice proroka Bileáma. Namaloval ho v roce 1626, když mu bylo pouhých dvacet let.Peter Paul RubensV posledním patře je vystavena velká sbírka kreseb Antoina WatteauaJedním z nejcennějších kusů nábytku je tato postel s nebesy z roku 1785


Musée Cognacq Jay
Marais, 8 rue Elzévir

Otevřeno denně kromě pondělí a svátků od 10 do 18 hod
Vstup do trvalých sbírek zdarma, vstupné na krátkodobé výstavy je různé

Jak se tam dostat: Metro Saint-Paul (linka 1)

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 20. května 2012 v 14:36 | Reagovat

Que c´est superbe ce musée Hanna!
Merci pour la visite et les photos.
Tu sais que j´aime les images: elles parlent beaucoup plus que mille mots!
Bon dimanche
Elisa

2 Paříž-pro-pokročile Paříž-pro-pokročile | 20. května 2012 v 14:52 | Reagovat

[1]: Merci. Elisa, pour on commentaire! Bon dimanche a toi aussi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama