Cité des Fleurs - Květinová ulička

30. prosince 2011 v 12:00 |  17. obvod
Po vánočním obžerství neuškodí malá procházka na čerstvém vzduchu. Pozvu vás na ni daleko od centra Paříže, do 17. obvodu, kde se ještě v 18. století rozkládala pole s obilím, patřící pod správu vesničky Batignolles. K osídlování této oblasti došlo až v průběhu 19. století v souvislosti s její industrializací - byly tady postaveny továrny a dílny, které sem přitáhly velký počet dělníků. Pro ty se tady stavěly jednoduché domy, které vytvořily novou čtvrť Epinettes. Žádnou velkou architekturu tady nečekejte, nejsou tady žádné významné stavební památky a celá čtvrť je tak trochu nudná. Z té nudy se ovšem rychle vyloupne Cité des Fleurs, ulička, postavená v roce 1847 ve stejném stylu a podle závazných jednotných pravidel, která platí dodnes - domy nesmějí mít víc než dvě patra, je předepsán typ veřejného osvětlení a dlažby a dokonce i vybavení zahrad (v každé z nich musí být vysazeny nejméně tři kvetoucí stromy). Ulička si tak zachovala svůj půvab až do dnešních dnů. Je sice soukromá, ale přes den je přístupná veřejnosti.

Mřížová vrata jsou otevřená od 7 do 19 hod, v neděli jen do 13 hod

Ulička je dlouhá pouze 230 metrů a rytmus jí dodávají tři malá kulatá náměstíčka

Jeden z nejzajímavějších domů v uličce je číslo 29 s propracovanou novorenesanční fasádou


Ani ostatní domy se ovšem nedají zahanbit, skoro všechny mají zajímavé dekorace
Krásu domů můžeme, bohužel, obdivovat až od prvního patra nahoru. Celá ulička je obehnaná kovovými neprůhlednými ploty, které chrání soukromí majitelů.

Na jednom z konců uličky vidíme i zadní část kostela St-Joseph-des-Epinettes

Tip: Ve vedlejší Rue Pouchet č. 6 bydlel v době svého pařížského pobytu Jan Zrzavý. Bohužel původní dům tu už nestojí, místo něj tu najdeme jen moderní nezajímavý činžák..

Čtvrť Epinettes, Cité des Fleurs, vstup 154 Avenue de Clichy a 59 rue de la Jonquiere

Jak se tam dostat: Metro Brochant
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama