Le Mur des Fédérés - Zeď komunardů

27. dubna 2012 v 12:00 |  20. obvod
Pařížská Komuna, povstání pařížských občanů, kteří bojovali proti rozhodnutí republikánské vlády vzdát se pruské okupaci a proti podpisu Versailleského míru, se na jaře roku 1871 chýlila ke konci. Vládní vojsko poráželo jeden ostrov odporu ve městě za druhým a na konci krvavého květnového týdne, který přinesl vysoký počet obětí, se posledních 147 komunardů stáhlo na hřbitov Père-Lachaise, kde se opevnili a po čtyři dny zde vládním jednotkám vzdorovali. 28. května 1871 byli po těžkých bojích mezi hrobkami poraženi, postříleni u zdi v jihovýchodní části hřbitova a pohřbeni do hromadného hrobu. Jejich boj se stal symbolem boje za svobodu a ideály. Tento symbol byl bohužel později často zneužíván komunistickou propagandou (Karel Marx tvrdil, že Komuna představovala jediný francouzský příklad diktatury proletariátu).
Na místě, kde komunardi zemřeli, byla na zeď umístěna pamětní deska (i když zeď, kterou dnes vidíme, není už ta původní), která tuto smutnou událost francouzských dějin připomíná. Každý rok se 1. května u zdi koná pamětní shromáždění, vedené francouzskou komunistickou stranou a odbory, a to nejen jako připomínka boje komunardů, ale i boje proti nacismu.V blízkosti zdi jsou umístěny také památníky válečným obětem, které zahynuly během 2. světové války v koncentračních táborech.


V blízkosti zdi jsou pohřbeni i někteří představitelé francouzské levice. Jeden z hrobů mě docela pobavil. Nese jméno Georges Marchais, na které si pamětníci z 80. let určitě vzpomenou, byl generálním tajemníkem francouzské KS a spolu se svým italským kolegou Enricem Berlinguerem sloužil často pro naše soudruhy jako ideologická zástěrka. Honosná žulová deska hrobu nám nakonec prozradí, že ač hrob má v Paříži, "odpočívá na hřbitově v Champigny sur Marne".

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama