Metro Arts et Métiers

6. ledna 2012 v 12:00 |  3. obvod
Stanice Arts et Métiers na lince 11 se vymyká běžnému standardu ostatních stanic. Místo obvyklých keramických obkladaček jsou stěny pokryté měděnými pláty (to by bylo něco pro naše sběrače barevných kovů!) s výrazným nýtováním. Nad kolejištěm visí obří ozubená kola a podél nástupišť najdeme v malých kulatých okénkách jak pro kapitána Nema makety některých významných technických staveb. Stanici navrhl v roce 1994 belgický designér François Schuiten při příležitosti dvoustého výročí Uměleckoprůmyslového muzea (Conservatoire national des arts et métiers), které stojí na povrchu hned nad stanicí.

A takhle to vypadá v reálu:

Tip: Ve stanici někde na přestupu mezi linkami 3 a 11 údajně pořád ještě fungují staré dřevěné pojízdné schody. Já jsem si jich sice nevšimla, ale třeba budete mít větší štěstí.

Jak se tam dostat:
tři vstupy z povrchu

 


Komentáře

1 Mirka Mirka | E-mail | 22. září 2013 v 19:38 | Reagovat

Když jsem tudy projížděla, tak mě tato stanice natolik zaujala, že jsem při zpáteční cestě vystoupila a fotila a fotila... :-)   V muzeu jsem se byla rok nato podívat, trochu mě zaskočila "budova" v které muzeum je, ale zážitek to byl veliký.

2 Kunhuta Voltérová Kunhuta Voltérová | 26. září 2015 v 15:57 | Reagovat

Vše nad zemí u této stanice je spojeno s průmyslovými vynálezy. Pomník Gramma, vynálezce prům. dynama, pomník Diviše Papina a Mikuláše Leblanca, první vynalezl parní stroj i starý dobrý papiňák,druhy vynálezce sody z mořské vody.A v muzeu Arts et Metiers je plno velmi zajímavých věcí technického rázu(bývalo tam Foucaultovo kyvadlo, teď je už jinde,modely továren a lomů, průřez stoky,modely vysokých pecí atd. atd.). Proto i stanice metra je takto koncipována.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama