Nemocnice Hôtel Dieu

4. ledna 2012 v 12:00 |  4. obvod
Tak trochu ve stínu všech památek na Ile de la Cité se před Notre Dame nenápadně krčí nemocnice, která také rozhodně stojí - snad raději ne za hospitalizaci, ale aspoň za nakouknutí (turisty tam údajně nepouštějí, ale stačí nebýt příliš nápadní). Její nádvoří je tak monumentální a působivé, že až bere dech.
Původní Hôtel Dieu stál na druhé straně prostranství před Notre Dame. Nemocnice byla na tomto místě založena už v době krále Clovise II. v roce 651 a to pařížským biskupem Saint-Landry. Tehdy do ní byli přijímáni nejen nemocní, ale i žebráci a poutníci. V průběhu dalších století ji rozšiřovali a podporovali další vládci, a to především králové Philippe-Auguste (12. stol.), Ludvík Svatý (13.stol.) a Jindřich IV. (16. stol.). Až do doby renesance to byla jediná pařížská nemocnice a v posledních desetiletích své existence zcela přestávala stačit náporu nemocných; současně ovšem nebylo možné ji na omezené ploše rozšířit nebo přestavět.


Původní nemocnice vpravo od Notre Dame. Rytina z 19. století, zdroj Wikipedia


Fotografie původní nemocnice pořízená někdy v letech 1865-68. Zdroj Wikipedia

Budovy byly částečně zničeny požárem v roce 1772, ale po opravě sloužily ještě dalších sto let, než bylo z popudu barona Haussmanna rozhodnuto o postavení nové nemocnice na opačné straně prostranství, na kterém byly tehdy zbourány staré domy. Současné budovy, na které se dnes podíváme, a které se rozkládají na ploše 22 000 m2, tedy pocházejí až z let 1866 - 1878.
Nemocnice je v současné době zaměřena na diabetologii, endokrinologii a oftalmologii.


Hlavní vchod z Place du Parvis de Notre DameNa konci nádvoří stojí socha slavného francouzského lékaře Guillauma Dupuytrena, který žil na přelomu 18. a 19. století, kterou studenti medicíny převlékají každého půl roku do jiného kostýmu. Na předchozí převleky se můžete podívat TADY.Tento impozantní pohled ovšem neobsahuje celou nemocnici, ale jen její střední část. Z galerií, které vidíme, vystupuje na obě strany kolmo pět křídel, rovnoběžných s nábřežím.


Hôtel Dieu
4. obvod, 1 Place du Parvis de Notre Dame


Jak se tam dostat: Metro Cité

 


Komentáře

1 fake rolex watches fake rolex watches | E-mail | Web | 1. listopadu 2012 v 17:04 | Reagovat

Q. Why don't they serve chocolate in prison?
http://www.writewatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama