Rue des Vignoles

25. března 2012 v 12:00 |  20. obvod
Jednu část čtvrti Charonne jsme TADY už viděli před pár dny. Je to část města, kterou jsem dlouho vůbec neznala, přestože jsem o jejích zajímavostech slyšela už dávno a když jsem se tam konečně vypravila, byla jsem unešená autentičností a malebností některých koutů. Bohužel mnoho z nich v minulých desetiletích zmizelo, byly zbourány celé bloky starých domů a na jejich místě byly postaveny moderní domy, občas vysloveně ohyzdné. Čtvrť pořád ještě mění svoji tvář a spousta míst ještě na asanaci čeká, proto stojí za to se sem vydat dřív, než beton pohltí to zajímavé, co přispívá ke kouzlu této dříve venkovské části Paříže.
Dnes vás pozvu do rue des Vignoles, uličky, která svým názvem napovídá, že byla postavena na místě starých vinohradů, které na místních svazích dřív ležely. Ulice, která vznikla kolem roku 1830, zachovává klikatou trasu původní cesty mezi vinohrady a na obě strany z ní vybíhají uzounké uličky, které údajně sledují původní stezky mezi jednotlivými částmi vinohradů. Na nich byly kolem roku 1870 postaveny domy pro dělníky, poté, co se čtvrť po připojení k Paříži začala rychle rozrůstat. Některé z těchto starých uliček už neexistují a na jejich místě vyrostly paneláky, jiné jsou zanedbané a těsně před rekonstrukcí nebo zbouráním, jiné byly opraveny a ještě další přežívají ve své ošuntělé kráse. Upřímně řečeno, ty mě zajímají nejvíc.
Dnes si ukážeme některé části rue des Vignoles, příště přijdou na řadu ty nejpůvabnější boční uličky a průchody.
Naše procházka začne na horním konci ulice, na křižovatce s rue des Orteaux, nedaleko od jižní části hřbitova Père Lachaise. Hned na rohu jsem se zastavila u obchodu se starožitným nábytkem. Kromě něho tady prodávají i staré reklamní cedule a spoustu dalších zajímavých doplňků do interiéru.Hned vedle mě zaujala tahle výloha výtvarné školyNa začátku ulice nás nesmí odradit vysoké paneláky, které nahradily původní zbourané domy. Jak to tady vypadalo dřív nám ukáže druhá strana ulice, kde právě probíhá rekonstrukce úzké Impasse Satan (mimochodem, z druhé strany k této Satanově uličce míří Passage Dieu, Boží pasáž). Je jenom dobře, že tady barbarské bourání nepokračuje a že v poslední době tady jdou spíš cestou záchrany starých domů.Jedna z těch méně vábných uličekStreet art...... a pár pohledů na místní kolorit.Čtvrť Charonne, rue des Vignoles


Jak se tam dostat: od metra je to trochu dál, nejbližší stanice je Buzenval (zelená linka 6) nebo Alexandre Dumas (modrá 2)


 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 26. března 2012 v 16:00 | Reagovat

Très bon reportage Hana!
Bisous et bonne semaine

2 praga-magica praga-magica | 26. března 2012 v 23:12 | Reagovat

[1]: Merci Elisa! Bonne semaine a toi aussi!
Bises Hana

3 mother of the bride dresses mother of the bride dresses | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:42 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.standdress.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama