Musée Bourdelle - Bourdellovo muzeum

19. ledna 2012 v 12:00 |  Muzea a galerie
Sochař Émile-Antoine Bourdelle (1861-1929), spolupracovník a přítel Augusta Rodina a učitel Alberta Giacomettiho, pracoval od roku 1885 až do své smrti v malé uličce Impasse du Maine (která dnes nese jeho jméno) na Montparnassu. Stejně jako Rodin i on zažil úspěch a uznání, na sklonku svého života si proto přál, aby jeho celé dílo bylo uspořádané v muzeu, které by bylo věnováno jen jemu. Po jeho smrti se jeho žena a dcera zasadily o to, že ateliér a zahrada byly proměněny v muzeum, které bylo otevřeno v roce 1949. Postupně bylo rozšiřováno a byly k němu přistavovány další budovy, v nichž je shromážděno jeho dílo. Bylo tak vytvořeno jedno z nejkrásnějších muzeí v Paříži. Je to komplex budov, zahrad, dvorů a ateliérů, ve kterých Bourdelle pracoval a žil, najdeme v nich proto částečně ještě původní uměleckou atmosféru starého Montparnassu.

Už z ulice jsou vidět červené arkády, které rámují malou zahradu, postavené v roce 1951 z cihel z Montaubanu, Bourdellova rodného města. Pod nimi i v zahradě jsou vystaveny některé plastiky.


Tento pohled do zahrady je viditelný i z ulice


Pod arkádami je vstup do velké haly, ve které jsou vystaveny ohromné Bourdellovy sochy, většinou v nadživotní velikosti, a malé sádrové modely. Tento sál byl postaven až v roce 1961 a ještě rozšířen v roce 1992.


Známá Bourdellova socha Herakles lučištník


Ve výstavním sále si v porovnání s lidskou postavou vzadu uvědomíme, jak ohromná jeho díla jsou

Další částí muzea je zadní zahrada a spleť dvorků, na kterých jsou vystaveny Bourdellovy bronzové sochy, a do kterých vedou původní ateliéry, ve kterých i s některými přáteli pracoval. Pokud jsem v přední části muzea byla nadšená, tady jsem už úplně zešílela. Dvůr má přesně to, co mám na takových místech v Paříži ráda - uměleckou atmosféru, historickou hodnotu i správně ošuntělou poezii.Pohled do Bourdellova ateliéru. Jsou zde vystavena některá jeho menší díla, ale i pracovní nářadí, pomůcky i jeho pracovní oblečení
Kromě stálých sbírek bývají v muzeu k vidění i krátkodobé tématické výstavy. Až do 11. března 2012 tady můžete vidět výstavu Bourdellových kreseb (nepište mi, že neumím číst, já vím, že na plakátu je 29. ledna, ale výstava byla prodloužená).

Musée Bourdelle
Čtvrť Necker, 18 rue Antoine Bourdelle
Otevřeno denně kromě pondělí a svátků od 10 do 18 hod
Vstup zdarma, kromě období krátkodobých výstav (tam se vstupné pohybuje cca kolem 4-5 Eur)

Jak se tam dostat: Metro Montparnasse Bienvenüe

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama