Shakespeare and Company

29. ledna 2012 v 12:00 |  Obchody
Anglofonní knihkupectví Shakespeare and Company, jehož výlohy najdete přes řeku přímo naproti Notre Dame, je notoricky známé a má bohatou a zajímavou historii. Ta sahá až do roku 1919, kdy si Američanka Sylvia Beach otevřela malé knihkupectví v 8. obvodu v rue Dupuytren a později v rue Odéon. Její knihkupectví se ihned stalo centrem anglo-americké kultury v Paříži. Chodila k ní téměř celá takzvaná "ztracená generace", která tehdy v Paříži žila - Hemingway, Ezra Pound, F. Scott Fitzgerald, Gertruda Steinová i James Joyce. Právě toho Sylvia Beach podporovala nejvíc a na vlastní náklady vydala i jeho Odyssea, který ji málem přivedl na mizinu poté, co byla kniha zakázána jak v Angli tak i v Americe. Knihkupectví bylo násilně zavřeno v roce 1941 po německé okupaci Paříže, údajně proto, že Sylvia Beach odmítla prodat knihu německému důstojníkovi. Obchod blízko Odéonu už nikdy nebyl znovu otevřen.V roce 1951 otevřel Američan George Whitman další anglofonní knihkupectví, a to na místě, kde ho známe dnes. Tehdy se jmenovalo Mistral a název Shakespeare and Company dostalo až v roce 1962 po smrti Sylvie Beach. I toto knihkupectví se stalo brzy centrem další generace Američanů v Paříži - chodívala sem tzv. beat generation - Allen Ginzberg, Gregory Corso, William Borroughs, ale také Henri MiIller a Richard Wright. Někteří z nich v knihkupectví i přespávali na pověstných divanech v prvním patře, umístěných mezi regály s knihami, stejně jako mnoho dalších mladých lidí, které zde George Whitman nechával bydlet jen za pomoc v obchodě. Tento zvyk ostatně v obchodě existuje dodnes a pokud po schodech vystoupáte do prvního patra, uvidíte nejen tyto proslulé divany, ale i bývalý Whitmanům byt, o který se obchod rozšířil. V různých zákoutích tady posedávají mladé, vážně a intelektuálně se tvářící dívky a intelektuálně zadumaní mladí muži, kteří tady čtou nebo píší pravděpodobně v naději, že se jednou také literárně proslaví.


George Whitman zemřel loni před vánoci, 14. prosince 2011, ve věku 98 let. Obchod však už od roku 2001 vede jeho dcera Sylvia, která tady organizuje spoustu různých akcí, koncertů, četby autorů z jejich děl, výstavy a dalších prezentace.


Uvnitř knihkupectví je bohužel zakázáno fotit. Alespoň přes výlohu můžete vidět, že stěny jsou opravdu doslova vytapetovány od podlahy až ke stropu tisíci a tisíci nejrůznějších svazků.Knihkupectví určitě stojí za návštěvu i pro ty, které anglické knihy moc nezajímají. Má totiž tak jedinečnou atmosféru, že alespoň krátké bloudění mezi regály může být zajímavé pro každého.Prezentace knihkupectví v angličtině s majitelkou Sylvií Whitman. Na Youtube můžete najít spoustu dalších videí.


A jen malá perlička - to na lavičce před knihkupectvím není sníh, ale kroupy, které se snesly na centrum města v prosinci.

Tip: Knihkupectví "hrálo" i v několika amerických filmech, naposledy v Půlnoci v Paříži Woodyho Allena nebo ve filmu Julie and Julia (s Meryl Streep). Interiér obchodu je dobře vidět i na začátku filmu Před soumrakem (Before sunset).


Shakespeare and Company
5. obvod, 3 rue de la Bucherie

Otevřeno denně od 10 do 23 hod

Jak se tam dostat: Metro Maubert Mutualité nebo Saint-Michel
 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 14:01 | Reagovat

Cou cou Hanna,
J´adore cette livrairie. Un jour, je suis entrée et j´y ai trouvé ce sorte de trou avec des petites pièces:)
En plus, je me souviens toujours du film "Before sunset" C´est super!
Je te souhaite un très bon dimanche
Bisous
Elisa, en Argentine

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 29. ledna 2012 v 23:43 | Reagovat

[1]: Chère Elisa, merci pour le commentaire, moi aussi j´y passe presque toutes les fois quand je suis a Paris, juste pour réspirer l´atmosphére. Et je vois avec plaisir que tu aime le film Before sunset que j´ai aussi adoré!
Bises Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama