Nejužší ulička v Paříži

13. dubna 2012 v 12:00 |  5. obvod
Ulice rue du Chat qui Pêche, U rybařící kočky, široká jen stoosmdesát centimetrů, je údajně nejužší v Paříži, i když na stejný rekord si dělá nárok více uliček. Každopádně je jednou z nejstarších, protože leží v části města, těsně se dotýkající nábřeží Seiny, kde ještě zůstala spleť úzkých středověkých uliček, které unikly Haussmannově přestavbě a které nám ukazují, jak vypadalo centrum města dříve.
K uličce se váží rovnou dvě legendy. Jednou z nich je legenda ze 16. století o kanovníkovi Domu Perletovi, zabývajícím se také alchymií, který uličkou chodil i se svým černým kocourem, který dokázal jedním úderem packy vylovit rybu z blízké Seiny. Tři studenti, kteří byli přesvědčení, že kocour a kanovník jsou jednou a toutéž osobou a současně i převtělením ďábla, kocoura jednou chytili, zabili a hodili do řeky. Současně s tím zmizel i kanovník, což potvrzovalo teorii studentů, ovšem jen do té doby, než se kanovník, který odjel na cesty, znovu objevil. Zároveň s ním se objevil i kocour, který dál klidně lovil na břehu řeky. Nikdo si kocourovo zmrtvýchvstání nedokázal vysvětlit a ulička, u které se vše odehrálo, od té doby dostala název podle něho. A ti tři studenti? Ti prý nakonec skončili na šibenici.
Druhá legenda je prozaičtější. Před regulací nábřeží byly uličky v blízkosti řeky pravidelně zaplavovány vodou ze Seiny. Při jedné z povodní byly do uličky vyplaveny i ryby, které se staly kořistí šikovného kocoura.
Nejpravděpodobnějším vysvětlením je ovšem to, že ulička dostala název od vývěsního štítu, na kterém byla namalována kočka, držící v packách rybu.Ulička, jejíž vznik spadá do roku 1540 (dříve ovšem nesla jiný název), spojuje rue de la Huchette s nábřežím přímo naproti Notre-Dame. Je temná a poměrně špinavá. Při jedné ze stávek popelářů jsem ji viděla zarovnanou černými pytli s odpadky až do výše dospělého člověka.


U ústí uličky na nábřeží můžeme vidět tuto malbu, vytvořenou umělcem, který si říká NemoLatinská čtvrť, rue du Chat qui Pêche


Jak se tam dostat: metro a RER Saint-Michel

 


Komentáře

1 Paříž Paříž | Web | 15. dubna 2012 v 10:38 | Reagovat

Hezká ulice :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama