Chapelle expiatoire - Kaple smíření

8. února 2012 v 12:00 |  8. obvod
V roce 1814, když skončila Francouzská revoluce a byla znovu nastolena monarchie, se král Ludvík XVIII. rozhodl, že očistí a oživí památku královské rodiny. Nechal převézt ostatky svého bratra Ludvíka XVI. a Marie-Antoinetty, popravených revolucionáři v roce 1793, do baziliky v Saint-Denis. Na místě hřbitova Madeleine, na kterém byli v době Teroru ukládáni popravení a na kterém byly pohřbeny i ostatky bývalého krále a královny, nechal postavit Kapli smíření. Základní kámen byl položen 21. ledna 1815, ve výroční den smrti Ludvíka XVI. Kaple byla dokončena v roce 1826, za vlády krále Karla X.
Už od konce doby Restaurace (1830) vyvolávala existence kaple značné rozpory, protože byla brána jako pozůstatek starého režimu. Několikrát jí hrozil zánik (především v době Komuny v roce 1871), ale žádný pokus o zničení nebyl dotažen do konce. Od roku 1914 je zapsána na seznamu historických památek.Pod nádvořím byly pohřbeny ostatky, nalezené ve společném hrobě, který býval právě na tomto místě. Symbolické náhrobní kameny, které lemují dvůr, jsou vzpomínkou na vojáky švýcarské gardy, kteří byli zabiti při zatčení krále v Tuileriích 10. srpna 1792.


Na horní části každého symbolického náhrobního kamene jsou umístěny okřídlené přesýpací hodiny jako symbol prchavosti času, zatímco symbolika kamenné dekorace (vlčí máky, cypřišové a dubové větve ve věncích a girlandách) údajně říká, že oběti patřily ke všem společenským třídám.Kapli postavil architekt Pierre Fontaine v neoklasickém stylu se stopami římské antiky, středověku a renesance. Kopule je prosvětlená horními okny. Kromě jednoduchého oltáře jsou v kapli umístěny jen sochy krále a královny a bronzové pozlacené svícny,


Vzor na podlaze z barevného mramoru evokuje tvar kopuleSochu klečící Marie-Antoinetty z bílého mramoru vytvořil sochař Jean-Pierre Cortot. Na soklu sochy je do mramoru vyrytý poslední dopis Marie-Antoinetty, který napsala sestře krále Elisabeth. Tuto sochu, stejně jako sochu Ludvíka XVI., stojící na druhé straně kaple, věnovala kapli jejich nejstarší dcera v roce 1835 po pádu Bourbonů, kdy uctívání popravené dvojice přestalo být povinností národa a zůstalo pouze soukromou záležitostí.Opět Marie-Antoinetta, tentokrát malovanáBasreliéf v tympanonu nad vstupem představuje přenesení ostatků královské dvojice do Saint-Denis. Autorem všech basreliéfů v kapli je Francois-Antoine Gérard.Po schodišti se dá sejít do podzemní kryptyZlacený vrcholek mříže v kryptě


V kryptě najdeme jen oltář z černého mramoru ve tvaru antické hrobky, údajně postavený přesně na místě, kde bylo nalezeno a odkud bylo exhumováno tělo krále.

La Chapelle expiatoire
Čtvrť Madeleine, 29 rue Pasquier - Square Louis XVI

Otevřeno čtvrtek-sobota od 13 do 18 hod
Vstupné 5,50 Eur, snížené 4,50 Eur
Studenti do 25 let zdarma

Jak se tam dostat: Metro St.Lazar nebo St. Augustin


 


Komentáře

1 Genie Genie | E-mail | Web | 10. února 2012 v 19:44 | Reagovat

Hana, these photos are the best I have seen.  Holly and I will be going here on our next visit.

Bises,
Genie

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. února 2012 v 21:57 | Reagovat

[1]: Thanks for your kind words, Genie! I´m sure you will like the chapel as I also did.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama