Potager des oiseaux - Ptačí zahrádka v centru města

21. dubna 2012 v 12:00 |  3. obvod
Hned vedle tržnice Marché des Enfants Rouges, o které jsme mluvili minule, najdeme jednu z pařížských specialit, takzvanou "společnou zahradu", které se v posledních letech v Paříži velmi rozmáhají. Většinou se jedná o projekt několika sousedů v jedné čtvrti, kteří se svolením a podporou místní radnice zvelebí kousek půdy, na které vytvoří zahrádku s malinkými záhonky, o které se společně starají. Bývají to vypiplané čisťounké zahrádky, v nichž se členové scházejí k různý oslavám, piknikům a jiným společným akcím. Většinou také spolupracují se školami nebo školkami a předvádějí dětem, jak vypadá a roste zelenina, bylinky a květiny.
Zeleninová ptačí zahrádka ve 3. obvodu, která existuje teprve od roku 2003, je jedna z nejmalebnějších, které jsem viděla, a nutno přiznat, že i nejmenších. Má pouhých 120 m2 a záhonky jsou v podstatě představovány jen velkými dřevěnými bedničkami se zeminou, ve kterých roste drobná zelenina a bylinky. Ohradní zeď je obrostlá popínavými keři a květinami a našlo se zde místo i na roztomilou kůlnu na nářadí a dva kulaté stoly. Při poslední návštěvě jsem měla štěstí, že jsem v zahrádce zastihla zahradnici, která mě nejen pozvala dál, ale dovolila mi i fotografovat. Bohužel jsem nemohla vyfotit celkový pohled na zahrádku, protože přímo uprostřed ní u velkého kulatého stolu seděla skupina lidí, kteří si sem přinesli pravděpodobně jídlo z vedlejšího tržiště a při jídle se tady bavili. Sice si mě nevšímali, ale raději jsem na ně objektivem nemířila.


Těsně vedle zahrádky je ještě jeden prostor, nalepený na vysokou a mohutnou zeď rue de Beauce. Jde o dětské hřiště, brankou propojené se zahradou. Hřiště je tak miniaturní, že ho jedna maminka se dvěma dětmi úplně zaplnila a mně nezbylo, než vyfotit jediné volné zákoutí.Le potager des oiseaux
Čtvrť Temple, vstup z rue de Beauce nebo přes Marché des Enfants Rouges
Otevřeno veřejnosti jen v přítomnosti zahradníka nebo jednoho ze členů, především v sobotu a neděli od 11 do 13 hod


Jak se tam dostat: Metro Filles du Calvaires nebo St-Sébastien Froissart
 


Komentáře

1 alena alena | E-mail | 21. dubna 2012 v 16:42 | Reagovat

To je moc pekný nápad,hlavne pro starsí a deti,taky bych to privítala i u nás ve meste,tady je sice nedaleko zahrádkárská kolonie,a vstup je tam na cestickách povolen,ale tohle má úplne jinou atmosféru,u nás ve dvore jsou jenom garáze :-(

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 21. dubna 2012 v 23:06 | Reagovat

Taky se mi to jako myšlenka líbí a u nás jsou taky garáže (a dílna)

3 Genie Genie | E-mail | Web | 23. dubna 2012 v 3:46 | Reagovat

I have been to Marché les Enfants Rouges but I have never seen this little plot of land for individual gardens... great capture and so glad that they let you photograph!

Bises,
Genie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama