Collège des Bernardins - Bernardinská kolej

12. ledna 2012 v 12:00 |  5. obvod
Před třemi lety přibyla mezi pozoruhodnosti Paříže Bernardinská kolej - stará cisterciánská kolej pařížské univerzity. Po dlouholetém chátrání byla v roce 2008 otevřena po rozsáhlé rekonstrukci a od té doby slouží jako místo pro různé kulturní a společenské akce, výstavy, koncerty, různá setkání a pro teologické vzdělávání.
Historie koleje je stejně dlouhá jako bouřlivá. Byla založena na začátku 13. století, kdy abbé Clairvaux rozhodl o vytvoření koleje cisterciáckého (nebo taky bernardinského) řádu. Původní budovy ovšem brzy nestačily a proto byly zakoupeny pozemky v tehdy bažinaté a zanedbané části města, kde byla v roce 1253 na základech z dubových pilotů postavena nová kolej, skládající se z velké čtyřposchoďové budovy, v níž byly nejen přednáškové sály, ale také ložnice a refektáře. Kolem roku 1338 byla z podnětu papeže Benedikta XII. (který patřil k tomuto řádu) postavena sakristie a zahájena stavba kostela, který ovšem nebyl nikdy dokončen.
Po Francouzské revoluci byla roce 1790 kolej zkonfiskována revolucionáři, mniši byli vyhnáni a do kostela byli převezeni vězni z blízkého vězení Tournelle, které bylo určeno k demolici. Většina z nich však byla zabita o dva roky později při takzvaném masakru vězňů, kdy se revolucionáři obávali spiknutí vězňů v pařížských věznicích a pro jistotu je všechny pozabíjeli. Budovy koleje byly poté prodány státu, který v nich zřídil postupně skladiště soli, školu a hasičskou zbrojnici. Nedokončený kostel se stal zdrojem kamene pro výstavbu domů v okolí a byl definitivně srovnán se zemí v polovině 19. století v době přestavby města baronem Haussmannem, který budoval blízký boulevard Saint-Germain. Budovy koleje poté dál sloužily jako kasárna policie i hasičů.
V roce 2001 byla kolej odkoupena pařížskou diocézí a v roce 2004 byla zahájena rekonstrukce, která trvala čtyři roky a při které byly v podzemí objeveny románské klenby, které se v průběhu století propadly do bažinaté půdy. 12. září 2008 zde přednesl projev papež Benedikt XVI., který byl na oficiální návštěvě Francie.
A jak vypadá kolej dnes? Představte si nádherné rozsáhlé gotické prostory s vysokými klenbami, dokonale zrekonstruované a nasvícené. Konec konců, pojďte se podívat na fotografie.

Hlavní sál, který býval refektářem koleje. Najdete tady malou kavárnu, bistro a knihkupectví.


Měla jsem štěstí, že v době mé návštěvy probíhala zkouška na nějaký večerní koncert. Sice nevím, kdo zpíval, ale nikdo mi nebránil nejen ve fotografování, ale ani v tom, abych si na chvíli sedla a pozorovala zkoušku.
Ve staré sakristii se konají výstavy současného umění. V době mé návštěvy probíhala výstava americké umělkyně Judith Scott, která se specializovala na plastiky z textilních vláken.Kromě těchto volně přístupných prostor jsou v areálu další sály - velké a malé auditorium v horním patře, staré prostory ze 13. století nad sakristií a gotické sklepy v podzemí. Jsou ovšem přístupné pouze v rámci organizovaných prohlídek.
Collège des Bernardins
5. obvod, 20 rue de Poissy
www.collegedesbernardins.fr
Otevřeno od pondělí do soboty 10 - 18 hod, v neděli a o svátcích 14 - 18 hod

Vstup do hlavního sálu a sakristie (včetně výstav) kdykoliv během otvírací doby zdarma, stejně jako venkovní okruh (zahrada se základy hradební zdi a kostela).
Ostatní prostory pouze v rámci prohlídky a to následovně:
pondělí a středa v 11 a v 16 hod, pátek a sobota v 16 hod, neděle v 15 a 16 hod
Vstupné 5 Eur, snížené 3 Eur, do 12 let zdarma

Jak se tam dostat: Metro Cardinal Lemoine nebo Maubert-Mutualité nebo Jussieu
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama