Musée Galliera

17. dubna 2012 v 12:00 |  Muzea a galerie
Krásnou bránu muzea Galliera nemůže přehlédnout nikdo, kdo jede po pravém břehu z Trocadera k place d´Alma. Jemné kovové krajkoví, za kterým prosvítá bílý palác muzea, inspirovaný italskou a francouzskou renesancí, přitahuje pozornost už z dálky.
Muzeum nechala postavit v letech 1878 - 1894 vévodkyně Maria Ferrari de Galliera, aby měla kam umístit a kde vystavovat svoje sbírky umění. Současně je odkazem chtěla věnovat francouzskému státu. Kuriózním omylem notáře ovšem došlo k tomu, že sbírky byly přepsány na stát, zatímco muzeum na město Paříž a protože takto napsaný odkazem už nebylo možné změnit, město se stalo vlastníkem muzea, pro které nemělo náplň. Postupně zde byly vystavovány různé sbírky umění, až v sedmdesátých letech 20. století padlo rozhodnutí umístit sem sbírky kostýmů, oděvů a módních doplňků, které se do té doby tísnily v Muzeu Carnavalet.
Muzeum Galliera čítá víc než 100 00 různých předmětů z oblasti módy a přes 50 000 různých dokumentů, tisků a fotografií. Nabízí tak přehled módy a scénických kostýmů od konce 18. století. Tyto předměty bohužel není možné vystavovat trvale, protože jim škodí denní světlo a vzdušná vlhkost, jsou zde proto organizovány krátkodobé. vždy jen několikaměsíční výstavy. Navíc je v současné době muzeum zcela zavřené až do jara 2013 kvůli rekonstrukcí.
Park kolem muzea však zůstal pro veřejnost otevřený, je proto možné si ho prohlédnout a posedět v něm.Průčelí, vedoucí směrem k avenue du Président Wilson, je členěno třemi mohutnými oblouky s pilíři a sochami. V obloucích jsou umístěny obří módní fotografie.


Před palácem stojí tzv. Dubnová fontána, představující nahou bohyni, kterou vytvořil Pierre Roche v roce 1906Průchod nad monumentální schodištěm vede k hlavnímu vstupu z avenue Pierre 1er de SerbiePod podloubím je umístěna mramorová socha Ochrana a budoucnost od Honoré PicardaDetail sochy Bacchovo dětství od Jeana-Josepha PérraudaNa terase u sochy Boha Pana s tygrem (autorem je Justin Becquet) je možné odpočívat nebo si číst......opalovat se...
... fotografovat módní fotky...


... nebo jen tak spát.


10, avenue Pierre 1er de Serbie nebo Square Brignole Galliera


Jak se tam dostat: metro Iena nebo Alma-Marceau (zelená linka 9)

 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 18. dubna 2012 v 0:27 | Reagovat

Magnifique Hanna!
Je ne connaissais pas ce musée!

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 20. dubna 2012 v 23:36 | Reagovat

Elisa, merci pour le commentaire! Malheuresement le musée est actuelement fermé pour les travaux mais le jardin est vraiment magnifique!

3 Gabriela Gabriela | E-mail | 21. dubna 2012 v 21:55 | Reagovat

Je na Vás nějaký mailový kontakt? Nikde na stránkách jsem ho nenašla. Ráda bych Vám napsala, ale nevidím tu jinou možnost, než veřejnou diskuzi.
Děkuji
Gabriela

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama