Place des Victoires

5. prosince 2011 v 12:00 |  2. obvod
Možná se vám stalo, že jste při svých večerních toulkách Paříží zašli i na rozhraní 1. a 2. obvodu, kde leží sídla významných bank a společností, a že jste byli, stejně jako já, překvapeni tím, jak jsou tato místa večer vylidněná. Přesto je tady spousta historických a uměleckých památek, které rozhodně stojí za prohlédnutí.
Okrouhlé náměstí Place des Victoires, sousedící s Francouzskou národní bankou, leží v těchto místech na průsečíku šesti dalších ulic. Jeho historie sahá až do roku 1686, kdy ho na základě královského výnosu vytvořil architekt Jules Hardouin-Mansart (kterému, mimochodem, vděčíme za slovo "mansarda"). Je jedním ze čtyř pařížských "královských náměstí", společně s Place des Vosges, Place de la Concorde a Place Vendome, které se vyznačují tím, že byly postaveny na základě královského rozhodnutí a byla na nich umístěna socha krále. To ovšem už dnes neplatí u všech, sochy byly většinou zničeny za Francouzské revoluce a pouze některé z nich byly nahrazeny.

Pohled na náměstí z rue Croix-des-Petits-Champs

Pod podloubím domů na náměstí se skrývají drahé obchody a restaurace. Fotografie byly pořízena kolem půl osmé večer v létě, kdy jen kousek odtud po ulicích proudily davy lidí a stály kolony aut. Tady bylo téměř pusto.Dnes stojí uprostřed náměstí jezdecká socha Ludvíka XIV. Pochází z roku 1828 a jejím autorem je Francois Joseph Bosio. Na jejím místě však předtím stála jiná socha tohoto krále, vytvořená současně se vznikem náměstí.


Tato socha, vytvořená sochařem Martinem Desjardinem však byla v době Francouzské revoluce stržena a roztavena, jako ostatně všechny sochy věnované členům královské rodiny. Na jejím místě postavili revolucionáři v roce 1792 dřevěnou pyramidu, na které byla uvedena jména padlých občanů. Už v roce 1810 byla však nahrazena sochou generála Desaixe, která zde také dlouho nevydržela, generál byl totiž zobrazen zcela nahý, proto musel pryč.

Jak se tam dostat: Metro Bourse nebo Sentier 


Komentáře

1 Elisa Elisa | E-mail | Web | 10. prosince 2011 v 14:46 | Reagovat

C´est magnifique Hana!
Bisous pour ton bon weekend
Elisa, en Argentine

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama