Výstava Cézanne a Paříž

11. prosince 2011 v 12:00 |  Muzea a galerie
Pokud budete mít cestu do Paříže ve vánoční nebo silvestrovské době nebo zkrátka kdykoliv do 26. února, můžete zajít na zajímavou výstavu Paula Cézanna.


Autoportrét


Její název spojuje Cézanna s Paříží, což není zas až tak obvyklé - byl spjatý spíš s Provence, kde žil a maloval. Přestože v Paříži nějakou dobu žil a i z jihu Francie tam často za svými přáteli i obchodníky s obrazy jezdil, obrazů s pařížskou tématikou příliš mnoho nenamaloval. Byla jsem proto hodně zvědavá, co vlastně na výstavě uvidím. Samozřejmě jsem nebyla zklamaná a výstava mě nadchla. Je rozdělena do pěti skupin - témat. V první, nijak početné, jsou skutečně obrazy s tématikou Paříže, například tyto tři:


Pařížské střechy


Rue des Saules


Přístav v Bercy


Dalším tématem jsou krajiny z okolí Paříže, například z jeho návštěv u Moneta v Giverny nebo u Van Gogha v Auvers sur Oise.

Oběšencův dům


Třetí skupina obrazů nese název Pokušení Paříže a najdeme tady třeba tuto reminiscenci na Manetovu Olympii:

Moderní Olympie


Dočkáme se i slavných Cézannových zátiší a také portrétů Cézannových přátel nebo jeho manželky, které jsou soustředěny ve čtvrté části výstavy:

Zátiší


Madame Cézanne v pruhované sukni

Pátá skupina obrazů s názvem Cesty ticha obsahuje krajiny, které Cézanne maloval ke konci svého života. Jsou to jemně barevné, transparentní a často ne zcela dokončené obrazy.

Černý zámek


Výstava se koná v Musée du Luxemboug, které těsně sousedí s francouzským Senátem. Není moc rozsáhlá, je na ní vystaveno jen asi osmdesát obrazů, ale zcela určitě stojí za návštěvu - třeba jako klidné zastavení v předvánočním shonu a spěchu na pařížských ulicích.Musée du Luxembourg
6. obvod, 19 rue de Vaugirard

Otevřeno: pátek - pondělí od 9.00 do 22.00 hod, úterý až čtvrtek 10.00 - 20.00 hod
Vstupné 12 Euro, snížené 7,50 Euro
Vstupenku si můžete koupit i přes internet, je to sice o jeden a půl eura dražší, ale ušetří vám čas a nervy při čekání ve frontě. Ta byla tuto středu dopoledne asi tak patnáct metrů dlouhá. Kontakt najdete tady:
http://www.digitick.com/cezanne-et-paris-entree-simple-css5-rmnluxembourg-pg51-ei117613.html

Jak se tam dostat:
Metro St-Sulpice nebo Mabillon, RER Luxembourg

 


Komentáře

1 Marie Marie | E-mail | 17. prosince 2011 v 23:29 | Reagovat

Dobrý večer moje milá paní Hanko ! Do Paříže se určitě do konce února nedostanu - a tak moc děkuji za "nakouknutí" k Paulu Cézannovi. Viděla jsem Paříž na jaře i na začátku léta, dokonce i na podzim (který byl mimořádně "hnusný")- ale ještě nikdy ne v zimě - natož v adventním období příprav na vánoce. Vaše reportáž z Champs Elysées s vánoční iluminací je úchvatná !!! S přátelským pozdravem Marie

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 18. prosince 2011 v 19:54 | Reagovat

Dobrý den, paní Marie,
děkuji za Váš milý komentář, těší mě, že Vám můžu zprostředkovat další pohledy na Paříž.
Moc zdravím HanaF

3 Ivana Ivana | E-mail | 28. prosince 2011 v 14:20 | Reagovat

Dobrý den, máme to štěstí, že strávíme letošní Silvestr v Paříži. Tu výstavu si nenecháme ujít. Co bychom v tento den měli v Paříži určitě navštívit? Máte nějaké tipy?

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 29. prosince 2011 v 22:27 | Reagovat

Dobrý den, děkuji za komentář, jako další můžu doporučit k návštěvě ještě jednu výstavu - Cézanne, Matisse, Picasso a další v Grand Palais. V kostele Madeleine bývá hezký betlém a taky bych se možná svezla na velkém ruském kole na Place de la Concorde. No a půlnoční přípitek na Champs Elysées...
Hezký pobyt v Paříži!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama