Village de Charonne - Vesnice Charonne

2. března 2012 v 12:00 |  20. obvod
Dnešní čtvrť Charonne ve 20. obvodu byla samostatnou vesnicí až do roku 1860, kdy byla připojena k Paříži. Z Place de la Bastille do ní vedla silnice, dnešní Rue de Charonne, probíhající přes celý 11. obvod. Dnes tato ulice u hřbitova Père-Lachaise mění jméno na Rue de Bagnolet a vede přímo ke starému kostelu Sv. Germaina z 11. století, který vévodí náměstí, které bývalo hlavním prostorem staré vesnice Charonne. Před připojením k Paříži měla vesnice 800 obyvatel. Svoje letní domy si tady stavěli bohatí Pařížané, kteří zde také hledali kojné pro svoje děti.
V okolí vesnice se rozkládaly rozsáhlé vinohrady, víno zde bylo proto až dvakrát levnější než jinde a prodávalo se v takzvaných guinguettes - hospodách s tancem a zábavou. Těch tady bylo tehdy více než 100 (na 800 obyvatel!). Po připojení k Paříži však byla vesnice rychle industrializována - byly zde postaveny malé továrny, především na zpracování dřeva a výrobu nábytku, a mnoho mužů začalo dojíždět za prací do velkých továren v Paříži.


Od kostela sbíhá dolů Rue Saint-Blaise, lemovaná nízkými domy a starými pouličními lucernami. Bohužel v 60. a 70. letech byla v celé čtvrti provedena asanace celých bloků starých a hygienicky nevyhovujících domů a starých továren, z nichž některé byly nahrazeny ošklivými vysokými paneláky a jiné zase jen o něco méně ošklivými moderními činžáky. To vše samozřejmě pozměnilo charakter staré vesnice, ale i přesto zde ještě najdeme místa, která dýchají romantikou chudé zemědělské vesnice.
Pohled do jedné z bočních ulic

Na malém náměstí Place des Grès, které protíná Rue Saint-Blaise, stojí moderní fontána se sochami z mramoru a travertinu, které vytvořil sochař Daniel Milhaud v roce 1993. Na jejím místě dřív stával vesnický pranýř.
Náměstí "hraje" taky v klipu čím dál víc oblíbené zpěvačky Zaz:
Náměstí před kostelem bývalo dřív hlavním vesnickým náměstímJen kousek od kostela najdeme tyto dva staré domy se zvláštním schodištěm. Toho podivného zvýšení některých starých domů v Rue Bagnolet, včetně kostela Saint-Germain, si všimneme na více místech. Ulice, která dříve vedla do příkrého kopce, byla totiž v roce 1848 uměle snížena kvůli pouliční dopravě téměř o tři čtvrtě metru.

Jak se tam dostat: Metro Porte de Bagnolet
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 2. března 2012 v 20:44 | Reagovat

Merci pour ton petit mot Hanna!
Tu es adorable et Paris est super beau!
Bisous
Elisa

2 ball gown wedding dresses ball gown wedding dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 19:09 | Reagovat

Q. When is a car not a car?
http://www.standdress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama