Olympia

10. března 2012 v 12:00 |  9. obvod
Koncertní sál Olympia je nejstarší music-hall v Paříži, jehož historie sahá až do roku 1888, kdy byla na dvoře jednoho z domů v blízkosti kostela sv. Madeleine postavená dřevěná horská dráha, o pár let později zavřená z příkazu pařížského prefekta, který se obával požáru. Majitel atrakce Joseph Oller, kterému v té době patřil také kabaret Moulin Rouge, nechal proto na stejném místě postavit velký sál pro 2000 lidí, kde v roce 1893 začal předvádět různá vystoupení tanečníků, artistů, hadích mužů a podobně. Po 1. světové válce, během níž byl sál uzavřený, se nový majitel začal orientovat spíš na vystoupení zpěváků, později na divadelní a filmová představení.
Nejslavnější éra Olympie ale začíná po rekonstrukci sálu po 2. světové válce - v roce 1954 byl do jejího čela jmenovaný Bruno Coquatrix, který se později stal jejím majitelem, který tady pořádal koncerty všech slavných francouzských zpěváků. Zpívala zde Edith Piaf, Brel, Brassens, Aznavour, Barbara, Dalida, Ferré, Montand a mnoho dalších, včetně největších světových hvězd, počínaje Frankem Sinatrou a Marlène Dietrich, přes Beatles a Rolling Stones až po Iggyho Popa nebo Lennyho Kravitze.
Po velké rekonstrukci v roce 1997, kdy byl starý sál zbourán a na jeho místě byla postavena jeho modernější kopie, přičemž zůstal zachován stejný uliční portál, pokračuje sál ve staré tradici. Jsou v něm pořádány koncerty francouzských i zahraničních zpěváků a skupin i vystoupení různých bavičů a herců.


Uvnitř v Olympii jsem bohužel ještě nebyla, skoro pokaždé, když jedu do Paříže, se sice dívám na program, ale nikdy mě tam nic neuchvátí - většinu zpěváků neznám a obvykle ani ti, jejichž jména znám, mě moc nezajímají. Vloni v létě jsem zjistila, že bude na podzim v Olympii vystupovat Charles Aznavour, jenže lístky už byly beznadějně vyprodané. To mě hodně mrzelo, za něho bych byla ochotná dát i tu vysokou částku za vstupenku. Bohužel je dost možné, že podobná příležitost se už opakovat nebude - Aznavourovi je 88 let a kdoví, jestli bude ještě vystupovat.A tak si tady aspoň pustíme jeho dvě písničky.. Nepatří mezi jeho u nás notoricky známé, ale mně se moc líbí.

Psaní o Olympii jsem pořád odkládala na dobu, až se tam konečně dostanu a až se mi podaří udělat nějaké fotky uvnitř. Nedávno jsem už byla hodně blízko, při plánování své březnové cesty do Paříže jsemn totiž zjistila, že zrovna v té době bude v Olympii hostovat můj oblíbený italský zpěvák Lucio Dalla. Byla to příležitost se do Olympie vydat, navíc na internetu byly ještě volné vstupenky, napsala jsem proto své pařížské kamarádce, jestli půjde na koncert se mnou. Když jsem si tentýž den, 1. března večer, pustila počítač, odpověď od kamarádky tam sice ještě nebyla, ale na italském Yahoo na mě jako první vyskočila nejnovější zpráva - tentýž den ráno zemřel Lucio Dalla na infarkt během svého turné ve Švýcarsku. Bylo mu 59 let.
Ani tentokrát se tedy do Olympie nepodívám.


Olympia Bruno Coquatrix
9. obvod, 28, boulevard des Capucines


Jak se tam dostat: Metro Madeleine 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama