Pekárna le Moulin de la Vierge

17. prosince 2011 v 12:00 |  14. obvod
Pokud milujete pařížské pekárny stejně jako já, možná se rádi podíváte do jedné zvláštní, která má zajímavý příběh. Najdete ji nedaleko nádraží Montparnasse, tam, kde vlakové koleje oddělují 14. a 15. obvod a kde se podél nich táhne zelený pruh parku. V řadě nových domů tady stojí jeden starý červený, v jehož přízemí už z dálky vidíme černě nalakované výlohy secesního pekařství s nápisem Le Moulin de la Vierge, Panenský mlýn. Jeho majitelem je Basile Kamir, bývalý novinář, který si v roce 1975 pronajal starou pekárnu, ve které si zřídil obchod s gramodeskami. Dva roky poté probíhaly v celé čtvrti velké urbanistické změny a dům s obchodem měl být zbourán a nahrazen moderním činžákem. Kamirovi se podařilo dosáhnout toho, že malebná pekárna byla narychlo zapsána do seznamu památek a bourání se jí i celému domu proto vyhnulo, podmínkou ovšem bylo, že musí dál fungovat jako pekárna. Basile Kamir pověsil svoji dosavadní práci na hřebíček a krok za krokem se naučil nové řemeslo. Stal se z něj pekař a jeho pečivo si pomalu získávalo dobrou pověst. Pekárna i s pecí na dřevo z roku 1907 funguje dodnes a protože vypadá opravdu mimořádně a jejich chléb a pečivo jsou proslavené, Basile Kamir otevřel ve stejném stylu ještě další tři pekárny.
Já jsem informace o pekárně našla těsně před odjezdem na svém oblíbeném blogu Paris and Beyond, který píše Američanka Genie. Přímo v pekárně jsem potom zažila velké překvapení, když jsme se daly do řeči s prodavačkou. Pochází z Rumunska a její dcera pracuje v Brně pro jednu velkou americkou společnost - společně s mým synovcem. Svět je opravdu malý.
Mes cordiales salutations à la jolie blonde maman de Gabriela, si elle me lit...V malé vedlejší místnosti, kterou od prodejních prostor odděluje nádherné leptané okno, visí fotografie, na kterých slavný herec Michel Galabru vystupuje jako pekař. Bohužel jsem se nezeptala proč, ale možná to má nějakou souvislost s tím, že jednou z nejslavnějších divadelních rolí Michela Galabru byl pekař v divadelní hře Marcela Pagnola Pekařova žena...

Čtvrť Plaisance, 105 Rue Vercingetorix

Jak se tam dostat: metro PernetyAdresy ostatních boulangeries stejného řetězce:
7. obvod, 64 rue St-Dominique, metro La Tour Maubourg
15. obvod, 166 avenue de Suffren, metro Ségur nebo Sèvres Lecourbe
17. obvod, 6 rue de Lévis, metro Villiers
 


Komentáře

1 Genie - Paris and Beyond Genie - Paris and Beyond | E-mail | Web | 17. prosince 2011 v 13:53 | Reagovat

How wonderful that you captured the boulangerie at night!  This little gem really lights up this very mundane street... so glad that you showed the photos in the last shot.

Fabulous, mon amie!
Genie

2 Paříž pro pokročilé Paříž pro pokročilé | 18. prosince 2011 v 20:03 | Reagovat

Thank you for the comment, Genie, and especially thanks for giving me this the address of this beauty!
Bises Hana

3 Louis la Vache Louis la Vache | E-mail | Web | 23. prosince 2011 v 18:39 | Reagovat

«Louis» is happy to see another post about his favorite <a href="http://bayphoto.blogspot.com/2011/12/portes-de-lundi-xxvix.html"><b><i>boulangerie</i> in Paris</a></b>!

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 23. prosince 2011 v 20:43 | Reagovat

[3]: Hello Louis, welcome to my blog! Thanks for your kind comment. I have already seen your post, thanks to Genie, before going to see the boulangerie...
Have a nice Christmas
Hana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama