Mur pour la Paix - Mírová zeď

12. května 2012 v 12:00 |  7. obvod
Na Martově poli, místě, nazvaném po bohu války, byl v roce 2000 postavený památník, oslavující mír. Na skleněné zdi a třiceti dvou šedých sloupech je ve čtyřiceti devíti jazycích bílým písmem napsáno slovo mír. Je dílem sochařky Clary Halter a architekta Jeana-Michela Wilmotta a odkazuje na jeruzalémskou Zeď nářků - stejně jako v Jeruzalémě, i tady je možné do štěrbin vsunout vzkazy s prosbami.
Památník měl být původně postavený před sídlem UNESCO nedaleko odtud, ale umělkyně ho nechala postavit načerno a bez stavebního povolení právě tady, údajně pouze na čtyři měsíce, po kterých ho odmítla odstranit a začala bojovat za jeho legalizaci. Tehdejší starostka 7. obvodu Rachida Dati (a pozdější ministryně spravedlnosti) žádala jeho odstranění a napadla jeho uměleckou hodnotu, místo umístění a nelegálnost realizace. Věc se dostala k soudu a paradoxně nebyla odsouzena umělkyně, která překročila zákon, ale starostka - za pomluvu a poškozování cizích zájmů musela zaplatit pokutu téměř deset tisíc euro a náklady řízení. Jak je vidět, soudní Kocourkov nepanuje jen u nás.
Dnes je možné na internetu najít petici, podepsanou známými osobnostmi, která bojuje za zachování tohoto památníku a poměrně nevybíravě napadá jeho odpůrce z rasismu. Najdete ji TADY.
A co vy? Líbí se vám něco takového přímo naproti Eiffelovce (pokud odhlédneme od mírového tématu)?Čtvrť Gros-Caillou, Champs de Mars
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 13. května 2012 v 21:14 | Reagovat

J´adore Hanna!
En 2009, j´ai pris presque les mêmes photos!
On m´a dit qu´ils vont l´enlever... Est-ce vrai? Cela serait dommage!
Bonne soirée:)
Bisous
Elisa

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 15. května 2012 v 17:57 | Reagovat

Coucou Elisa, merci pour ton commentaire! C´est vrai, la mairie du 7ème cherche de fair enlever le monument parce qu'il a été construit sans permis et sans autorisation. Tu peux lire des détails ici: http://www.leparisien.fr/abo-paris/rachida-dati-veut-faire-tomber-le-mur-pour-la-paix-13-01-2011-1224561.php

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama