Chemin du Montparnasse

23. ledna 2012 v 12:00 |  15. obvod
Po nedávné návštěvě muzea sochaře Bourdella (viz TADY) zůstaneme ještě v jeho okolí. V těsné blízkosti najdeme totiž ještě další připomínky starého Montparnassu. Stačí jen přejít rušnou Avenue du Maine, kde mezi dvěma autoopravnami uvidíme ve výšce nad hlavou ceduli Chemin du Montparnasse, která překlenuje úzkou uličku, vedoucí někam do hloubi mezi dva bloky domů. Do ní se dnes podíváme.


V uličce najdeme staré ateliéry, které i dnes slouží ke svému účelu. Ulička i ateléry jsou sice staré, ale v této podobě jsou známé až od roku 1998, kdy byla ulička zpřístupněná veřejnosti, aby dál připomínala ducha Montparnassu ze začátku 20. století. Ulička se oficiálně jmenuje Villa Marie Vassilieff, na počest malířky a dekoratérky ruského původu, která zde žila a tvořila, a která si tady v roce 1915 otevřena jídelnu pro chudé umělce. Navštěvovali ji, kromě jiných, i Picasso, Braque, Léger, Matisse, Modigliani, Soutine, Zadkine, Apollinaire, Salmon a Cendrars.


Marie Vassilieff (1884 - 1957) kolem roku 1920

Marie Vassilieff se sice v druhé polovině 20. let přestěhovala na jih Francie (do Renoirova městečka Cagne sur Mer), ale padesát metrů dlouhá slepá ulička na Montparnassu zůstala dál jedním z center uměleckého života v této části města. Dodnes jsou v ní ateliéry i umělecké galerie, které v sobě mají tu správnou pařížskou poezii a atmosféru.


V uličce najdeme i Muzeum Montparnassu, kde se konají výstavy, spojené s uměleckým životem této části města i uměním všeobecně

Až úplně na konci uličky najdeme bývalý ateliér brazilského sochaře Franse Krajcberga, ve kterém jsou vystavena jeho díla, která daroval městu

Čtvrť Necker, Avenue du Maine 21

Jak se tam dostat: Metro Montparnasse Bienvenüe

 


Komentáře

1 Jessica Jessica | 23. ledna 2012 v 13:51 | Reagovat

Tak sem se určitě musím zajít podívat:)
Super fotky!

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 24. ledna 2012 v 8:54 | Reagovat

Díky za komentář a chválu, tahle místa v Paříži jsou opravdu kouzelná a stojí za to kousek si zajít...

3 Jessica Jessica | 27. ledna 2012 v 23:38 | Reagovat

Doufám, že zítra nebude pršet a budu se moci vydat na výlet:) Také děkuji za skvělé tipy.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 28. ledna 2012 v 2:42 | Reagovat

Není zač, já děkuji za komentáře a držím palce, ať vycházka vyjde v hezkém počasí - i když, jak je vidět na mých fotkách, i v dešti to tam vypadá docela dobře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama